Sekalaiset pienet tietotekniikkakysymykset -viestiketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mika 82
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Hmmm...aikoinaan kun ADSL modeemien kultakausi oli, oli ihmisillä suuri ihmetyksen aihe ettei se masa tai leffa valunut piuhaa pitkin yhtään sen nopeemmin vaikka kaksviiskuutonen ADSL vaihdettiin viiskakstoistaiseksi. Melkeimpä joutui rautalangasta vääntämään että netin latausnopeuksiin vaikuttaa paljon muutakin kuin se viimeiset viis kilsaa jotka keskukselta kotiin on......
 
Asiaa lienee sivuttu paljon, mutta shelly scenejen yms jälkeen olis tarve monipuolistaa automatisoimista joten seuraava loogonen steppi on homeassistant.

Alustan olen jo päättänyt eli joku versio Raspberryä. Kotidataloggauksessa on jo kolmonen joka roikkuu pannuhuoneen katossa ties monettako vuotta ja siitä roikkuu USBista SSD jossa pyörii joku lite version Raspbiani olisko joku jessie

Pieni haikeus olisi jättää se silleen että pomminvarma skripti edelleen jauhaa lämpötiloja talteen mutta nettihavainnot kuites puoltaisi jyräämistä ja pyhittää systeemi homeassistantille.

Eli vinkkejä otetaan vastaan millä keinoin päästtään vähimmällä komentoriviturhautumisella näin kevään korvalla tietäen että on miljuuna keskeneräistä hommaa ja tähän oikeasti aikaa allokoitavissa nolla. Rahaa voidaan vähän allokoida. Hanjkinko suosiolla uudemman vattupiin ja adapterin siihen joku pakasta tempaistu kaupan paketissa SSD löytyy mutta vaatinee adapterin. Muistikortilta en asiaa pyörittäne on asiasta kokemusta joo. Vaikka hig-endurancet kyllä korruptioo tulevaisuuteen siirtää
 
Whatsapissa lisäsin yhteystiedon ja en synkronoinut puhelimen yhteystietoihin. Vahingossa liitin oman numeroni siihen kun leikepöytä tarjosi sitä eikä toista numeroa jonka vähän aikaa sitten kopioin. No nyt siinä näkyy minun yhteystieto väärällä nimellä ja sitä ei voi muokata eikä poistaa, kyseisiä ominaisuuksia ei whatsappissa näytä olevan. Mitähän vittua tuolle pystyy tekemään
 
Whatsapissa lisäsin yhteystiedon ja en synkronoinut puhelimen yhteystietoihin. Vahingossa liitin oman numeroni siihen kun leikepöytä tarjosi sitä eikä toista numeroa jonka vähän aikaa sitten kopioin. No nyt siinä näkyy minun yhteystieto väärällä nimellä ja sitä ei voi muokata eikä poistaa, kyseisiä ominaisuuksia ei whatsappissa näytä olevan. Mitähän vittua tuolle pystyy tekemään
Menet siihe yhteystietoon, hiiren oikea nappa ia poista keskustelu.
 
Ainut konsti millä poistui: Loin uuden väärän yhteystiedon tismalleen samalla nimellä, tällä kertaa synkronoituna. Menin yhteystietoihin ja poistin sen. Huhhuh että osaa olla perseestä nuo sukkenperkeleen keksinnöt välillä.
 
Pitäisi saada painotuotetta varten muutettua muutamasta valokuvasta väriprofiili RGB:stä CMYK. Millähän tuo onnistuisi helposti ja ilmaiseksi? GIMP:llä yritetty, mutta ei onnistu, tahi en osaa.
Onko jotain yksinkertaista keinoa väriprofiilin muuttamiseen, ATK-laitteena on iMac?
 
ChatGPT:

Kyllä onnistuu GIMPillä, mutta vähän eri tavalla kuin ohjelmissa, joissa on varsinainen CMYK-työtila. GIMP 3:ssa voit valita CMYK ICC -profiilin, esikatsella tulosta soft-proofingilla ja viedä tiedoston ulos CMYK:na esimerkiksi JPEG- tai TIFF-muotoon. GIMPin omien julkaisutietojen mukaan 3.0 toi laajemman värinhallinnan ja pohjan tuleville varsinaisille CMYK-kuvatiloille, mutta käytännön työnkulku on edelleen profiilipohjainen.

Toimi iMacissa näin GIMP 3.x -versiolla:

  1. Avaa kuva GIMPissä.
  2. Mene kohtaan Edit → Preferences → Color Management.
  3. Kohdassa CMYK profile valitse painotalon tai tulostimen antama .icc-profiili. GIMPin ohjeen mukaan profiileja voi lisätä valinnalla Select color profile from disk…, ja macOS:ssa tyypillisiä paikkoja ovat /Library/ColorSync/Profiles/ sekä Library/Printers/[manufacturer]/Profiles.
  4. Mene sitten kuvaan ja valitse Image → Color Management → Soft-Proof Profile… ja valitse sama CMYK-profiili kuvalle. Tämän jälkeen saat esikatselun näkyviin kohdasta View → Color Management → Proof Colors. GIMP kertoo, että soft-proofing näyttää ruudulla, miltä painettu lopputulos todennäköisesti näyttää.
  5. Vie tiedosto ulos komennolla File → Export As….
    • JPEG: avautuvassa vienti-ikkunassa laita päälle Export as CMYK.
    • TIFF: myös TIFF-viennissä on kohta Export as CMYK.

Tärkeä käytännön huomio: tarvitset oikean CMYK ICC -profiilin. Paras profiili on yleensä se, jonka painotalo itse antaa. GIMPin ohje sanoo myös, että soft-proof-profiili on tavallisesti juuri sen tulostimen tai painoprosessin profiili, jolla kuva tullaan tulostamaan.

Jos sinulla ei näy vienti-ikkunassa kohtaa Export as CMYK, käytössä on todennäköisesti vanhempi GIMP-versio kuin 3.x. Siinä tapauksessa kannattaa päivittää GIMP uudempaan versioon. Tämä on päätelmä siitä, että GIMP 3.0:n virallisissa ohjeissa CMYK-vienti on mukana, ja 3.0:n julkaisutiedoissa korostetaan uutta värinhallintaa.


Yleensä teen tämän vielä näin:
  • pidän alkuperäisen tiedoston RGB:nä talteen
  • teen CMYK-viennin erilliseksi kopioksi painoa varten
  • käytän mieluummin TIFFiä kuin JPEGiä, jos kuva menee painoon ja laatu halutaan säilyttää mahdollisimman hyvin. JPEG on häviöllinen formaatti.
 
Tässä vielä jotain lisää:

Rehellisesti: jos sinulla on jo GIMP 3, mikään ilmainen Mac-ohjelma ei ole paljon helpompi. Mutta jos haluat selkeimmän “muunna koko kuva toiseen väriavaruuteen” -tyylisen työnkulun, valitsisin Kritan. Siinä on suoraan komento Image → Convert Image Color Space…, joka muuntaa koko tiedoston kaikkine tasoineen, ja Kritasta on virallinen macOS-asennuspaketti.

Näin teet muunnoksen Kritassa iMacilla:
  1. Asenna Krita viralliselta lataussivulta. Nykyinen lataussivu näyttää suoraan macOS Installer -vaihtoehdon, ja järjestelmävaatimuksena mainitaan vähintään macOS 10.14.
  2. Avaa valokuva Kritassa.
  3. Valitse ylävalikosta Image → Convert Image Color Space…. Kritan ohjeen mukaan tämä on juuri se toiminto, joka muuntaa koko tiedoston väriavaruuden, eikä vain yksittäisiä tasoja.
  4. Valitse värimalliksi CMYK. Kritan dokumentaatio kertoo, että ohjelmassa on erillinen CMYK-värimalli ja että CMYK on tulostimien väriavaruus.
  5. Valitse ICC-profiili. Paras on painotalon tai tulostuspalvelun oma profiili. Kritan omissa ohjeissa korostetaan, että CMYK-profiili riippuu painosta, paperista ja musteesta, joten oikea profiili kannattaa pyytää etukäteen eikä käyttää satunnaista CMYK-profiilia.
  6. Valitse tarvittaessa muunnostapa eli rendering intent. Kritan ohje mainitsee tässä yhteydessä erityisesti Perceptual- ja Relative Colorimetric -vaihtoehdot CMYK-muunnoksessa.
  7. Hyväksy muunnos ja tallenna kuva kopiona siihen tiedostomuotoon, jonka painotalo pyytää, yleensä TIFF tai JPEG. Samalla kannattaa säilyttää alkuperäinen RGB-versio erikseen. Kritan työnkulkuohje myös muistuttaa, että painotalolta kannattaa tarkistaa etukäteen, haluavatko he CMYK-kuvan vai tekevätkö muunnoksen itse.

Minun käytännön suositukseni on tämä:
  • yksi tai muutama kuva → Krita
  • paljon kuvia kerralla → ImageMagick, mutta se ei ole helpoin
  • sinulla on jo GIMP 3 ja se riittää → pysy GIMPissä

Jos joskus haluat tehdä tämän monta kuvaa kerralla, ImageMagick on hyvä, koska sen dokumentaatio suosittelee tarkkaan RGB/CMYK-muunnokseen ICC-profiilien käyttöä -profile-optiolla.

Tärkeä huomio vielä: Kritan omat ohjeet suosittelevat usein työskentelemään RGB:ssä ja tekemään CMYK-muunnoksen vasta lopussa — tai antamaan painotalon tehdä sen — koska heillä voi olla juuri heidän painoprosessiinsa sopiva profiili.
 
Juu ei onnistu.
Värienhallintaan kyllä pääsee, mutta siltä en osaa vaihtaa profiilia kun ei ole vaihtoehdoissa kun se nykyinen väriprofiili.
Eli aukee seuraava ikkuna, jossa pitäisi olla mahdollisuus vaihtaa profiilia, mutta ei ole vaihtoehtoja. Saa esille tuon, Valitse väriprofiili levyltä...

Näyttökuva 2026-04-22 kello 15.43.53.webp


Josta klikkaamalla tulee esiin uusi ikkuna, mistä en löydä mitään mistä valita uusi väriprofiili.
Väriprofiilin pitäisi saada muotoon Fogra47L.

Näyttökuva 2026-04-22 kello 15.44.14.webp

Tai siis tuollaisen saan esiin, mutta oletan ettei tuossa oleva CMYK ole oikea profiili.

Näyttökuva 2026-04-22 kello 15.53.59.webp
 
Tämänkään ohjeen mukaan ei onnistu.
  1. Väriprofiilin määritys: Mene Muokkaa > Asetukset > Värinhallinta. Valitse "CMYK-profiili" -kohdasta haluamasi ICC-profiili (esim. SWOP2006_Coated3v2.icc).
Valitse CMYK-profiili kohdassa ei ole mitään vaihtoehtoja mistä valita.

Näyttökuva 2026-04-22 kello 16.22.31.webp
 
Paremmin asiaa tuntematta epäilisin, että profiilitiedosto pitää jostakin hankkia ja tallentaa oikeaan paikkaan, jotta ohjelma sen voi löytää.
 
Sun pitää ladata se Forca47L väriprofiili koneellesi..
Jaa, eipä tullut mieleen tuollainen. Kerroin vielä varmuuden vuoksi väärän väriprofiilinkin, pitää siis olla FOGRA 39L, eikä 47L.
Jatketaan harjoituksia ja tyhmä varmaan myöhemmin kyselee lisää...
 
Teoreettisesti kun se on ladattu, löytyy LAdatut kansiosta.
Sieltä sen voi siirtää mihin vaan, mutta eikö tuosta Gimpin kohdasta Valitse väriprofiili levyltä klikkaamalla pääse selaamaan tietokoneen kansioita jolloin selailet Ladatut kansion esiin ja sieltä klikkaat sitä väriprofiilia.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös