Mitäs sitä onkaan tullu tänään tehtyä

ai näinkin voi tehdä.... 😁

IMG_20251125_191943_998.webp
 
Ei tossa muuli kärryssä. Sitä ei oo tarkoitettu perruutettavaksi huonoon maastoon.
Lienee melko vanha sitten. Niissä joissain jäi sillein puoliksi lahaamaan. Varmaan parikymmentä vuotta on jo ollut pääosin rakenne sellainen, että peruuttaessa vähän ahdistaa varttikierroksen ja sen jälkeen kenkien linkut kääntyy sillein, että kengät irtoaa rummulta. Nuo tunnistaa siitä ulospäin, että seisontajarrukahva kääntyy "yli" pystyyn, jos seisontajarru päällä työntää taaksepäin. Ja niissä seisontajartu pitää taaksepäinkin toisin kuin vanhemmissa.
 
Viimeksi muokattu:
Lienee melko vanha sitten. Niissä joissain jäi sillein puoliksi lahaamaan. Varmaan parikymmentä vuotta on jo ollut pääosin rakenne sellainen, että peruuttaessa vähän ahdistaa varttikierroksen ja sen jälkeen kenkien linkut kääntyy sillein, että kengät irtoaa rummulta. Nuo tullistaa siitä ulospäin, että seisontajarrukahva kääntyy "yli" pystyyn, jos seisontajarru päällä työntää taaksepäin. Ja niissä seisontajartu pitää taaksepäinkin toisin kuin vanhemmissa.
On se reilun 20 vuotta vanha muistaakseni bbw akselilla ja on aina ollu voimalla ylämäkeen perruutettava.
 
Komatsun motoon pikku huolto ja yleiskatsaus. Mehii vähän sieltä sun täältä. Tais tulla lisähommaksi vaihtaa hakkuupään kaatosylintereihin vai mitkä liekään tiivisteet.
Kotona tuhkien tyhjäys pesistä, puiden kantoo, lämmitystä. Mettäkärryyn haetuissa renkaissa toisessa vanteessa on melko hyvä kolhu reunassa ja just tietysti venttiilin kohdalla. Vissiin pökityy purkupaikalla trukkipiikeillä. Oikaisu oikein viimesen päälle, isoilla putkitongeilla. Saa luvan kelvata. Sitten havainto ettei nurkissa ole enään mitään järkevän kokoista putkee venttiilisuojia varten. Hetken pöyhin nurkkia ja kouraan osui pari hydeliitintä, S30 putkitartuntoja mutterit ja lähtönipat. Taidanpa askarrella jotain noista on noi niin kauan hyllyssä jo lojunut.
 
Ei, mutta päästöt oli joutokäynnillä väärin. Perkl.

Mut eka kerta eläissään että erehtyy päivästä ja menee pitkäksi.
Jokunen vuosi sitten oli kakkosauto vaihtunut, joka varmaan vaikutti tilanteeseen ja sekoitin kuukausia. Joka tapauksessa tultiin kaupasta ja kun autoon päästiin niin emäntä alkoi hanskalokeroa koluamaan. Kysyin asiasta ja sanoi, että rekkaria etsii, että milloin tämä pitää katsastaa. Sanoin et parin kuukauden päästä. No eipä mennyt oikein. Oli jo 1.5 kuukautta myöhässä:facepalm:
 
Tsekkailin oman auton katsastusaikaa, mutta sepä näkyy olevan vasta vuoden päästä. Ihan uusi asia minulle nämä kahden vuoden jaksot. Vaimon auto on samanvuotinen, siinäkin näköjään katsastus vasta 2027.
 
Jokunen vuosi sitten oli kakkosauto vaihtunut, joka varmaan vaikutti tilanteeseen ja sekoitin kuukausia. Joka tapauksessa tultiin kaupasta ja kun autoon päästiin niin emäntä alkoi hanskalokeroa koluamaan. Kysyin asiasta ja sanoi, että rekkaria etsii, että milloin tämä pitää katsastaa. Sanoin et parin kuukauden päästä. No eipä mennyt oikein. Oli jo 1.5 kuukautta myöhässä:facepalm:
Joskus on käyny joku vastaava itelleenkin. Nyt meinas rouvan autosta mennä leima vanhaks. Ajattelin, että eihän tässä mitään kiirettä ole, mutta tulikin mieleen, että rouva on seuraavat kolme viikkoa keikkatöissä autoineen. No, rouva tuli kipeeks, niin keikka siirtyi saikun verran ja ennätin leimata.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös