Aurinkosähköä

Onhan tuollainen kallis, mutta ei kulu energiaa tyhjän lämmittämiseen.


Eipä tuo enää kokonaisuudessa paljonkaan lisää maksa, kun rakentaa sähkö- ja latausjärjestelmät Lifepoille.
 
Sain kaverilta pari paneelia. Pienemmässä molemmat lasit rikki, isommasta taustalasi. Mutta tekevät sähköä. Ainakin lisävalo palaa.
Mietin nyt, että mitä tapahtuu, jos vaan lykkään piuhat suoraan varaajan vastukseen, joka siis tarkoitettu pelaamaan 380Vac ja paneeli antaa 40Vdc.
Kyrvähtääkö kaikki, lämmittääkö vastusta vai mitä?
IMG_20251019_173118326_MFNR.webp
IMG_20251017_145421769_MFNR.webp
 
ei se vastus välitä millasta sähköö sinne tulloo. Pienempi jännite ei haittaa, tehoa ei tuu niin paljoa mutta jos antaa enenpi jännitettä niin eristys ei välttämättä kestä. Ts ei muuta ku putki vehkeet lusikan kanssa nurkkaan ja sähköjohto käpälään. ps. pistä riittävän paksua narua
 
Tuommoista itsekkin suunnitellut muutaman vuoden jo, suoraan vaan kattilan vastuksiin paneeli, en minä innostu yhtään tyhjiökeräimistä vaikka Jammu niitä suosittelikin ennemmin. Tuo olisi paljon yhksinkertaisempi.
 
Voisha sitä piruuttaa koittaa ja kattoo, mitä tekee. Lämmityskaudella ei varmasti ylilämmön vaaraa, mutta kesällä pitäis mennä termostaatin kautta, kun ainoo kulutus lämmin käyttövesi. Ja jos nuo molemmat kytkee, ni voiko/kuuluuko ne kytkeä rinnan toisiinsa?
 
Ettei siinä varaajan vastuksessakin olis esim 3kpl 230V toimivia 2kW vastuksia jos on 6kW vastus kolmivaihesyötöllä. Tuommoseen yhteen kun koplais kiinni. Sähvöammattilaiset kertoo tarkemmin mitä ei saa ite tehä.
 
Ettei siinä varaajan vastuksessakin olis esim 3kpl 230V toimivia 2kW vastuksia jos on 6kW vastus kolmivaihesyötöllä. Tuommoseen yhteen kun koplais kiinni. Sähvöammattilaiset kertoo tarkemmin mitä ei saa ite tehä.
Tuon näköinen. En kyllä oo ees mitannu, et onko ehjä vai ei.
Edit: 55 ohmia vastusten välillä, jos oikein mittaria osasin lukea.
IMG_20251019_191803922_MFNR.webp
IMG_20251019_191737798_MFNR.webp
 
Tekoäly sanoo näin. Että tämän mukaan joutavaa puuhaa.

400 V:n vastus toimii myös 40 V:n jännitteellä, mutta
sen teho ja lämpötila ovat huomattavasti alhaisemmat. Vastuksen ominaisuudet määräytyvät sen resistanssista, eivätkä ne muutu, vaikka käyttöjännite olisi nimellisjännitteestä poikkeava. Nimellisjännite 400 V tarkoittaa vain, että vastus on suunniteltu kestämään turvallisesti 400 V:n jännitteen.



Käytännön vaikutukset
  • Pienempi teho: Teho laskee jännitteen neliön verran. Kun jännite laskee kymmenesosaan (400 V:sta 40 V:iin), teho laskee sadasosaan. Jos vastuksen nimellisteho on esimerkiksi 1000 W, se tuottaa 40 V:n jännitteellä vain 10 W tehoa.
  • Heikko lämmitysteho: Jos vastus on tarkoitettu lämmityskäyttöön, 40 V:n jännitteellä tuotettu teho on niin pieni, ettei se välttämättä lämmitä lainkaan tai ainakin lämmitysteho on erittäin heikko.
  • Ei vaaraa vaurioitumisesta: Toisin kuin ylijännitteen syöttäminen, alijännitteellä vastuksen käyttäminen ei aiheuta vaaraa komponentin vaurioitumisesta, ylikuumenemisesta tai palamisesta.




Ohmin lain perusteet
Ohmin lain avulla voidaan laskea, miten vastuksen toiminta muuttuu, kun jännite vaihtelee.

  • P=U2Rcap P equals the fraction with numerator cap U squared and denominator cap R end-fraction
    • 1760892061128.webp

      Pcap P
      = Teho
    • 1760892061166.webp

      Ucap U
      = Jännite
    • 1760892061205.webp

      Rcap R
      = Vastus
  • Koska vastuksen resistanssi (
    Rcap R
    ) pysyy vakiona, teho (
    1760892061283.webp

    Pcap P
    ) muuttuu suhteessa jännitteen (
    1760892061318.webp

    Ucap U
    ) neliöön.

Edit: mutta näitä on näköjään 48v pelaavia, joka varmaan olisi oikea 40v paneeleille?
 
Enemmän paneeleita.

Mitenkähän paljon pienestä paneelista lähtee watteja? 100?
Mahtaako toimia tuolla vastuskytkennällä, kun on kytketty vaihtosähkölle, vaiheiden väliseksi kuormaksi.
Eikös paneelista tule tasavirtaa, ja tuossa vastuskytkennässä kun ei ole maa / nollapotentiaalia ollenkaan.
 
Enemmän paneeleita.

Mitenkähän paljon pienestä paneelista lähtee watteja? 100?
Tos pienemmäs tais olla 320w, isommas muistaakseni 600w. Isompi 1x2m. Et jotain hajua siitä saa. Ja toki kehitys kehittyy, et nykyään varmaan saadaan enempi tehoa samalla pinta-alalla.
 
Tos pienemmäs tais olla 320w, isommas muistaakseni 600w. Isompi 1x2m. Et jotain hajua siitä saa. Ja toki kehitys kehittyy, et nykyään varmaan saadaan enempi tehoa samalla pinta-alalla.
Eituollaisessa vastuksessa kovin suuri tehohäviö tule, eli kyllä pitäis lämmittää jotakuinkin sen verran mitä milläkin kelillä sattuu tuottamaan.
 
Paranisiko hyötysuhde, jos laittaisi kennon nimellisjännitettä vastaavaa kuormaa, esim. hehkulamppuja tilaan, jota pitää kuitenkin lämmittää?
 
Mahtaako toimia tuolla vastuskytkennällä, kun on kytketty vaihtosähkölle, vaiheiden väliseksi kuormaksi.
Eikös paneelista tule tasavirtaa, ja tuossa vastuskytkennässä kun ei ole maa / nollapotentiaalia ollenkaan.
ei sillä oo mittää väliä, kytkee paneelista vastusten läpi vaan virran nii kyl se vastus lämpiää

Tekoäly sanoo näin. Että tämän mukaan joutavaa puuhaa.

400 V:n vastus toimii myös 40 V:n jännitteellä, mutta
sen teho ja lämpötila ovat huomattavasti alhaisemmat. Vastuksen ominaisuudet määräytyvät sen resistanssista, eivätkä ne muutu, vaikka käyttöjännite olisi nimellisjännitteestä poikkeava. Nimellisjännite 400 V tarkoittaa vain, että vastus on suunniteltu kestämään turvallisesti 400 V:n jännitteen.
puimuri laskuja, kun jännite on vähempi niin tehoa tulloo vähempi, mutta sä lienet koitakkaan ajaa vastuksia nimellisteholla. Paat vaan sen paneelin siihen vastukseen kii niin saat vettä lämmitettyä jollain teholla. Teho riippuu siitä paljonko paneeli pystyy puskemaan virtaa, kun todnäk yhen paneelin virranajokyky ei ole mikään mahtava. Jos olisi, niin teho olisi P=U^2/R, ts pienentämällä vastuksen ohmimäärää saa enenpi tehoa. Se mikä on vastuksen nimellisjännite, ei ole merkityksellistä kunha se on vähintäänkin yhtä iso mitä käytetty jännite.
 
Paneeli on vähän veikeä virtalähde. Se tuottaa aina saman jännitteen mutta ampeerit riippuu auringon paisteesta. Jos kuorman ottama virta on isompi kuin auringon paisteen antama virta niin paneelin jännite kyykkää ei siis anna tehoa ollenkaan. Ja käänteisesti jos kuorman ottama virta on pieni niin paremmalla paisteella teho ei lisäänny.
Vesivaraajan vastukseen en tasavirtaa laittais; jos vastus syöpyy puhki niin siitä tulee vedyntuotanto laitos, oman talon lisäksi voi pari naapuritaloakin sortua.

Nuo paneelit laittaisin lataamaan akkuja jollain "akkusäätimellä". 1000 W paneeleilla parhaimmillaan sais 40 A 24 voltin akkuihin jopa 12 tuntia päivässä keskikesällä.
 
Tuo paneelit vastuksiin on se malli-AnteroRantanen

Kuten sanottiin niin kunnolla paneelin hyödyntäminen edellyttää säädintä, paremmin vielä MPPT säädintä eli joka tutkii paneelin parhaan tehon pistettä ja sovittaa kuormaa siihen, yleensä hakkuritekniikalla.

Suoralla vastuskytkennällä vain tietyssä valaistusolossa saadaan kunnon teho, muulloin teho saattaa romahtaa.

Itse sovitin ekat 10kpl 275W paneelia varaajavastukselle että parhaalla paisteella sinne tuon nimellistehon, mutta yhden kesän kokeiluna yhtä tyhjän kanssa, sähköksi mieluummin. Mutta en kiellä ketään harrastamasta. Nyt ne olleet jokusen kesän invertterissä kiinni ja katolla, kavereinaan 10kpl 410 wattista, hinku olis nostaa tehto siihen mitä Elenia tämmöseen liittymään mulle sallii eli 17kW
 
Joskus miettinyt aurinkopaneelia ainavalmiiseen kiukaaseen, voisi saunoa ilman puulämmitysrituaalia aurinkopäivinä. Noissa kiukaissahan ei kovin iso tehoinen ole se ylläpitovastus.
 
Joskus miettinyt aurinkopaneelia ainavalmiiseen kiukaaseen, voisi saunoa ilman puulämmitysrituaalia aurinkopäivinä. Noissa kiukaissahan ei kovin iso tehoinen ole se ylläpitovastus.

Vanhoissa ainavalmissa kiukaissa oli parin sadan watin ylläpitovastus.

Nykyään ei kaikissa enää ole, säätösyistä, erillistä vastusta vaan esim harvialaisessa Forte-kiukaassa on ne tyypilliset esim 3kW vastukset kolme kpl, piirikortilla releitä liuta joilla saadaan osatehoja valittua, periaatteessa vaikka nuo kaikki vastukset sarjaan, ollaan silti kilowatissa.

Paneeleja kun siihen ketjuttaa, jännite nousee muutamaan sataan volttiin ja virta reilu 10 ampeeria niin se on aika "vittumainen katkaistava", se kiukaan termostaatti ei kestä, sinne jää tasavirralla valokaari palamaan. Jos joku epäilee asiaa niin kokemuksesta sanon.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös