Peltihommia

Mites toi nyt menee, eikös nykyään vaadita 100% hitsaussauma? Alareunan tulppahitsus ok, kun ollut aiemmin pistehitsattu. Yläreuna ei ole nyt vissiin vaatimuksenmukainen?
Ei mitään hajua. Inssille tästä juttelin, että näin meinasin tehdä tämän puolen, ni ei se siinä tilanteessa ainakaan tyrmännyt. Toi nyt on helppo vetää täysikin sauma, jos tulee nillitystä.
 
Ei mitään hajua. Inssille tästä juttelin, että näin meinasin tehdä tämän puolen, ni ei se siinä tilanteessa ainakaan tyrmännyt. Toi nyt on helppo vetää täysikin sauma, jos tulee nillitystä.
Sittenhän se on käytännössä hyväksytty hitsaus :peukku:
 
Tollasen löysin. Tuo nyt antaa jonninverran tulkinnanvaraa. Eli suottaapi olla tai suottaapi olla olematta.
Screenshot_20260911-190835.webp
 
Eiköhän se helmakotelo ole ollut alunperin sieltä oviaukosta pistehitseillä kiinni eli kyllä pitäisi tulppahitsien riittää sinne
 
Jos kerta korjauskehotus niin mistä näkee hitsaustavan kun tohon pikku kitit nykäsee päälle?
Pitempiaikaista korjausta jos tekee ni sitten hitsaisin kokonaan ja kunnon myrkyt sisäpuolelle.
 
Mä oon aina noissa "ei-entisöinti" tapauksissa yrittäny esm. kynnyskotelon sauman sijoittaa sellaseen kohtaan, jossa se saa olla ihan hiomatta. Ja tehä vaan niin nättinä sen hitsuun et pelkkä putsaus riittää ennen maaluuta. Sillon välttyy turhalta pellin ohentumalta hioskellessa. Ja katsurikin näkee sen täyden sauman.
Ei nyt äkkiä löytyny oikeen hyvää kuvaa asiasta, mutta tostakin erottuu. Sauma on normaalisti piilossa, ovi avattuna näkyy et on kunnollinen.
2016-05-30-482.webp
 
Toi esimerkkikuvan Gemssu olikin muuten harvinaisen rapeeksi päässy ollakseen -97. Toi mun edelleen ajopeli on paljon parempi, vaikka liki 10v vanhempi. Tosta olis voinu tulla uus ajovehje, koska turbolla. Muuta kun perhana oli lyhytlavanen.
Tollanen se oli ostaessa kynnyksiltään...
IMG_1242.webp

Sit jo vähän leikeltynä.
2016-05-05-462.webp

Tosta on aikaa nyt 10v ja oli eka kerta kun tajusin et en perkele enää näe mitään. Hitsasin korvakuulolta ja katoin sit jälkeenpäin et menikö se sauma sinnepäinkään. Pääosin osu, vähän piti korjailla...
 
Viimeksi muokattu:
Eiköhän se helmakotelo ole ollut alunperin sieltä oviaukosta pistehitseillä kiinni eli kyllä pitäisi tulppahitsien riittää sinne
Tuossahan ei ole helmapeltiä vaihdettu oviaukkoon asti. Tulppahitsaussauma on ns. ehyessä pellissä, sitä tarkoitin 100 % saumalla.
 
Tollasen löysin. Tuo nyt antaa jonninverran tulkinnanvaraa. Eli suottaapi olla tai suottaapi olla olematta.
Näytä liitetiedosto 172483
"Samoin kynnyskoteloiden alkuperäiset ”pokkaukset” tulee säilyttää korjauksessa. Käytännössä alkuperäisen lujuuden saavuttaminen edellyttää yhtenäistä koko korjattavan kohdan hitsaussaumaa. Vaihdettaessa koko helmakotelo pitää kotelon alaliitoksesta vähintään 50 % olla hitsattu tasaisin välein tai pistehitsaamalla siten, että alkuperäinen lujuus saavutetaan. Jos auton valmistajan edustaja antaa tarkempia ohjeita, tulee niitä katsastuksessa soveltaa."

Tuossahan mainitaan yhtenäinen hitsaussauma, tahi mikäli pelti vaihdetaan pistehitsaussaumaan asti, niin alkuperäinen lujuus saavutettava eli sama määrä hitsauspisteitä.
Toinen on tuo, että jos autonvalmistajalla on ohjeita pellin vaihtoon, niin niitä on noudatettava. Käytännössä kaikilla valmistajilla on 2000-luvulla ohjeet peltien vaihtoon ja katkaisukohdat mistä pellit katkaistaan, eli niitäkin pitäisi noudattaa.
Toki katsastuskonttoreilla on erilaisia käytäntöjä, joillakin on enemmän järkeä, joillakin ei. Tämä nyt oli vaan pilkunnussintatason pohdiskelua kyseisestä asiasta.
 
Mites toi nyt menee, eikös nykyään vaadita 100% hitsaussauma? Alareunan tulppahitsus ok, kun ollut aiemmin pistehitsattu. Yläreuna ei ole nyt vissiin vaatimuksenmukainen?
Tätä mietittiin eilen ~toisaalla myös. Täälä ainakin on Kiteellä ollut sellainen, ja aika tarkka käytäntö noista hitsauksista. Mielenkiinnolla kuuntelen mikä tuomio tuosta nyt sitten tulee. Kiteellä ei menisi läpi, mutta sielä ei välttämättä aina olekkaan lakia noudatettu vaan katsastajan ylivaltaa :mrgreen:
 
Mazdan kohdilla menee vuoden päähän tuomio, kun korjauskehoitus. Ellei polliissi tien päällä ala tulkitsemaan, että on vaarallinen ajaa😏
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös