Moottorisahat

Vanhemmissa taisi olla. Oliko se silloin pelkkä Sport? Oli kovakromattu isoripainen alumiinipytty ja toisena vaihtoehtona puhallinjäähdytteinen valurautasylinterillä.
Sporttia sai kromipytyllä ja puhallinkoneena. Se kromipytty on pieniripainen ajoviimajäähdytteinen. Super Sportiin ja Trialiin tuli valurautaputkella oleva alumiinipytty, mikä on isoripainen. Erottaa selvästi ulos päin, kun on useamman sentin Sportin kromipyttyä suurempi ulkoisesti. Tuo sama olikin sitten Puchissa loppuun asti Tigerissä, kunnes Puchin valmistus loppui ja Tigeriin tuli Morinin vesikone.
 
Kaverin 1976 mallissa ainakin oli. Itellä oli se 1974 malli puhallin pytyllä, siinä oli ne kolot tankin kyljissä, uudemmissa ei ollut.
 
Kaverin 1976 mallissa ainakin oli. Itellä oli se 1974 malli puhallin pytyllä, siinä oli ne kolot tankin kyljissä, uudemmissa ei ollut.
Super Sport tuli markkinoille 1977. Se on ollut Sport, jos oli -76 ja kromipytyllä. Super Sport oli putkirunkoinen ja isoripaisella rautaputkisella pytyllä, Sport peltirunko. En ole ainakaan yhtään kromipyttyistä Super Sportia nähnyt enkä kuullut olleen.
 
Noissa kuvissa näkyy hyvin ero. Sportissa on pikkuripainen kromipytty ja Super Sporissa isoripainen rautaputkinen.

568c5c64b0ca3f8c-medium.webp


tunturi-super-sport-98f74fc0dda36bc3-large.jpg
 
Nyt en tarkkaan muista mutta mielestäni oli siinä pyöreä ajovalo.
Takakatteesta ei oo kyllä muistikuvia minkäänlaisia.
Ostin sen uutena liikkeen näyteikkunasta, olisikohan sitten ollut ne vanteet "lisävarusteita" ?
 
Tuota minäkin aloin muisteleen, että ois ollut pelkkä sportti se meidän aikainen malli. no sitä ainakin ohjeistettiin ajaan neljällä prosentilla.
Muokkasinkin tuota aiempaa viestiä, mutta jäi sitten tallentamatta.
 
Nyt en tarkkaan muista mutta mielestäni oli siinä pyöreä ajovalo.
Takakatteesta ei oo kyllä muistikuvia minkäänlaisia.
Ostin sen uutena liikkeen näyteikkunasta, olisikohan sitten ollut ne vanteet "lisävarusteita" ?
Saattaa olla, että DX:n aluvanteita on saanut lisävarusteena. Mulla on jonkun verran esitteitä 80-luvulta eri vuosilta, niin niissä ainakin kuvissa Super Sport on pinnavanteilla ja DX aluilla. Nyt kun kuukkeloin, niin kuvahakulla näkyi Super Sporteja aluvanteilla, eli niitäkin on tehty.
 
Siinä aluvanteellisessa Super Sportissa taisi olla kromattu alakautta tuleva pakoputki. Etu- ja takapyörä saman kokoiset. ”Enduromallissa” putki meni yläkautta.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös