Eikös nuo TPMS-anturit yleensä ole kertakäyttöisiä, kiinteästi asennetuilla pattereilla? Valettua runkoa jne. Patterit voivat toki kestää pidempäänkin kuin 5 v, kuten esimerkkiä löytyi. Toki siinä on muutakin, kuin pelkkä patteri, kun tuo sisältää itse venttiilin jne.
Tämäkin turvalaite on sellainen, jonka ei toivottavasti tarvitsisi koskaan itsestään ilmoittaa. Jos rengaspainevalvonta ehtii kuitenkin estämään onnettomuustilanteen, tai vaikka vain renkaan pilaamisen tai vanteen höyläämisenkin, on se itsensä tienannut. Etenkin onnettomuustilanteessa voi olla korvaamattomia asioita käsittelyssä.
Onhan noista TPMS-antureista lisähintaa autoiluun, ei siitä mihinkään pääse. Vajaa parisatkua rengassarjalle 5 vuodelle jaettuna kuitenkin tuppaa olemaan autoilun kuluissa aika pieni menoerä.
Liekkö uusissa autoissa enää käytössä muuta mahdollisuutta, kuin tuo TPMS? Se on ajettava vanhemmalla kalustolla, niin ei tarvitse tuollaisista murehtia. Samalla pääsee monista muistakin turvavarusteturhakkeista eroon, niin ei tule niistä tarpeettomia kustannuksia.