Punkkilivestä päätellen venäläjänmatkailu on edelleen yleistä. Tai sitten käynti optikolla olisi tarpeen.

IMG_3333.webp
 
Paarmoja on muutaman päivän ollut aika tavalla. Laskin n 60 yksilöä on autossa nyt.
Hieman etuajassa tänä vuonna mielestäni. Hyttysiä on ennätysvähän edelleen.

20260603_111547.webp
 
Tuo palokärki kuva oli onnistunut otos mielestäni.
Vaikka seinälle, "tolppa-Apinan" tms. seinästä puhumattakaan ;)
 
Mulla on sähkötolppa takapihalla, käpytikka perskeles on perustanut sinne latvaan pajan ja on kanniskellut jostain männynkäpyjä sinne, no mikääs siinä, mutta kun on pudotellut niitä pitkin pihaa ja nyt kun leikkaa nurmikkoa, niin kolina on kammottava...
Meillä pihalehmuksesta tippuu käpyjä ja pihatien varresta koivusta.
 
Meillä nuo tulee taas pihalle, ihan talon luokse. Pitää aidata ranta. Kyhmyjä muistan Ahvenanmaalla olleen runsaasti jo kasarilla.
Joo, niin kauan kuin jaksan muistaa, on jotsenia ollut tässä rannassa, mutta kyhmyjoutsenia. Ihan pari vuotta takaperin näin täällä ensimmäisen laulujoutsenen. Ja tulivat joskus pihallekin, mutta nyt ei liiemmin. Muista mahtoiko joku niitä peräti ruokkia.. Merihanhia oli joitain päiviä sitten useampia poikueita emoineen pihassa. Äkkiä kyllä paskovat numikon. Mutta lähtivät heti kun meni ikkunaan, että sentään ihmisarkuutta jäljellä.
 
Meilläkin vedettiin kokeeksi valkoista lakanaa pitkin pihoja: Ei yhtään punkkia. Muurahaisiakin on, mutta ei kymmeniä pesiä kuitenkaan. Toisaalta ei ole ihan pihapiiriin tullut kauriitakaan.
 
Taisipa talvi ja routa tappaa omenapuun, kellertää ja kuivan oloinen, toinenkin oireilee vähän samallain. :( No aika näyttää.

IMG_2266.webp
 
Kusiaisyhdyskunnan löysin minäkin tuosta nurkalta, kun niittäessä lahoa pölliä siirsin. Äkkiä pölli takaisin sioilleen, jotteivat kärsi. Hyötyeliönä pidän kovastikin. Saavat olla kun eivät liiaksi sisälle pyri.
Omenapuita mitä täälläkin seuraillut, niin vähän joka vuosi tuntuu olevan vaihtelevaa niitten elo. Vuoronperään ovat toinen toistaan paremmalla tuulella, ja joku saattaa olla kuivakankin oloisena jonkun välivuoden.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös