Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
En aio ruveta putkia nykimään, eivät voi kääntyä kun on tasainen kohta missä kohtaavat toisensa. Katso putkien liitoskohtaa alla olevasta kuvasta, suurentamalla kuvaa.Se nyt vielä vähä kiinnostaa jotta mite väljällä sovitteella putket on lohkossa alapäästään , onko putkien mahollista päästä kääntymään ilman kantta ?
Tämä asia on tiedostettuPulttien öljyämisessä kannattaa pitää järki mukana. Pahimmassa tapauksessa tulee liikaa öljyä reikään, pultin alle siis ja on jopa mahdollista että muodostuu painepinni reikään, öljy ei puristu pohjallisessa, tiiviissä reiässä estäen pultin kiertymisen. Tämmönenkin on elon varrella tullut koettua, tosin oli muu paikka kuin kansipultti

Tämmöistä mietin kanssa, jos edellisessä rempassa onkin putket liikkuneet ja tiivistys vahingoittunut.Toivotaan jottei oire oo allaalla.
Jäänen tarkkailemaan tilannetta Takataskuun...
Ota sitä mallasjuomaa sitten maltillisesti, siellä takataskussa. Toivoa sopii ettei sylinteriputkien alapään tiivisteet vuoda, siinä tapauksessa purattaa koko koneen!Toivotaan jottei oire oo allaalla.
Jäänen tarkkailemaan tilannetta Takataskuun...
Jäähdytys nesteessä ei ollut öljyä, vaan öljyssä oli nestettä. Ei tehnyt painetta vesitilaan, mutta tytär oli kulemma lisännyt jäähdytysnestettä pariin otteeseen kun nestepimnnan varoitus valo oli syttynyt. Jostain on nestettä siis mennyt öljyihin?Tämmöistä mietin kanssa, jos edellisessä rempassa onkin putket liikkuneet ja tiivistys vahingoittunut.
Paineellisesta öljykanavasta öljy menee yleensä veden joukkoon, koska vedessä matalampi paine.
Ota sitä mallasjuomaa sitten maltillisesti, siellä takataskussa. Toivoa sopii ettei sylinteriputkien alapään tiivisteet vuoda, siinä tapauksessa purattaa koko koneen!


Ei ne nesteet tunnu pysyvän erillään Nuffield / Leyland moottoreissakaanEpäilyttävän näköinen konstruktio tuollainen missä putkilla ei ole mitään tukea yläpäässä![]()

Niinhän tuota kirjoitit, mutta kirjoitit myös epäileväsi venttilien öljykanavan ja vesitilan välistä vuotoa, tuossa menis öljy ehkä veden joukkoon, eli vuoto voi ollakkin muualla. Kuinka kova paine on tuossa kanavassa öljyllä.Jäähdytys nesteessä ei ollut öljyä, vaan öljyssä oli nestettä. Ei tehnyt painetta vesitilaan, mutta tytär oli kulemma lisännyt jäähdytysnestettä pariin otteeseen kun nestepimnnan varoitus valo oli syttynyt. Jostain on nestettä siis mennyt öljyihin?
Uskoisin että on.Mitä luulet onko 20Nm + 90˚ + 90˚ oikein?
Öljyn paine on vähäisempi kuin vedenpaine, eli öljy on vain roiskevoitelua ventiilin nostiten tilassa jota ympäröi paineellinen jäähdytys vesiNiinhän tuota kirjoitit, mutta kirjoitit myös epäileväsi venttilien öljykanavan ja vesitilan välistä vuotoa, tuossa menis öljy ehkä veden joukkoon, eli vuoto voi ollakkin muualla. Kuinka kova paine on tuossa kanavassa öljyllä.
Seon kummiskin varmaa, että noissa öljyissä on vettä joukossa.
Ei ne nesteet tunnu pysyvän erillään Nuffield / Leyland moottoreissakaan![]()
Kannattaa varmistaa kannenpulteilla ja holkeilla ja prikoilla, ettei putket vahingossakaan pääse liikkeelle. Ainakin mun MG:n korjausohjeissakin oli tuo kuvan konsti, paitsi olisi pitäny olla kalliit erikoistyökaluna myydyt holkit ja prikat.No niin, hommaa on aloiteltu. Ensiksi valutin nesteet ja totesin että öljyssä on vettä ( harmahtavaa havaittavissa)
Jäähdytys nesteessä ei ollut öljyä.
Näytä liitetiedosto 54768
Näytä liitetiedosto 54773
Päätös kannen irroittamisesta syntyi ja ei kun toimeen, imu - pakosarja irti mustekaloilla roikuksiin etteivät ole tiellä.
Näytä liitetiedosto 54774
Kansi löyhättiin kiristys järjestyksessä- pultit / venttiilin nostimet yms laitettiin purkujärjestyksessä kohdilleen pöydälle
Näytä liitetiedosto 54771
Lohko
Näytä liitetiedosto 54769
Kansi
Näytä liitetiedosto 54775
Tiiviste
Näytä liitetiedosto 54770
Auto ei siis tehnyt painetta vesitilaan ja nesteissä ei ollut öljyä, epäilys onkin että vähä paineinen ventiilin nostinten öljy / vesitilan ohut kannas on pettänyt. Se kiristetään kannen etureunan tulppienn välissä olevilla 4-muttereilla jotka olivat mielestäni löyhässä, kiristys arvo on manualin mukaan 20 nm ja ei tarvitse kahta 90˚ jälkikääntöä kuin kannen pultit vaativat. Tiiviste / pultit tilattu ja kehuivat että huomenna klo 9 on noudettavissa Outokummun varaosasta kun paikallinen vara osa on Lauantaisin kiinni.
Tilasin myös kierrejouset, se jousi on näköjäänkin ollut pitemmänkin alkaa poikki kun murtumakohta oli ruosteessa
Näytä liitetiedosto 54772
Tolppa on nyt ruuvipenkissä ja iskarit tuntui jämäkältä, joten laitetaan nyt vain jouset.
Katsotaan nyt mitä tästä revohkasta oikein tulee, rakotulkin etsintään meni ainakin tunti enkä löytänyt sitä. Olisin mittaillut sillä että onko syliteriputket koholla lohkon kannesta. En pyörittänyt konetta yhtään ja otin kannen varovasti pois ettei putkien alapään tiivisteet korkkaa. Vinkkejä kasaukseen otetaan vastaan?
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.