Hei, me sorvataan!

Kyllä tuota sorvia on tarkoitus entrata. Laakerilla on öljykuppi yläpuolella ja laakeri pitää pitää huolellisesti jatkuvasti öljyttynä. Laakerissa on väljää jotain millin kymmenyksiä eli aivan liikaa ja mulla on siihen uusi laakeriaihio jo olemassa. Pitäisi vaan ottaa työnalle jokupäivä. En usko koko rungon myötäämiseen koska niin vähällä voimalla liikkui eli varmaan tuo akseli holkkuu väljässä laarissa. Tuossa moottorissa ei ole puhallinta joten ei sinne ainakaan liiallisissa määrin ole lastuja joutunut.
Tuohon lastujen poistoon pitäisi keksiä jokin järkevä keino kun niitä tuntuu tulevan melko paljon, tuo lastukasa on lattiasta asti kasvanut alle kahdessa vuodessa. Tietysti siivous joka kerran jälkeen on varmaan se lopullinen ratkauisu lastujen poissapitoon.
 
Itse luovuttaisin kovin isojen päivitysten suhteen jos liukulaakereita ei saa päivitettyä oikeisiin, vaikkapa kestovoideltuihin viistokuulalaakereihin. Keräisin mieluummin sitä vasten massia että on vara pistää vähän parempi sorvi vaikka vuoden aikajänteellä...
 
Se väljyys laakerissa kuluttaa keskiöporia, katkoo kärkiä niistä.
Näppärä tuolla on tehä pieniä asioita, ja vähän isompiakin. Mulla on tuohon tarvittavat hammaspyörä sarjat saa tehtyä kierteitä metriset ja ne imperialistisetkin.
Tosin on nyt jäänyt vähemmälle, kun on appiukko kolleegan laitteisiin vapaa käyttöoikeus, mutta silti sillä monesti jotain pyöräyttää.
 
Tarviis varmaan muljuvehkeet putsata ja laittaa takaisi käyttöön , ainaki pistoterällä tehessä tarviis ja olis se hyvä muillonkin , nyt kun tippakannusta öljyä ruikkii on koko puuhamaa täynnä savua kun taikurin teltta
 
Tarviis varmaan muljuvehkeet putsata ja laittaa takaisi käyttöön , ainaki pistoterällä tehessä tarviis ja olis se hyvä muillonkin , nyt kun tippakannusta öljyä ruikkii on koko puuhamaa täynnä savua kun taikurin teltta
Tekee muljua ja sitä spraypulloon jolla saa ruiskutettua pistemäisen ruiskun pitkälle. Sillä tähtäilee sitten poran reikään ja katkaisuun. Toimii aika hyvin. Aika Pienikin määrä auttaa. No onhan mullakin nyt muljut koneessa mutta miinuksena sitä roiskuu aika helposti joka paikkaan, tuolla spraypullolla ei niinkään.
 
Tekee muljua ja sitä spraypulloon jolla saa ruiskutettua pistemäisen ruiskun pitkälle. Sillä tähtäilee sitten poran reikään ja katkaisuun. Toimii aika hyvin. Aika Pienikin määrä auttaa. No onhan mullakin nyt muljut koneessa mutta miinuksena sitä roiskuu aika helposti joka paikkaan, tuolla spraypullolla ei niinkään.

Vois olla ihan hyvä vaihtoehto.
 
Tuo on suorastaan huippukonsti siihen verrattuna kun jotkut näkyy holvaavan sitä hintavaa spray leikkuuöljyä jota kemikaalihyllyissä myydään. Ei jää pahasti rasvaa, hinta on tosi halpa ja voitelee ihan tarpeeksi hyvin...

Sitähän tehdään niin että vaikka 5% veteen sekoitettavaa leikkuuöljyä ja 95% vettä ja sekoitus... Würthillä oli joku n.75€ luokkaa 5l kanisteri eli siitä tekee luokkaa 100 litraa mikä riittää hyvin kauan.
 
image.webp

Tuosta pitäis jonkinlainen yhteenliittymä syntyä..
 
Jonku merkkisen karhottimen akseli , olivat antanu pikkuse lekaa nii kierre muistutti enempi sientä. Akseliin tulee varsien ohjainrata , varsien laakerointi ja renkaat joitten varassa kulkee maata vasten.
IMG_20240710_144107_779.webp


Kävin pykälän pienempiä km muttereita ja tein niille kierteen akseliin , akseli on pikkusen vääntyny ja päästä keskiöreikä hakattu pilalle nii tuotti pikkusen miettimistä että mite tään saa veisteltyä vähimmillä uusintaotoksilla , alkuperäsen kierteen korjausta mietin kanssa , mutta tässä tapauksessa kun akseli on vääntyny ja pään keskiöreikä pilalla nii kierre olis todennäkösesti ollu epäkeskeinen akseliin nähen ja kasatessa se olis vaurioitunu uuvelleen. Sorvasin pakkaan kartiotapin joka kävi hyvin ehjää akselin päähän ja veto pultilla pakan leuasta.
IMG_20240710_211056_536.webp
IMG_20240710_211113_770.webp


En oikein osaa sanoa mitä oksankohtia akselista löyty mutta neljä teräpalaa ja kertaalleen uudestaan täyttöhitsauksen jälkeen sai kierteen joka kelpaa ihelle.
IMG-20240710-WA0017.webp
17206433166453615015424629188778.webp

Oliha työmaata kerrakseen.
 
Toi akselin, varsinkin jos siinä on kierteet, pään piekseminen on taitolaji......
Ei oo yks eikä kaks kertaa suomenmaassa tyssätty akselinpää sellaiseksi ettei musu mee jengoille tai akselilla oleva tuote mahdu tulemaan pois.
 
Se mitään taitoa tarvii .... Senkun kerran kopautat kevyesti, niin alkaa olla kierreahdistusta jo olemassa ......
 
Melko pienelläkin vasaralla, jos vaikka ihan keskelle akselia koputtelee, voi pää jo levitä.
Jos se akseli on vähänkään pehmeää.
Eikä auta, vaikka olis välikalikka-akselikin siinä välissä .....
 
Melko pienelläkin vasaralla, jos vaikka ihan keskelle akselia koputtelee, voi pää jo levitä.
Jos se akseli on vähänkään pehmeää.
Eikä auta, vaikka olis välikalikka-akselikin siinä välissä .....

Kyllä lyijylekalla saa aikas paljon piestä.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös