Eilisellä metsäkävelyllä huhkaja läksi lentoon vieressä olevasta puusta, vähän ihan säikäytti. On se vaan iso lintu.
 
Kyllä meillä tehdään kuorituista raparperin varsista.
Niin täälläkin mummu ja äitee / isäukko teki.
Mut niin vaan oli jossain raario-ohjelmassa kuulemma kerrottu, vinkkeinä mitä äitienpäivänä, tms muuna juhlapäivänä voisi yehdä yllätysherkkuna ....
 
Minä tykkään rouskutella kevään ensimmäisiä varsia ihan raakana.:kouhoti:
Niitä minäkin raakana rouskuttelin lapsena, mutta nykyisin ei pysty. Lienee hapot muuttuneet suussa vanhemmiten. Tuoretta raparperipiirakkaa olen aamukahvin lomassa syönyt tänäänkin.

IL jutussa vielä lopussa:
"Oksalaattien takia raparperinvarsia saa syödä vain kypsennettyinä kohtuullisessa määrin. Myrkytystietokeskuksen mukaan kypsentäminen laskee hieman raparperin oksalaattipitoisuutta.
Jos taas on syöty runsaasti raakaa vartta ja kehittyy voimakkaita vatsaoireita, tulee hakeutua lääkäriin."
 
Äiti ohjeisti maitoa juomaan raan raparperin syönnin päälle.
Ja jos teet viiniä niin muista käyttää tätä
IMG_1763.webp
 
Vaan ku se pitää olla lehmänmaitoo..(rasvaista siis) eikä kaupanmaitoo..
Oksaalihappo on vesiliukoista, niin en usko rasvapitoisuuden oikeasti vaikuttavan asiaan. Oksaalihappo sitoo ruoansulatuksessa kalsiumia, joka ärsyttää suolistoa. Maitoa juodessa oksaalihappo sitoo jo vatsalaukussa maidon kalsiumin, eikä kuluta elimistön omia kalsiumvarastoja.
 
En minä muuta tiedä ku että on muuten hyvä hiiri vuosi🤬. Perkele ku ei voi kanalassa pitää sinivihreitä vaiminkävärisiäneoli palikoita niin räpsyt laulaa hoosiannaa🤬. Ikinä ei oo ennen ollu näin paljon hiiriä. Kanalasta ruukannu 2-3 saada talven aikana niin nyt niitä vilahtelee joka puolella ja 3 räpsyä saattaa olla aamulla lauennut ja jokaisessa "asiakas"
 
Tuli noista
Sattunut vielä sopivasti suoraan järveltä päin puhaltamaan,
Myrskyvahingoista mieleen että kun kuulemma aina tarvitaan vähintään kolme pieleen mennyttä asiaa, että pääsee iso onnettomuus sattumaan.
Tai pienempikin, mutta niistä viis.
Mihin vetää raja kun luoto kurittaa esim. vaikkapa juuri myrskyllä? Kuinka kovaa saa puhaltaa ettei Timpurin naula enää pidä?
Saati jos niin alkaa ravisuttaa että kalliotkin halkeavat. Tartteeko enää kolmea syytä onnettomuuteen, vai riittääkö yksi vain?
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös