Minun elämänkulku menee ajankohdittain, hiihdetään joutenpäiten kun on lunta kuin potkitaisiin palloa. Ei mene niin kuin nykymailmassa että kesälläkin pitääpi suksia kuin talvella potkiskella viheriöllä palloa!
Kun aika on niin silloin toimitaan ajan vaatimusten mukaisesti, nyt on ilmat viileneet ja verstaassa vain muutama +°. On aika aloitaa kylmäsavustus, mutta herran lettas pakastin oli kantta myöten täynnä. Otinkin sieltä ensi kättelyyn linnuille talviruokinnaksi kerättyjä herukoita 4-pussia eli sekin alkoi sitten tänään.
Elintarvike tiloilta vaaditaan vaikkapa ja mitä, tämän prosessi tapahtuu täysin epäkelvoissa tiloissa. Mutta mielestäni tärkeintä on itse prosessin tinkimätön hygienia, välineet on desifioitu ja paskaisin käsin ei kosketa yhtään elintarvikkeisiin.
Savustus materiaalit on tässä ja kylmäketju ei ole katkennut.
Ensin juustot putsattuun savustimeen kumihanskoin ilman fisuja ettei muut maut puske sekaan
Sitten eri hanskoilla fisut suolautumaan huomis iltaa varten
Näytä liitetiedosto 174037
Ennen fisuihin koskemista laitoi juustokäsin vagumipussit valmiiksi niiden etiketein varusteltuna
Koko projekti tapahtuu siis verstaassa sisällä sekä man cavessa, eli täysin laitonta tuomittavaa touhuamista on kyseessä
Mutta savustus käryt imeksii sähköinen imuri seinän läpitte ulos
Huome aamuna ennen töihin lähtöä pannaan toinen esitäytetty spiraali taas käryämään, ennen maatamenoa tänään täytetään jo sytytetty ja Lauantaina - Sunnuntaina kun on vapaata käryytelläänn lisukkeeksi leppäkiekkoja kun aikaa on niitä vaihdella.
Projekti alkoi tänään päätyen toden näköisesti Sunnuntaina jolloin kaikki on vagumissa ja suurin osa pakastimessa. Heti käyttö pakkaukset saa olla vagumissa sen paripäivää silti jääkaapissa että maut tasaantuu, että ei hötkypään touhuamista olenkaan tämä touhuaminen ole.