Valmet 865 projekti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Juubi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

865 kuntoutus projektikertomuksena?

  • Saattaisin seurata tai lukaista läpi

    Äänet: 37 100,0%
  • Eipä okein kiinnosta

    Äänet: 0 0,0%

  • Äänestäjiä yhteensä
    37
  • Äänestys suljettu. .
Hieno kone tuosta tulee takaiskuista huolimatta. :peukku:

Mutta kieltämättä aika kettumaisen paljon löytyy murtunutta osaa.
 
Kyllä noiden osien hinnan myötä taitaa tulla jo pitokone .....
Senverran palanee kaikkiaan setelipaperia .........
 
Toivottavasti etuakseli ei tuota vielä lisäpettymyksiä. :oops: Paljonko tällä oikein oli ajettu?

8800 tuntia on konella työtä takana, että sen ja muun koneen kunnon perusteella sopii kyllä olla huolissaan senkin kunnosta.

Kyllä noiden osien hinnan myötä taitaa tulla jo pitokone .....
Senverran palanee kaikkiaan setelipaperia .........

Pitokoneeksi tämä luokittui oikeastaan jo tuon uuden hyttirungon ostamisen perusteella. Nyt sitten ehkä suvun perintökoneeksi :D
 
Mää annan vinkin ....... Älä enää ostele lisää edullisia, tai lievän ylihintaisia, ns. "helppoja projektikoneita " ......

:D
 
Tuossa on pointti, mutta vastapainona on sitten se että paljonko syö miestä jos ostaa "ehjänä" sellaisen pommin, johon saa tehdä samat remontit? Onneksi tilanne on käytännössä se että oikeasti ehjään ei ole varaa. Joku mielenhäiriö kai se on sekin että joku (itselle mielenkiintoinen) projekti pitää olla jatkuvasti menossa, että pysyy mieli virkeänä. Sen ei ole aina niin väliä että eteneekö se, mutta rehellisesti pitää olla kesken ja levällään..
 
Joo, ei sitä tiedä "ehjästä" ja sen 10.000h ajetusta yhtään sen enempää - kuinka paska kapine se onkaan ( ainakin Valtran kohdalla )
 
Täälläpäin on tuommonen Valmetti karjatilan käytössä ollut 16 000 tuntia... mitähän siitä löytyisi, jos sen pesisi...

Toisella karjatilalla on siellä uudesta asti ollut Mezzo, 24 000 tuntia. Kyllä niillä kaikesta huolimatta ajetaan kovia tuntimääriä, harvemmin muilla merkeillä samoihin tunteihin jaksetaan rullata.
 
Tämäkin olisi paljon paremmin säilynyt, jos ei olisi ollut etukuormaajaa. Eli kyllä se vanha viisaus, että kannattaa ostaa traktori ja kuormaaja erikseen.
 
Aika hyvin tiedossa on että satasarja ja A-sarja ei kestävyytensä puolesta ole oikein kotonaan etukuormaajatraktorina, vaikka painonjakaumaltaan olisikin siihen parempi kuin Mezzot. Tuo väliviipale rungossa on huono patentti pitkillä pulteilla. A-sarjan turkkilainen vaihteisto alimitoitettuine suunnanvaihtajan laakereineen on riski. Satasarjassa sentään Brasialainen vaihteisto on kai aika ongelmaton.
 
Viimeksi muokattu:
Jostain syystä noita valluja vaan myydään vuodesta toiseen eniten.
Näkyy Toikin sellasella pidolla olleen että ihan sama minkä merkkinen olis ollu niin romua olis ollu.
 
:D Se on kyllä juuri näin, eikä mitenkään toisin päin. Viljavaunu on syystäkin viljavaunu, eikä sillä ajeta kun korkeintaan ujosti hiekkaa heikkona hetkenä.
Setämiehellä on toisinpäin, KIPAlainen maansiirtovaunu jota käytetään myös viljanajoon, silloin tosin otetaan takalaita pois ja nostetaan korokelaidat paikalleen, niissä on sitten oma takalaitansakin.
Muutoinkin monikäyttöinen kärry, siihen on myös kappaletavaranosturi perään (tupet lavarungossa).
 
Kyllä kaikki isommat länsimerkit, jotka perustuvat 60-/70-/80-luvun traktoritekniikkaan ovat aika vahvoja ja kestävät melkoista piiskaamista huonolla huollollakin. Fiat ja Ford nyt mainitakseni. 90-/00-luvun ratkaisut ja erotiikan lisääminen ovat sitten tuoneet murheita.
 
Nyt kun sulla on tuo kampe valmiiksi noin osina niin käytä vielä takapää osina..
vaihteiston sivuakselin laakerit on heikko paikka nuissa, muuten laatikko on kohtalaisen luja. Sillon kun vaihteisto vielä toimii, tuo laakereiden vaihto on halpa homma. Tympeä homma tehä jokatapauksessa mutta tuossa kohtaa mä ainaki tekisin.
 
Kyllä kaikki isommat länsimerkit, jotka perustuvat 60-/70-/80-luvun traktoritekniikkaan ovat aika vahvoja ja kestävät melkoista piiskaamista huonolla huollollakin. Fiat ja Ford nyt mainitakseni. 90-/00-luvun ratkaisut ja erotiikan lisääminen ovat sitten tuoneet murheita.
Joo siinä mielessä samaamieltä että kyllä ne nuo vanhat fiiatit ja foordit aivan kovia koneita on mutta kyllä ne pidemmän päälle jopa on aivan yhtä paljon ellei vikasempiakin koneita ollut mitä nykykoneet.:)
 
Tämäkin olisi paljon paremmin säilynyt, jos ei olisi ollut etukuormaajaa. Eli kyllä se vanha viisaus, että kannattaa ostaa traktori ja kuormaaja erikseen.
Melkein paras, jos tuollaisen Vallun uutena ostaisi, niin ostaisi pelkät runkosovitteet ;)
On jotain mikä pitää traktorin nipussa, ettei katkea :)
 
Maailmassa on paljon ihmeellisiä asioita.
Enpä nyt löytänyt äkkiä rekisteröintitilastoa ja hakuinto lopahti =).
Joku muistikuva olis muutaman vuoden takaa että valtraa yli 700kpl ja toiseksi tullutta joku 200 kpl joka tais jontikka olla.
Euroopassa myydyin taas lienee nyykkäri tai jontikka.
 
Melkein paras, jos tuollaisen Vallun uutena ostaisi, niin ostaisi pelkät runkosovitteet ;)
On jotain mikä pitää traktorin nipussa, ettei katkea :)
Meille ostettiin uutena vuonna 1999 Valtran 900:nen. Tein siihen alueaurarungon, joka tuli edestä tuohon välipalaan. Se tekemäni runko oli muistaakseni 150x15 lattarautaa, mutta en muista oliko mulla ruuvit myös tuohon etukehdon takapäähän. Luultavasti oli, koska yleensä oon tehnyt kaiken perusteellisesti. Tuossa kuormaajasovitteessahan se ei tule ollenkaan kiinni etukehdon takapäästä, ainostaan tuosta välipalasta.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös