Busse
Kansalainen
meinasin just sanoa että kärkkäisellä oli näitä samoja pulloja myynnissäSama firma toimittaa Kärkkäiselle kaasut ja pullot. Hinnatkin taitaa olla samat. Ilmoittaa Torissakin.
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
meinasin just sanoa että kärkkäisellä oli näitä samoja pulloja myynnissäSama firma toimittaa Kärkkäiselle kaasut ja pullot. Hinnatkin taitaa olla samat. Ilmoittaa Torissakin.
Todennäköisesti asia on näin kuin arvelet.olen ajatellut että virtaus on niin pieni että ehtii kaasuuntua siinä nousuputkessa ja venttiilissä.
On varmaan sammuttimissa eroa, tai jotain. Kaverilla ei toiminut oikein päin, piti kääntää ylösalaisin.Noissa sammuttimissa on nousuputki pohjalta ja jotkut väittää että pitäs laittaa sammutin ylösalas sen takia ettei hiilari tule nesteenä mittariin. Omien kokemusten mukaan toimii kuitenkin oikein päin, olen ajatellut että virtaus on niin pieni että ehtii kaasuuntua siinä nousuputkessa ja venttiilissä.
Joo, pidetään sammuttimena varalla ja vasta kun varsinaiset kaasut syystä tai toisesta loppuu, korkataan nämäOn varmaan sammuttimissa eroa, tai jotain. Kaverilla ei toiminut oikein päin, piti kääntää ylösalaisin.
Itse kyllä säilyttäisin sammuttimena, jos ehjiä ovat. On käyttökynnys pienessä palonalussa paljon alhaisempi, kuin jauheella, kun ei sotke. Mulla löytyy hiilari veneestä, verstaalta ja kotoa jauhesammuttimen lisäksi.
kiitos muistutuksesta.Kävinpä vaihtamassa Mison 18 pullon täyteen. Kuulemma sopimushinnat "on kohdallaan", se selviää sitten kun lasku tulee.
Tuollaista voi käyttää hitsaukseen kun laittaa sen ylösalaisin. Silloin nousuputken pää tulee nestepinnan yläpuolelle ja ottaa hiilidioksin kaasuna pullosta. Perään tarvitaan paineensäädin, en osaa näin äkkiseltään sanoa, miten sen saisi ympättyä tuohon kahvaventtiiliin.

Suomen ja Saksan argonpullojen kierteissä on eroa. Jos/kun Saksan/Puolan argonpulloa täytättää Suomessa, se tarvitsee hanan vaihdon. Muun muassa Ikaset vaihtaa noita hanoja. Ennen hananvaihtoa pulloon käy Saksasta/Puolasta ostettu säädin. Hananvaihdon jälkeen tuota säädintä ei tarvitse heittää pois, se käy suomalaisiin hiilidioksidipulloihin.@borg in vinkistä aloin katselemaan hitsaus kaasuja ebaystä. Olenko ymmärtänyt oikein, että jos ostaa tälläisen https://m.ebay.com/itm/203219256877?_trkparms=ispr=1&_mwBanner=1&_rdt=1
Ja argoni potin saksasta tai puolasta, niin pääsee alustavasti tiggailuun kiinni. Nimittäin nuo argoni pullotkaan ei ole kuin satasen luokkaa tuola
Tuossa vielä argoniin linkki.
https://www.ebay.de/itm/184323007899?_trkparms=ispr=1&hash=item2aea81e59b:g:f3oAAOSwJHhefend&amdata=enc:AQAGAAACkPYe5NmHp%2B2JMhMi7yxGiTJkPrKr5t53CooMSQt2orsS7UXID%2BRPOSNsnm8kYPghtAc8rE4hpyErutQIPYHlWGFDN8c03AfYc8F5fn1DOt%2FHdkAeSYIDoiD5uU03Xg6lAgv1Zw7QEWOLf4E0UoVN8VocwBnVrMIwHxlo97SkuMCyp865gOLRkc2YP11ZxpAimW%2FSbTjnV%2BLznlqwGJ3bt9gWjO8CBSSXKA4o0P96UCVoKeKh7fS8k7f4u3cBciXzT15NAuOHY3JL3TEoH9LGzeFLc2e%2BB8FlvSmzr1uDsdYj8MGwqRsKFIiwjGab2nmfk6abfCu4LtFua4ei32VZyjkMwGM%2B%2FQa09BwCESH5QHIs8PTtR%2B6%2F%2BmSmmhhz3E9bIBj25Jv0fux5TpLkLS8B0IAa61QBB9LUANaJXhVznatnYz32%2FYI5P11qY%2FFF%2BwAmokoG3W8ObRvPdYLWHhUq00zo5KO74HtYgrCo%2FLfs2krOWGXIFmA3T%2B82Nk0KCMHPKmue1lRCLsvGN5Wat0f08Y4DCnsk4ng%2FVotxje%2FwHI4QecRx%2BRE6RXWdWnW57Hbs%2FXY3okr%2BQndUXSoxVajew1wbO34jTGKNvjQ%2BHXJDKQOnM%2BL3ohG0UVzr4sWYFUq3yPi73zGTYBypitPQe%2Fzgb0U%2BrrtElnTfIJ3hbQEUdmAglyJROSP1dVCvu645ZGNsokzT4Lg5zM35rp363RMUM4A%2FXEEmoLf%2BcqUGOxVUheg5eW7x6VO3fftBiE5YIE2BVljt%2FgdffQl5yiLK2EKZHMk%2BsYnZYBYrOybKkNZZYWM9eCRkxbnDzTz2Ds8BQI5mB58FXPBftxbbkP%2Byd2EZQcZ7xcEM%2FDRy5dzLSbXK%2BdvX|ampidL_CLK|clp:2334524
Suomen ja Saksan argonpullojen kierteissä on eroa. Jos/kun Saksan/Puolan argonpulloa täytättää Suomessa, se tarvitsee hanan vaihdon. Muun muassa Ikaset vaihtaa noita hanoja. Ennen hananvaihtoa pulloon käy Saksasta/Puolasta ostettu säädin. Hananvaihdon jälkeen tuota säädintä ei tarvitse heittää pois, se käy suomalaisiin hiilidioksidipulloihin.
Jos käytät tigginä jotain puikkokonetta, jossa ei ole magneettiventtiiliä kaasulle, pitää valita hitsain, jossa on kierrettävä venttiili. Niiden tuotekoodissa on yleensä -v, joka tarkoittaa valve.
Käy. Saksassa argonilla ja CO2:lla on sama kierre kuin CO2:lla Suomessa.Käykö suomalainen co2 säädin tuohon saksan argoniin, kun migissä sellainen on tällähetkellä?
Käy. Saksassa argonilla ja CO2:lla on sama kierre kuin CO2:lla Suomessa.
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.