Tiedote Foorumin toimintaongelmat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja borg
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Hetznerillä on vikaa runkoverkossa.

Backbone fault FRA-HEL
Status: Identified
Affected systems: Network (Uplinks, Backbone, Datacenter, Network-FSN1, Switch-FSN1, Router-FSN1, Network-HEL1, Router-HEL1, Switch-HEL1, Network-NBG1, Router-NBG1, Switch-NBG1, vSwitch)
Start: 2021-08-07 12:48 UTC+0
  • Description
    We are currently experiencing a fault between FRA und HEL Our technicians are working hard on analyzing the cause of the interruption in order to solve the issue. Please bear with us. As soon as more information is available, we shall inform you via this website. We apologize for any inconvenience. Thank you for your understanding.
Päivitän tietoja osoitteeseen https://status.konekansa.net/ , mikäli jotain tiedotettavaa ilmaantuu.
 
Verkon nopeus näyttäisi nyt palautuneen vikaa edeltäneelle tasolle.

0707BE18-F11D-4952-A9F5-B1A43D86661E.webp


EDIT: on korjattu.

fixed.webp
 
Viimeksi muokattu:
Mites muilla, onko huomattu forumin toiminnassa semmoista häröö, että antaa jo luettuja viesti ketjuja uudelleen lukemattomana, ja luettuihin ketjuihin tulee viestejä joita se ei näytä uutena. Taitaa olla tämän viis vuotta vanhan tabletin oikkuja. Täytyy kokeilla tuolla pöytäkoneella jossain kohtaa.
 
Kirjauduin ulos, poistin pikakuvakkeenkin ja vaihoin cromen firefoxsiin ei vaikutusta, foorumin toiminta laiskaa ja tahmailevaa, muuten muuallepäin netti toimii hyvin.
Nyt huomasin mikaelin katamaraani ketjuun kirjoittamani eilisen viestin kadonneen. Koitetaan katsella josko ois vikaa täällä päässä.
 
En nyt sano satavarmaksi, mutta useimman kerran mielestäni on jonkun toisen viestiin laittamani kommentti hävinnyt.

Editoitu kun hukassa ollut viesti löytyi.
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Niin jäi edellisestä pois että jostain syystä oli itsestään pudonnut tuo tägäys ilmoitus pois päältä, että jos en jonkun tägäystä huomannut, niin ei ole mennyt tahallaan ohi.
 
Viestien poistaminen on harvinaista, mutta sitä tapahtuu joskus. En tosin muista, että @Andy tai @topik olisivat olleet sensuurin kohteina.

En sensuuriin usko tässä tapauksessa. Muistaakseni kirjoitin vaan että tämmönen tuli ostettua jne. Ja perus "paasaukset" kuivasta kulmavaihteesta ja rasvan lisäyksestä. Hitachin hinnat alkaen kulmuri oli viestin aiheena.
 
Eiku @borg eipä ollutkaan tuo äkkiä hätäisesti vilkaisin.

Kun silloin kun tuon ostin, niin muistaakseni siitä jonkun viestin pistin ja olisko @Nuhvi63 kanssa jotain silloin(kin) keskusteltu?????
 
Borgilla lienee joku vähän toimivampi hakusysteemi, kun meillä normi kansalaisilla. Tuossa kun sana on oltava just oikeassa muodossa, eikä silti näytä kaikkia hakusanan sisältäviä viestejä tai sitten näyttää niitä sata.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös