Käännösten paskuuden ihmettelyä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jammu
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Jammu

Kansainvälinen sadonkorjaaja
Ihmettelen sitä kun henkkoht kokemuksena varsinkin Facen automaattiset käännökset ovat kehittyneet huonoon suuntaan. Suomennos englanninkieliseen tekstiin on jotain aivan käsittämättömän kökköä ja käännös kehittää sellaisia suomenkielen sanoja joita ei ole olemassa. Omasta mielestäni osaan kohtuullisesti englantia enkä käännöksiä tarvitse, mutta lokaalin mukaan ne kai sinne tulee.

Esimerkki syötteestä:
Farmers know operating a combine at the right speed is key, especially in heavy wheat. Going slower might seem counterintuitive, but it's far more efficient than stopping to clear a plug. Efficiency is about smooth operation, not just raw speed.

Maanilta tietää, että oikean nopeuden käyttäminen kombinissa on avainasemassa, erityisesti raskas viiniruoho. Hitaampi kiihtyminen saattaa vaikuttaa vastahduttavalta, mutta se on paljon tehokkaampaa kuin pysähtyä ja tyhjentää plug. Tehokkuus on sujuvasta toiminnasta, ei pelkästään raakasta nopeudesta.
 
Mielestäni myös Youtuben automaattitekstitys on mennyt kehnommaksi siitä, mitä se on aiemmin ollut. Yksi mahdollinen selitys voisi olla ihan sähkön säästäminen. Youtube vaatii aivan käsittämättömän mittakaavan infraa, jossa jokainen asia maksaa. Jos käännös voidaan tehdä kevyemmällä tekoälymallilla, niin veikkaan vuotuisissa säästöissä olevan helposti viisi tai kuusi nollaa perässä.
 
Mielestäni myös Youtuben automaattitekstitys on mennyt kehnommaksi siitä, mitä se on aiemmin ollut. Yksi mahdollinen selitys voisi olla ihan sähkön säästäminen. Youtube vaatii aivan käsittämättömän mittakaavan infraa, jossa jokainen asia maksaa. Jos käännös voidaan tehdä kevyemmällä tekoälymallilla, niin veikkaan vuotuisissa säästöissä olevan helposti viisi tai kuusi nollaa perässä.
joo olishan siinä joku filtteröisti hyvä jottei joka jeesuksenpillkunkarwasepustuksia tekstitetä
 
käännös kehittää sellaisia suomenkielen sanoja joita ei ole olemassa
Tämä ilmiö viittaa kevyemmän tekoälymallin käyttöön. Testailin pari viikkoa sitten reaaliajassa puheella keskustelevia malleja. Yksi puhui varsin hyvää suomea ja olin siihen ihan tyytyväinen. Samasta mallista oli olemassa myös light-versio, jonka käyttökulut ovat paljon halvemmat. Kokeilin sitä, mutta ei sitä voinut ottaa käyttöön. Se kuulosti ihan vajakilta, joka sanoi aina sä ja mä ja osa sanoista oli aivan hassuja.
 
Tää on kyllä aika surullista... muutaman vuoden saksaa lukeneena voi todeta.. Nix Gut..

Der mit einem Turbolader ausgerüstete 4-Zylinder-Motor des Maxxum 5120 kommt mit 3.9 l Hubraum auf eine Nennleistung von 66 kW/90 PS. Das Getriebe hat 24 Vorwärts- und 20 Rückwärtsgänge und für den Schaltkomfort sorgt eine 4-fach Lastschaltung. Der 5120 ist das kleinste Modell der Maxxum Serie und das einzige, welches von einem Vierzylinder befeuert wird. Im Gegensatz zu seinen sechszylindrigen Brüdern, ist der 5120 kürzer gebaut, was für einen kleineren Wendekreis sorgt. Ein absoluter Hingucker dieses Schleppers ist auf jeden Fall seine wuchtige Bereifung.Geiler Schlepper von Niels van Zuilen, oder?
Näytä vähemmän
Maxxum 5120, varustettu 4-sylinterisellä turboalettilla, tuottaa nimittävän voiman 66 kW/90 PS ja 3,9 litran siirtymätilan. Vaihteisto on 24 etu- ja 20 takaisin vaihtoehto, ja 4-vaihteinen vääntömoottorikäännös takaa sujuvan vaihtoehtoajankulutuksen kuljettajalle. 5120 on Maxxum-sarjan pienin malli ja ainoa, joka on nelivaihtelijalla varustettu. Ei kuten kuusi-vaihtelijalla varustetut veljekset, 5120 on rakenteellisesti lyhyempi, mikä johtaa pienempään kääntökaareen. Tämän perävaunun todellinen näköinen kohtaus on sen voimakas jousitus. Loistava perävaunu Niels van Zuilen, eikö niin?
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös