Hiekkatien kunnossapito/yksityistie asiat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mika 82
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Pitää hieman kommentoida tien pitoon liittyvistä kustannuksista, koska olin yli 10 vuotta 500m pitkän tien tiekunnan puheenjohtajana ja sen jälkeen ylläpitänyt tätä nykyistä 500m yksityistietä jossa ei ole tiehoitokuntaa. Sen takia että tien pitäminen hyvässä kunnossa ja ympärivuotisesti liikennöitävänä ei ole ilmaista

500m tiekunnan tiessä oli 11 osakasta ja parille käyttäjälle tienkäyttömaksu. Vuosimenot oli 1500-2000€. Kulut jakautuivat suurin piirtein seuraavasti: 900€ 2 yhdistelmää mursketta joka vuosi. Auraus ja hiekoitus 500€, tien lanaus keväällä ja syksyllä 120€, toimistokulut 50€ kokouskutsujen postimaksut ym.
Tuloja oli kunnan avustus 400€ ja tiemaksuja perittiin osakkailta 1100-1600€. Tällä rahalla tie saatiin pidettyä hyvässä kunnossa.
 
Nää on varmaan niin harmaalla alueella, että ilman oikeuden päätöstä ei varmaksi osaa sanoa. En tosin tuosta geokätköilystä sen tarkemmin tiedä, minkämoista liikennettä voisi johonkin sen johdosta muodostua.
Onnea matkaan saada jenkkifirma joka tuota geokätkösivustoa ylläpitää, maksamaan tai edes vastaamaan kysymykseen tiemaksuista.

Mun näppituntuma sanoo että jos kätkö laitetaan nykyään jonkin ei-jo-valmiiksi-erityiseen paikkaan, niin että sinne autolla pitäisi kulkea, ei se ainakaan ensimmäisten kuukausien jälkeen kymmeniä kävijöitä kuukaudessa kerää. Tuo on toki varmaan suht nopeasti satunnaisotannalla tarkasteltavissa kun olen omien tunnuksieni äärellä.
 
Onnea matkaan saada jenkkifirma joka tuota geokätkösivustoa ylläpitää, maksamaan tai edes vastaamaan kysymykseen tiemaksuista.

Mun näppituntuma sanoo että jos kätkö laitetaan nykyään jonkin ei-jo-valmiiksi-erityiseen paikkaan, niin että sinne autolla pitäisi kulkea, ei se ainakaan ensimmäisten kuukausien jälkeen kymmeniä kävijöitä kuukaudessa kerää. Tuo on toki varmaan suht nopeasti satunnaisotannalla tarkasteltavissa kun olen omien tunnuksieni äärellä.
Eli tämä on kuitenkin kaupallista toimintaa, vaikka joku epäili sen olevan aivan harrastepohjaista?
 
Ihmis mieli kuvittelee kaiken pysyvän ennallaan niin kuin se nyt on, mutta mikään muu ei ole varmaa kuin muutos.
Tie voi hiljentyä käyttämättömäksi tai jopa ruuhkautua, pitkäaikaisten osakkaiden onkin vain pakko sopeutua muutokseen ilman kaikenmaailman koiranpelejä.
 
Eli tämä on kuitenkin kaupallista toimintaa, vaikka joku epäili sen olevan aivan harrastepohjaista?
On, ja sit taas ei. Eli on olemassa jenkkifirma joka ylläpitää karttasivustoa ( https://www.geocaching.com/ ) jota voi sitten kuka tahansa käyttää kätköjen etsintään tai tekemiseen. Ja kaupallisuus tulee mukaan siinä kohtaa että noille voi parin kympin vuosimaksua maksaa ja saada lisää ominaisuuksia käyttöön.

Varovainen oletus että nää on globaalisti suurusluokkaa ”katetaan servereiden kulut” ennemmin kuin ”omistaja ostaa viidennen huvijahdin”


Yksittäisen kätkö tekijä ei siis saa mitään hyötyä aiheesta, eli on puhdasti harrastamista. Kätköä tehdessä pitää laittaa raksi ainakin ruutuun ”kätkön tekoon on maanomistajan lupa”, jokunen muukin ehto tuolla on mutta tiemaksuja ei oo erikseen mainittu: https://www.geocaching.com/play/guidelines Suomalaiset harrastajat ovat ohjetta täydentäneet maakohtaisesti: https://gcwiki.atlassian.net/wiki/spaces/GEO/pages/532830/Finland+land+Islands

Ja sivuston vastuu yksittäiseen kätköön rajoittunee lomakkeeseen jolla kuka tahansa voi raportoida sopimattomaan paikkaan tehdyn kätkön: https://www.geocaching.com/help/index.php?pg=kb.chapter&id=93&pgid=431
 
Ropsautti sen verran reilusti vettä että söi rummun vierestä sen verran tavaraa että nasahti melkeinpä rumpu tukkoon niin meinas olla tulvan tynkää.
28081.webp

Oli tuossa tiellä semmoinen 10-15cm vettä siinä kohdassa missä ylitse virtasi.

Nykästiin kaivurilla sen verran auki että sai veden virtaamaan kun muutaman betoni putken otti pois niin pysyi hallittuna veden meno ettei lähde niin maata veden mukaan. Pitänee katsoa joko huomiseen mennessä miten kuivaa/pinta laskee että pääseekö uutta putkea asentamaan vai meneekö keskiviikolle.
 
Eipä tullut kuvailtua mutta kävin muutaman kilometrin metsätietä lanaamassa. Melko paska lähtökohta, penkkasora ajettu joskus 80-90 lukujen taitteessa pinnaksi ja sen jälkeen varmaan viidesti lanattu...
 
Eipä tullut kuvailtua mutta kävin muutaman kilometrin metsätietä lanaamassa. Melko paska lähtökohta, penkkasora ajettu joskus 80-90 lukujen taitteessa pinnaksi ja sen jälkeen varmaan viidesti lanattu...
Eikä yhtään turvetta ja heinänjuurta... :rotfl: Hitto kun sitä riittää, vaikka joka kesä lanaa.
 
Pidettiin ylimääräinen tiekokous ja saatiin lopulta parin aiemman vuoden vastuuvapaudet annettua ja päätettyä muutakin. Kaikki osallistujat oli yllättyneitä ja helpottuneita kun se ainoa ärripurri ei osallistunut ja saatiin kokoustettua ja päätettyä asioista kuten tulisikin pystyä tekemään.
Tän yhden kaikenlaiset valheelliset väitteet ja yritykset haitata toimintaa ja teiden hoitotöitä loisti poissaolollaan. Olipa hieno ilta.
 
Eräässä lähistön tiekunnassa oli yks mökkiläinen oikee ärripurri.
Erehty sanomaan että hän kyllä hoitaisi asiat paremmin, se katsottiin lupaukseksi ja seuraavassa kokouksessa herrasta tuli tiehoitokunnan puheenjohtaja.
Loppu ärvellys.
 
Eräässä lähistön tiekunnassa oli yks mökkiläinen oikee ärripurri.
Erehty sanomaan että hän kyllä hoitaisi asiat paremmin, se katsottiin lupaukseksi ja seuraavassa kokouksessa herrasta tuli tiehoitokunnan puheenjohtaja.
Loppu ärvellys.
Tää ärripurrihan ei halua olla tiehoitokunnassa vaan tehdä tienhoitotöitä ihan ominpäin, koska hän on se ketä ne osaa tehdä oikein. Hänen mukaan kuka tahansa osakas saa esim lanata ja sillä hän perusteli sen kun sai luvan lanata ja jätti silti lanan palauttamatta. Siis tiehoitokunta on vastuussa teiden kunnossapidosta ja siten myös kenen tahansa omin päin tehdyistä tienhoitotöistä. Aika erikoinen ajatus. Omassa tekemisessä ei ole mitään vikaa vaan kaikissa muissa ja erityisesti parissa henkilössä mikä on tullut suoraan ilmi. Selkeätä kateutta ja aika noloakin.
 
mitäpäs tuota tekesittä, kun on tämmönen tieosuuskunta vai mikö se hieno nimitys on!? kuitenki osakkaita on arviolta 30 ja nyt on parina viime vuonna jotku pennut alkanu rälläämään mönkkörillä tien pilalle, revittelyä ja hakku pöörä tekee aika syvää uraa. sit niihin tulee reikä vaikka käy tasottelemassa. kukkaan ei tunnu tietävän ketä ne ipanat on ja kun yrittää mennä juttusille päästelevåt karkuun.
 
Saattaa mennä itsestään ohi. Talvi tulee ja tie jäätyy. Jos jatkuu ensi keväänä, niin miettii sitten uudelleen.

Ensi vuonna niitä saattaa kiinnostaa naiset tai nintendot ja rälläys voi jäädä pois.
 
Osakkaiden jälkikasvua ne ei ole?

Virallinen tapa lienee puuttua rälläämiseen on poliisin kautta.
voi ollakkin jonku muksuja. no toki tuo polliisi ois yks. vähä nöyttää että niillä ei ehkä ikäkään riitä. ovat niin pienehkön näkösiä. toki ei voi varmaks tuota sanoa.
 
Meillä oli noin 30 vuotta sitte samantyyppinen ongelma, tosin ihan autoilla pari nöösiä ajeli lujaa tossa tiellä ja meilläkin kolme tenavaa joista kaks koulussa jo, lisäksi tie menee naapurin tilakeskuksen läpi, ajelivat siinä hämärissä/pimeellä ja ilmeisesti kilvet öljytty ku nin paksu pöly ettei saanu selvää.
Tehtiin jotta tien toisesta päästä tuli ilmoitus, äkkiä naapuri hyppäs nyykkäriin vai oliko silloin viel viiu ja minä naapurin toiseen traktoriin, naapuri veti tilakeskuksen toisesta liittymästä tielle, minä jäin varttumaan, nää pari nöösiä ku kisaa veti siitä ohi niin minä sitte tukkosin pakoreitin, motitettiin autot siihe.
Sitte hetken aikaa keskusteltiin, ihan asiallisesti, kerrottiin missä voi ajaa soralenkkiä ihan melkein puolilaillisesti armeijan harjoitusalueella olevalla vanhalla lentokentällä ja otettiin rekkarit muistiin.
Olivat mökkiläisten mukuloita, kumpikin mukula kyrvähti alle viikon päästä kortitta ajosta ku ei ikää ollu, katsastamattomalla vailla minkäänlaisia vakuutuksia liikennekäytöstä poistetulla autolla ajosta... en sitte tiedä kuka niistä vihjaisi lankomiehelle joka silloin oli pitäjän nimismies..:vislari::vislari::vislari:
 
Tänä syksynä ei oo näkyny metätys rälääjiä mökkitiellä, johtuneenko seuraavista syistä. Väkisin uudenkarhealla Hiluxilla minut ohittanut koiramies särki jotain autostaan kun ojankautta turpeet lentäen ohite koukkasi, parinpäivän päästä koko kosla oli sitten nurin niskoin hatelikossa.
Äsähdin sitten metsästyksen johtajalle että minun puilla ja minun tiellä ei nuotioita sitten pidetä ja raivataan ainakin edes ne nuotionpohjat vex tieltä muuten loppuu maanvuokra, no sen vuokran lopetti sitten moni muu eikä me. Vetivät muumuassa hirvenraatoa mönkijällä läpi itutustaimikon sekä ajelivat maastureilla mistä vain ylipäätänsä pääsivät.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös