Apinaa koijataan, remonttifirmojen tarjouslaskentaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Jarkko
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Jarkko

Aboriginaali
KK Plus pack
Sattumalta Iltasanomat julkaisi juuri jutun, joka liippaa läheltä sitä, mistä olinkin aikonut kirjoittaa.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001214396.html

Huijarit ottivat härskit keinot käyttöön – sukulaisille voi selvitä vasta perinnönjaossa, että vanhuksen rahat on viety

Mitenköhän paljon täällä passaa arvostella remonttifirmojen tarjouslaskentaa ja missä vaiheessa syytekynnys ylittyy? Suoli24-palstalla löytyy kaikenlaista trollia puolesta ja vastaan, joten mun mielestä olisi ihan ok, että ”vakavammin” otettavillakin palstoilla kerrottaisiin kokemuksia, vaikka nimimerkkien takaakin huudellaankin.

Naisystäväni luona kävi alkuviikosta Tähtiremontit Oy:n tarjouslaskija tekemässä tarjouksen kylppäriremontista. Hän ei ole remonttia teettämässä, mutta kun tarjouksen teettäminen ei maksanut mitään, hän otti tarjouslaskijan vastaan. Asunto on entinen liiketila ja riisuttu täysin paljaaksi ja kaikki rakennettu uusiksi 16 vuotta sitten. Vain ulkoseinät, –katto ja välipohjat ovat suht alkuperäiset. Mä ehdin Googlettaa firmasta kaikenlaista, joten en tiennyt varmuudella miten firmaan pitää suhtautua. Nyt tiedän.

Kylppäri on peruskylppäri, käsienpesuallas, WC-pönttö, suihku suihkuseinällä. Kalusteina korkea irtokaappi ja pyykkikone. Lattiapinta-alaa n. 5 neliötä, seinäpintaa 20 neliötä.

Tähtiremontit Oy:n laskija tarjosi, että seinä- ja lattialaatat, WC-pönttö ja suihkuseinä vaihdettaisiin uusiin. Työhön kuuluisi vanhojen purku, tasoittaminen, vedeneristys, mahdollinen lattiakaivon vaihto, uusien kaakeleitten asennus, saumaus ja silikonitiivistys. Mahdolliset putki- ja sähkötyöt eivät kuulu hintaan, eikä lattialämmityksen uusiminen, jos se halutaan uusia. Muistelen tätä ulkoa, joten jotain saattaa puuttua.

Hinta………….. 18500 euroa. Euroa, ei Italian liiraa eikä Venäjän ruplaa. Hintaa pyöristettiin alaspäin, joten hinta tasan 18000 euroa. Työn osuus 10000 euroa, tarvikkeet 8000 euroa, joista tosin ei ollut hintaerittelyä. Tarjous ei ollut tarjous, vaan suoraan sopimus, jonka joku voisi epähuomiossa allekirjoittaa, koska luulee allekirjoittavansa tarjouksen, ei sopimusta. Kynäkin laitettiin sopimuspaperin viereen valmiiksi.

Naisystäväni Googletti, niin netistä täsmälleen nämä tarvikkeet oikeasti maksaisivat 3500 – 4000 euroa. Pitäisiköhän Tähtiremonttien vaihtaa tavarantoimittajaa?

Missä ajassa tuollaisen remontin tekisi? Menisikö 40 tuntia? Tuntipalkaksi tulisi 250 euroa. Ihanan kallista.

Tämän firman työn laadusta ei ole, eikä tule olemaan omakohtaista kokemusta, koska tätä remonttia ei tulla tekemään ainakaan tämän firman toimesta, joten siitä en sano mitään. Googlella ei ihan heti osunut näköelimeen kommenttia, että laadussa olisi ollut sanomista.

Se, mikä huolestutti, kun Googletin, tällä markkinointitavalla erityisesti vanhukset tai muuten asiaa tuntemattomat saattavat haksahtaa kirjoittamaan nimensä paperiin, joten siksi halusin nostaa kissan pöydälle.

Jos joku Tähtiremontit-firman edustaja tästä hermostuu, paperit ovat ja tulevat pysymään tallessa, joten turha tulla kitisemään, että valehtelisin. Papereissa on tarjouslaskijan allekirjoitus.

Kuinkahan yleistä tämmöinen toiminta on milläkin alalla? Mulle on soitellut joku ilmanvaihtokanavien rassaaja, mutta mulla on vain muutama painovoimainen ilmanvaihtoreikä suoraan katosta läpi, joten en ottanut vastaan. Näen itsekin, että kanava on puhdas. Myös yläpohjan lisäeristystä on tarjottu, mutta matala pulpettikatto, jonne ei ole edes luukkua, joten ei kiitos. Muutenkin muistelen, että kun talo rakennettiin 1973, yläpohja jo rakennusaikana ”lisäeristettiin” kutterinlastulla. Alla normaali villa, mutta paksuutta en tiedä. Ikkunantarjoajaa alkoi olla jo riesaksi asti, mutta niitten numerot tapaan laittaa estoon, joten tilanne on alkanut rauhoittua. Kiitos Fonecta Callerin näen usein jo ennen vastaamista, kuka soittaa, vaikka numero ei olisi etukäteen tallennettu puhelimeen. Jos nimeä/numeroa ei näy, soittaja on poliisi tai puhelinmyyjä.
 
Muorille tarjottiin kattopeltien vaihtoa. Eli uutta kattoa noin 14 tonniin.
Noin 7000 euroa työn osuun ja urakaksi arvioitiin 4-5 päivää. Aika ok tuntiveloitus. En edes viittiny soittaa että ei tartte tulla.
Voisin ruveta tollasella päiväliksalla kans tekeen kattoja...
 
tarjoajia on ollut.. katto firmat tullu väkisin.. mukavia heppuja ollu esittelijät.. oon kyl suoraan heti sanonu että katto on mikä ja tarvis uusia mut nyt ei oo siihen pelimerkkejä niin vaan on. juteltu siinä sitten että joo myyjät on melko tyrkkyjä ja eivät kuule ei sanaa. noin hintoja ovat heitelleet kun olen sanonut että turha tarkempaa laskea kun en ota niin en ota.. parista putkifirmastakin on soiteltu.. eka usko kerrasta ku sanoin et putket on 5v vanhoja ja ite oon putkimies ni jollen ite saa laiteltua/korjattua ni vuotakoon.. joo sittenhän asiat on kunnos ni turhaan enää jaaritella.. iv nuohousta kerran soitteli. onko minkä ikänen talo? 1890 noin. jaa onko kanavia.. joo vessasta vintille 2m pätkä. no sitten on turha tarjota nuohousta. välil hiukan vedättäny ja vitsaillukin näille tarjoajille nimeä ei mihinkään ikinä alle.
 
Löyhästi alkuperäiseen aiheeseen liittyen: sain tänään mainoksen...
mainos.webp

Eihän se kallis ole, kun kerran rahalla saa :D Tuon enempää ei tietoa ollut järjestelmästä. Eihän tyhmän tarvitse enempää tietääkään, riittää kun saa tilisiirron hoidettua.
 
Niih .... 600€ vuosi muka säästö, investointi 21500 + alvi = 26660€ , 26.6660 / 600 = 44.43vuotta ..... Ja mitä järjestelmän huolto ja rempat sinä aikana lisäkustannuksia tekee, sähkön markkinahinnan muutokset, jne, niin puhuttaneen äkkiseltään yli 50v kestävästä kuoletusajasta ......
 
Ottaa vielä huomioon että tulevaisuudessa taitaa kesällä tuulisilla säillä pörssisähkö olla ilmaista niin lähtee se loppukin kannattavuus.. :)
 
Putkistoremppaa ovat tarjoilleet, ikkunoita kaupanneet, kattolaskelmia laskeneet. Minä tiijotonta esittänyt, hinnat pilvissä olleet, tarpeettomista remonteista. Lopuksi todennut; "Kiitän tarjouksestanne. Mutta sovitaan nyt niin, että jos tulee tarvetta, MINÄ otan yhteyttä."
 
Sähköliike.
Kysyttiin tarjous työstä ja tarvikkeista sähkötöisen osalta uudis rakennukseen.
Työn hintaa en enään muista mutta kallista oli ja tarvikkeet 2x hintaisia mitä rivikansalainen olisi saanut kaupasta ostaa.
Ja sokerina pohjalla tämä vatipää tuli kysymättä tai mitään sopimatta tekemään ominpäin urakkaa mitä ei ollut vielä sovittu, eikä koskaan nilla hinnoilla sovittaisikaan.
Rouva oli ihmetellyt ääniä rakennuksella ja häätänyt luvattoman vieraan pois poikkeen.
Kerkesi puhkoa yläpohjasta kosteus sulut jne ja ilkesi vielä laskunkin lähettää, jokseenkin kylmän sävyisen puhelun jälkeen lasku raukesi mutta korjausta tai korvausta puhkotusta katosta ei ole kuulunut.
Monta kaveria on hylännyt tämän säheltäjän tarjoukset kokemukseni kuultuansa.
Erittäin vahva kusetuksen maku jäi kyseisen herran palveluista.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös