Sekalaiset pienet tietotekniikkakysymykset -viestiketju

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mika 82
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Millä ohjelmalla voisi muuttaa mp3 tiedoston tubeen kelpaavaan muotoon, noissa ilmaisissa mitä löysin oli joko koko rajottunut tai sitten ei ollut tubeen kelpaavaa tiedostomuotoa. Tilasin kotuksesta mummon isän 1960 luvulla tehdyn murre esimerkki haastattelun, jonka laittaisin tubeen kuunneltavaksi.
 
Emmää muusta tiedä mut Linuxilla tekisin vain komentoriviltä about noin.. Videosta tulee ääniraidan mittainen suoraan. Pitäs kyllä hyväksyä tuo..

ffmpeg -f lavfi -i color=c=black:s=1280x720:d=0 -i audiotiedosto.mp3 \ -c:v libx264 -c:a aac -b:a 192k -shortest itse_video.mp4
 
Millä ohjelmalla voisi muuttaa mp3 tiedoston tubeen kelpaavaan muotoon, noissa ilmaisissa mitä löysin oli joko koko rajottunut tai sitten ei ollut tubeen kelpaavaa tiedostomuotoa. Tilasin kotuksesta mummon isän 1960 luvulla tehdyn murre esimerkki haastattelun, jonka laittaisin tubeen kuunneltavaksi
Mikä tiedostomuoto sinne tubee kelpaa.
Audacityllä ainakin saa kaikenlaista tehtyä
 
Käynnistä luuri ja läppäri molemmat uusiksi, läppäri tyylillä paina virtanappia 20 sekuntia...
Ei muutosta. Mutta nyt löysin jostain ihmeen kautta tuollaisen ilmoituksen.
Onko se nyt ihan erillinen, fyysinen nappi (en löytänyt) vai tuo F5 vai mikä?
Ja miten sen saa takas päälle?
Edit: lenovo T410 on kone
IMG_20260117_132759159_MFNR.webp
IMG_20260117_133530085_MFNR.webp
 
Jostain koneesta kans etittiin vikaavikaavikaa ku ei menny wifiin, sitte ihan sattumalta löyty katkaisija. Oli koneen omistaja, naisimmeinen, mikrokuituliinalla pyyhkiessään vetässy katkaisijan offille
 
Kopsasin tuon Officen asennus-CD:n tikulle vanhalla koneella ja uudella koneella tikusta setup ja "korjaa" valinta, nyt taas toimii myös tuo vanha Outlook 2010, saattaa tosin olla että vastaava herja tulee uudelleen eteen jossain vaiheessa.
Näkyy tällä uudemmalla koneella tulevan tuo sama Outlook 2010 s-postin "Outlook Connector" päivityspyyntö uudelleen ja n kuukauden kuluttua edellisestä, korjaantuu taas kun päivittää tikulta tuon Officen. Win 11 tähän kaiketikin on syynä koska vanhalla koneella s-posti Oulook 2010:lla toimii ilman mitään päivitysherjoja, siinä Win 10. Ja kun ko koneeseen sain yhden kotelofläktin vaihdettua niin pelittääkin taas ihan hyvin, piti aiemmin aikamoista ääntä, varsinkin kun kone oli mennyt lepotilaan ja avasi taas uudelleen.
 
Miten tämä korjataan on meinaan latausnopeudet olemattomat ja epävakaat.


Windows vastaanotti HTTP-virhesanoman 403 (Kielletty) kohteelta fmt1.dl.dbolical.com
Tunnistettu
Tunnistettu

Pyydä oikeudet ottamalla yhteyttä etäsivuston omistajaan
Valmis
Windows pystyy tavoittamaan sivuston, mutta sinulla ei ole oikeuksia käyttää sisältöä.
 
Missä yhteydessä tuo virhe tuli?

Aloita viankorjaus reitittimen boottauksella ja jos siinä on WiFi, kokeile vaikka puhelimella tai muulla laitteella, paljonko sille on nettiä tarjolla.
 
Puhelin tai muu laite reitittimen wifiin kiinni ja sillä latausnopeustesti, esim Ookla speedtest appi. Sillä voit varmistaa onko vika netissä/reitittimessä vai windowsissa. Win harvemmin haittaa netin nopeutta pitkäaikaisesti ainakaan.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös