Akkukäyttöiset työkalut; porat, rälläkät jne. | Kehuja ja kiroja

Noi laikat, akkukoneissa, yleisesti on kierrokset alempii kun ne kovempitehoiset pienet töpseli räikät, on eroo kun leikkaa ja on semosii elokva laikkoja joka kipinöi hurjast, mutta mutta ei leikkaa. Tiedän että on eroo noissa laikoissa, jopa erä kohtaisia samasta merkistä
 
Noi laikat, akkukoneissa, yleisesti on kierrokset alempii kun ne kovempitehoiset pienet töpseli räikät, on eroo kun leikkaa ja on semosii elokva laikkoja joka kipinöi hurjast, mutta mutta ei leikkaa. Tiedän että on eroo noissa laikoissa, jopa erä kohtaisia samasta merkistä
Tuntuu hidas vauhti syövän laikkaa nopeammin. Milwaukeen kone kyllä pyörii ihan hyvää vauhtia, makita tais olla luokkaa 8500? Milwaukeen tehotkin pärjää monelle töpselikoneelle, toki ne kaikista tehokkaimmat 1400w+ koneet varmaan menee edelle. Niissä antoteho varmaan aika lailla 1kW
 
En tiedä, onko isosta tehosta hyötyä esim katkaisussa jos ne normi millinen laikka käytössä? Tai ite en ainakaan mahdottomasti painata. Meneehän se nopeammin kun painattaa, mutta kuluuko laikka kovemmin? Hiominen ehkä sellainen homma, jossa tehoa kiva olla. Ja kun harrastehommia, ni ei oo niin minuutin päälle.
 
Ei itseasiassa katkaisuun tarvii suurta tehoa, kunhan on kierroksia. Metabon 750 W on oikein hyvä katkaisulaikalla, kun on kevyt ja kiertää reilusti toista kymppiä. Ihan toista luokkaa kuin 8500 kiertävä akkukone. Akkukonetta en käytä kuin pikkuhommiin, mihin ei roikkaa viitsi viritellä.
 
Enimmäksen käytän tuota, käteensopivan hoikka kuitenkin, ja virtakytkin mallia - helposti yhdelläkin kädellä peukalolla käytettävä.
Se HiKOKIn 36v akkukone on vielä(kin) hankkimatta.

IMG_20260607_220237.webp IMG_20260607_220045.webp
 
Enimmäksen käytän tuota, käteensopivan hoikka kuitenkin, ja virtakytkin mallia - helposti yhdelläkin kädellä peukalolla käytettävä.
Se HiKOKIn 36v akkukone on vielä(kin) hankkimatta.

Näytä liitetiedosto 168846 Näytä liitetiedosto 168847
Mulla on pari niitä heikompitehoisia Metaboita, mitkä maksoi 35 € tsrjouksessa. Ja tykkään juurikin, kun on hoikka käteensopiva ja kevyt. Millin laikalle riittää teho hyvin.
 
ite oon niin allerginen johtohommille että akku rällän hankittua en tainnu pientä johtorällää tarvita kertaakaan. Jos jotain isompaa tekee nii sitte otan kyl ison roikka rällän käyttöön, semmosta akkukonetta ku ei oo vielä jemmoissa.
 
Se HiKOKIn 36v akkukone on vielä(kin) hankkimatta.
Tuo G3613DVF olis kyllä aika pätevän oloinen akkukone 1500W ja 10000rpm kuormittamaton nopeus. Itsellä on G18DBBVL ja tykkään kyllä tuosta koneesta, tässäkin 9000rpm mutta tehoa ei ole ilmoitettu, malliltaan huomattavasti käteen sopivampi käyttää yhdellä kädellä kuin punainen ja etenkin tykköön tuosta että virtakytkin on koneen sivulla jossa peukalo nyt muutenkin on eikä koneen päällä
 
pitkään on jahkattu mutta nyt tuli uusi milflaukee M18 BLDDRC-502C. Verrokkina vieressä M12FDD joka painaa saman verran kuvan akkuvarustein. 12 volttinen ollut kotihommakone ja eläköityy pidempien ruuvien väännöstä kun rattaat toisinaan rutajaa. Tässä uudessa 60nanomeetriä väänröä joten riittää hyvin aikomiini hommiin. Satasen lisäsatsauksella väännön olis saanut reiluun tuplaan, pitää harkita sellaisen runkokoneen hankintaa jossakin vaiheessa, tämänkin hankintaa jahkattu ainakin vuosi. Mulla ollut yhteistyökumppanin M18 vanhempi kone jonka palautin akkuineen eilen niin tää tuli akku-laturipaketteineen. Ennestään on kyllä liuta 5Ah akkuja ja pikalaturi jatietty pikkukoneen emmeet 2kpl 4Ah ja 1kpl 2Ah akku (paikallaan kuvassa). Tää milkkari maksoi 263 euroa ja hilut porstuaan kannettuna.

IMG_20260604_192333.webp
 
Alle 4 vuotta vanha makitan rälläkkä alko pitää epätervettä ääntä ja kävi raskaasti ja pysähtyi nopeasti.
Laakerit ok. Staattori heilui rungossa. En käsitä, mikä moisen on tehnyt. Aika kevyellä käytöllä ollut, ei mielestäni mitenkään ole päässyt lämpenemään. Viimekerralla toimi normaalisti, nyt ei🤷
Pistin silikonimatosta kiilapalan jäljen vastakkaiselle puolelle. Nyt pyörii normaalisti, mut ihmetyttää moinen. Halvempi kopio ollut paljon kovemmalla käytöllä ja pelaa edelleen hienosti.
IMG_20260807_190945638_MFNR.webp
IMG_20260807_191028378_MFNR.webp

IMG_20260807_191230996_MFNR.webp
 
Ostin piruuttani viikko sitten robotan 18V käsisirkkelin. Käypi makitan LXT.n akku siihen.
79e postineen.
Josko tuolla pikkuhommat tekis aina ku tarviaa.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös