Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Tai kuten eräs jo edesmennyt sukulainen oli tässä 2000-luvun ekalla vuosikymmenellä myynyt yhden Volvon jollekkin ralliautoksi, ostaja ei ollut ikinä ottanut nimilleen, mutta siitä sitten kuitenkin löytyi täydellinen luovari myyjän ja ostajan väliltä. Sukulaishenkilö oli kaikessa rauhassa maksellut kaikki verot liikennekäytössä olevasta ajopelistä kunnes tosiaan herättiin asiaan yli 8v myöhemmin.. kirjailtiin asiasta selvitystä trafille joka oikaisi omistajuuden takautuvasti luovarin päiväykselle.. ja palautti maksetut verot. Arvatkaa vaan (en tiedä) että mahtoiko jäädä vituttamaan ostajaa? meinaan liikennekäytöstäpoistohan ei vuosia perästäpäin onnistu =D.Tuli mieleen kun myytiin aikanaan isän nimissä ollut mopo. Isän kuoleman jälkeen sitten selvisi, että ei eipä se ostaja ollut sitä ollut nimilleen ottanut. Tuosta sitten tehtiin "luovutus tuntemattomalle" ilmoitus että päästään eroon, eikä jää nimille.
Sattumalta näin sitten sen ostajan kylillä, ei puhunut mitään ja mulkoili vaan...
Liekkö yrittänyt saada nimilleen ja samalla kilpiin ja tullut lasku. Kerkesi mennä ~4 vuotta kun selvisi että ei ollut hoitanut hommiaan. Vaan eipä se minun ongelma ole, jos ei älyä asioitaan hoitaa.
Popissa voi traktorin laittaa liikennekäytöstäpoistoon vakuutuksen maksun välttelemiseksi. Itse olen talveksi laittanut kolme liikennekäytöstäpoistoon, säästäähän siinä pian 60e...
Erikoinen yksikkö. https://en.wikipedia.org/wiki/E/A_ratioMulla on puolestaan tossa 1,5t Volvon kaivurissa täyskasko ilman liikennevakuutusta ohessa, kunnei kerran ole liikennevakuutettava kone.. vakuutus kattaa nää tyypilliset, ilkivallat (myös ikkunat), palot, varkaudet, kuljetusvauriot, koneen kaatamiset jne.
Maksoikohan IFfilä noin 70e/a.
'Tosin euro on niin lyhyt sana, että sitä ei yleiskielisessä tekstissä ole syytä lyhentää.'
Näinpä, työkoneeseen voi tehdä liikennekäytöstä poiston mutta ainakaan Pohjantähdessä se ei katkaise liikennevakuutuksen maksua. Pitää varmaan tehdä romutustodistus niin saa tuon varaosakoneen pois rekisteristä ja vakuutuksista.
Kyllä ainaki lähi Tapiolasta saa vakuutuksen katkaistua jos eka poistaa liikennekäytöstä tossa pihalla semmonen kone seisoo mistä talveksi otetaan liikut seis.
Parempi vaihtoehto kuin IFLähi-Tapiola ei ole vaihtoehto![]()
Ot:ta
Juu. 135:ssa 50€ Majorissa oli viime vuoteen asti sama, mutta pomppasi 70€.
Osasivat ennakoida mokomat![]()
Lukee joku konekansaa..?Ei kai se vakuutusyhtiö tiedä onko siinä turboa? Ei oo paljon muutoskatsastukset soitellu traktoreissa
Kaiva konfliktia, kaiva yksinäsi.'Tosin euro on niin lyhyt sana, että sitä ei yleiskielisessä tekstissä ole syytä lyhentää.'
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.