Erilainen sauna

Mites toimisi tuollaisen tobleronen laminointi jäädyttämällä? Olisi se muotti ja kovilla pakkasilla jollain sadettajalla suihkuttaisi vettä, mikä jäätyy muotin päälle. Väliin kasvimaan hallaharsoa sidekankaaksi ja taas jäädyttää muutaman sentin ja uusi kangas.
 
Eikös tuossa kyselty mittasuhteita just toisinpäin?
Juu. Havainnekuva aiheesta.

IMG_20260822_130449.webp
 
Siihen vaikuttaa miten löyly kiertää eli vaikka iskeekö heti voimalla heittäjään vai kiertääkö vasta viimeiseksi hieman jo lauhtuneena.
Eron huomasi kun laitoin korkeamman kiukaan suojaetäisyyksien takia laipioon suojalevyn, vaakatasoinen levy ohjaa löylyä nyt heti suoremmin heittopaikalle kuin aiempi hieman vino laipio heittäjästä sivulle päin
 
Yhdessä saunassa on laipiossa suojalevy ja sen kahta reunaa kiertää noin 15 senttiä korkeat levysuilut jotka suojalevyn ulkopuolella joku 10 senttä ja levysuilun yläreuna suojalevyn tasossa, ketjunpätkistä roikuvat.
Saa heittää reilusti vettä kiville niin löyly ei kuitenkaan iske silmille niinkuin kuulemma oli aiemmin tehnyt.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös