Öljyvalo-myrskylyhty

Jos suljetuissa sisätiloissa polttelee enempi öljylamppua, niin suosittelen parafiinipohjaisen lamppuöljyn käyttöä. Poltettaessa tulee sellainen mieto kynttilän tuoksu, eikä ollenkaan tavanomaista lämppuöljyn katkua. Omalla sähköttömällä kesämökillä on tullut sisällä käytettyä tuota Bilteman tuotetta, kallista, mutta uskallan kehua. Ulkolyhtylöissä sitten halvempaa tavallista lamppuöljyä.

http://www.biltema.fi/fi/Koti/Sisustus/Kynttilat-ja-lyhdyt/Lamppuoljy-2000033721/
 
Pohojammaan rata menee tossa parin kilsan päässä, se johdinten kipunointi myös heijastuu hitsauksen lailla piliviin, näkee komeesti milloin juna liikkeellä.
 
Lyhty on ison minkä kaupasta sain, tuossa majakassa se on vuosia ollut Kesät Talvensa.1l menee ainetta säiliöön.
IMG_0084.webp

Ulkoruokinta paikka majakan läheisyydessä,valaistuja kynttilälyhdyt
IMG_0082.webp

Kuvat ovat menneeltä kesältä, kolmisenkymmentä lyhtyä on Kesäleirissä. Sytytykseen menee ehtoolla 1/2 h, tulet liekehtivät aamuun asti. Kynttilöitä ostan tukkupakkauksina, Joulun aikaan niitä menee Talvileirissä n;500 kpl. Petrooli on ollut halvinta Puuilossa 19€ 10l pönikkä, tätä evästä palaa vuodesa n;30L. Partio harrastus polttaa osan, Petromaxit palaa läpi yön ulkosalla niin ei sudenpennut pelkää mörköjä.
IMG_0178.webp

Tämä kuva on parinviikon takaisesta yö vaelluksen päätepisteestä vähän ennen pimeän laskeutumista.
Vain elävä tuli on oikeaa valoa ikimuistoisien elämyksien luomisessa.
Tuli kuje kanssani, itsenäisyyspäivänä kuljetaan soihtukulkueena läpi kirkonkylän raitin vuodeosastojen ja vanhustentalojen ikkunoidentakaa vuosijuhlaamme kirkkoon, petroolisoihtuja on 70kpl jokaisen partiolaisten kädessä. Soihtujen kertakäyttö sukat valmistaa sudenpennut hamppukankaasta, minä tankkaan soihdut oikealla määrällä petroolia 1.1/2 desilitraa soihtu ettei aine roisku kenenkään päälle kulkueessa.
 
Se on hienoa että on aktiivisia aikuisia partiolasia nuorempia ohjaamassa. Joskus oli pikkupartiossa hieman tytöillä tylsää kun sudareita veti kololla pari-kolme 14-15 ikäistä tyttöä, koska vanhempia ei ollut. Meinasi kuulemma mennä vetäjillä enempi keskinäiseksi keskusteluksi kuin sudareiden ohjaukseksi useimpina iltoina...
 
Joops, nyt on yksi Feuerhand takan päällä loimottamassa, hajutestissä Puuilon erikoislamppuoljyn kera. Oma kemikaalien kyllästämä nuuskutin ei juurikaan lamppuöljyn käryä tunnista. Suurin haju taitaa tulla metallipintojen "uutuudenhajun" haihtumisesta lyhdyn lämmetessä.
 
Tuli haettua sama Motonetin lyhty ja Biltemasta polttoainetta. Tulentekovälineitä ei löytynyt, joten jäi vielä testaamatta.

Simppeli vehje, mutta vähän enemmän käyttöohjetta olisi paketin kyljessä saanut olla.
 
Pilvivalaisusta altapäin.....kerran kaveriden kanssa mopopoikaikäisinä pihalla ihmeteltiin ku pilviverho roikkui alhaalla, jotain syyskuun alkua se oli, että eräällä suunnalla loimusi pilvet välillä pidempää ja välillä lyhempään eikä oikein saatu selvää mikä se oli kun mitään ääntä ei kuulunut.
Lähdin sitten kavereilta kotiin pidempää reittiä mopoileen kotiin, sain hiukka haarukoitua loimun lähdettä kun tie teki lenkkiä.
Perskele, naapurin pihassa hitsattiin isolla puikolla......

Mut ois voinu olla elosalamoitakii:häiriö:
 
@V361 Kiitoksia! Erittäin mielenkiintoinen PDF-dokumentti.

Tuossa sanottiin, että öljylamppu puhalletaan sammuksiin. Siinä olisin tehnyt näköjään virheen. Olisin ruuvannut sydämen niin alas, että liekki olisi (toivottavasti) sammunut. En ole ikinä nähnyt tuollaista käytössä, joten käyttövirheitä voi näköjään tulla, vaikka lampussa liikkuvia osia aika vähän onkin.

Sen olin lukenut paketin kyljestä ja hetken katselun jälkeen ymmärtänytkin, että uutta lamppua ei pidä heti sytyttää polttoaineen laiton jälkeen, vaan pitää odottaa, että sydän ehtii imemään polttoainetta säiliöstä. Sama odottelu, jos sydän on päässyt kuivumaan esim. polttoaineen loppumisen takia.
 
Minä ite, toimin näin. Ei oikeaoppista tietoa vaan perimätietoa vanhemmiltani.
Sytytän sekä sammutan öljyvalot ulkotiloissa, tankkauskin tapahtuu ulkotiloissa. Syy hajuhaittojen esto.
Sydänlappuisa hukutan sydämmen, eli puhalluksen jälkeen kastelen sen pienellä käyränokkaisella tippakannulla mallia Hasag.
Sormilla tiivistän sukan palavan osan tarvittaessa ja leikkaamalla tasoitan sukan jotta liekki palaisi tasaisesti.
Lasi irroitetaan silloin tällöin ja puhdistetaan sisäpuolelta sanomalehdellä & nykyisin talouspaperilla.
Valoa säädetään niin että liekki on 20-30mm korkea, liekin kaaren on oltava tasainen (ei savuttavaa piikkiä)

Huom. Valopetrooli on lämmön vaikutuksesta kaasuuntuva neste, sen olomuoto on siis muuttuva.
Tämä seikka on otettava huomioon kaikessa toiminnassa lamppujen kanssa, älä pidä lamppua lämpimän puuhellan kannella, älä kaminateltan päällä / piipun vieressä, älä kiukaan läheisyydessä jne....
Palaakohan se Ihmehitsarin lamppukin lämpimän takan päällä?:heko: leikki leikkinä.
Hyvää päivänjatkoa, jatkakaa.
 
Kuulostaa niin vaaralliselta laitteelta, että Turvatekniikankeskuksen olisi syytä puuttua noiden vapaaseen myyntiin... :D
Hauska huomata, että vaikka itse ei ole kuin reilu nelikymppinen, niin omankin taivalluksen aikana on paljon asiota 'kadonnut' maailmsta ja osaaminen siinä sivussa. Onneksi öljylampullekin on sen verran kysyntää, että sitä ylipäätään vielä tehdään ja jonkinlainen ymmärrys asiasta säilyy. Sitten kun zombit valtaavat maailmaa ja syövät säätösauvat atomimiilusta, niin ei olla ihan pimeässä sähkökatkon jälkeen.
Rompepäivillä on ollut kauppias, joka myy uusia laseja noihin antiikkisiin öljylamppuihin. Meillä on muutama saatu uusiokäyttöön uudella lasilla ja ihan tyylikkäitä ja toimivia vehkeitä ovat.
 
Jep, kyllä öljylyhdyt ja kaasulamput on monelle vieraita esineitä, meilläkin on kotona ollut sähkö ja jostain 1920 luvun alusta, joten kotioloissa ei nyt hirveesti niistä oppinut, mutta äidin kotipaikkaan muu kuin patterisähkö tuli ihan seitketäluvun lopussa ja siellä sitten pelattiin öljylampuilla. Eräs muutama kilometri meiltä oleva yksinäinen talo on, jossa ei ole vieläkään sähköä, siellä on kaasulamput, kaasuputki on vedetty kuin sähköjohto pitlin katonrajaa lampulta lampulle. Öljylamppuja ulkona kulkemista varten. 2005 sieltä vanhukset siirtyivät keskustan iloihin kerrostaloon ja navetassa oli eläimiä siihen asti, tosin loppuaikoina vain yksi possu, pari lammasta ja muutama kana. Mutta siellä käydessä sai, jos uteiaisuuttaan valaistusjärjestelmää kohden hiukankin esitti, huvin perusteellisen selvituksen laitteiston toiminnasta ym.
Vielä ennen internetttiä oli hankala saada isommissa pikoissa tietoa, koska perimätieto oli kadonnut ja kirjastojen opukset pistetty myyntiin tai paperinkeräykseen, pienillä maaseutupaikoilla kyllä perimätietoakin löytyy sekä kirjastojen varastoista opaskirjoja joita ei isommista löydy.
:raaps:...nii, en tiedä sitten, ku on ite huomannut olevansa se perimätiedon eteenpäinviejä ..että onko tässä tulossa vanhaksi..:oldtimer::oldtimer:....:hermot::hermot:..ei kai...just viikonloppuna emäntä sanoi et oot ku pahanen kakara...:vauva::vauva:
 
Joo, tuli aika uusavuton olo, kun huomasin, että meinasin sammuttaa lyhdyn "väärin" ruuvaamalla sydämen alas, enkä muutenkaan tiennyt käyttämisestä mitään.
 
Voi sitä sydänlankaa vähän ruuvata alas, jolloin liekki pienenee ja ei tarvitse niin kovasti puhkua. Kannattaa kuitenkin nostaa se sydänlanka takas ylös, kun seuraavalla käyttäjällä saattaa olla sen ruuvin pyörimissuunnat hakusessa ja sydänlanka tipahtaa sinne säiliöön, kun alkaa pyörittää kuitenkin väärään suuntaan.
 
Joo, tuli aika uusavuton olo, kun huomasin, että meinasin sammuttaa lyhdyn "väärin" ruuvaamalla sydämen alas, enkä muutenkaan tiennyt käyttämisestä mitään.

Vänta håll!!!

Ei se lyhdyntekijäkään niin ajattelematon ole ollut kuin nykyiset öljylamppujen käyttäjät. Ei lamppua ole tarkoitettu sammutettavaksi puhaltamalla! Se sammutetaan juurikin sydäntä laskemalla.
 
Sukkaa / sydäntä on hoidettava, esimerkiksi on lamppu 1800 luvulta kesämökkini ruokapöydän päällä.
Siihen ei enää saa mistään sukkaa. Sydän on putkisukka mallineen halkaisijaltaan n;30mm aivan kuin Valoks valopetrooli lämmittimissä paitsi pienempi halkaisijaltaan, lamppu palvelee vielä vuosia kun sen sammuttaa oikein.
Sydän ei saa jäädä kytemään, se puhalletaan sammuksiin sukka alhaalla ja kyteminen estetään kastelemalla sydän valopetroolilla. Sydän tasataan sen ollessa 1mm juurensa yläpuolella erittäin terävällä mattoveitsellä, leikkauspintaa vielä tasataan veitsen syrjällä painellen.

Puhdas palotapahtuma vaatii riitävästi ilmaa sekä lämpöä, kun liekki on irti sydämmen alaosasta n;1-2mm ja yläreunan kaari on tasainen kaikki on kohdallaan. Tällöin petrooli on hieman kaasuuntunut ja liekinväri on kirkas ja pakokaasuja ei synny, lamppu on tällöin hajuton! On vaan tullut pelehdittyä näidenkanssa koko ikänsä, huomannut myös ketkä eivät ole. Monestikkin autiotuvilla olen kysynyt saanko säätää valoa kun koko torppa käryää ettei sielä voi nukkua, joku on joskus tullut viereeni katsomaan mitä teen. Eli muutama pienimuotoinen petroolivalon käyttökurssi on tullut vedettyä :nojopas:.

Petromaxit eli voimavalolyhdyt on taas tosi teknisiä vehkeitä, Tilleyn (yleisin) tyypillisin käyttövirhe on jättää ventiili kiinni sammutuksen jälkeen. Näin suutimen neulan jousi on nipussa ja kuoleutuu, sammutetaan ventiili kiinni laittaen jonka jälkeen lasketaan paineet säiliöstä ja ventiili avataan säilytyksen ajaksi. Sitten sytytys sakset jätetään lillumaan sinoil purkkiin, vuodenpäästä sitten ihmetellään kun varsi on ruostunut puhki. Niksejä on paljon enkä tässä rupea niitä sen koommin listaamaan, kun joka merkillä on omansa.
Ei kun hyviä petroolinkatkuttomia valon hetkiä toivotellen, Josva.
 
Lyhty koeponnistettu ja tulipaloa en saanut aikaan.

Kokeilin ulkona hieman nyhtää pienehköjä pajuja ja koivuntaimia ojanpientareelta lyhdyn valossa, kun olin sitä muutenkin tehnyt muutamana päivänä. Halusin tunnustella, millainen tuollainen olisi käyttää, jos mitään muuta ei olisi saatavilla. Valo ei kyllä ole hautakynttilää kovin paljon kirkkaampi, joten toivottavasti tuon kanssa ei tositoimiin koskaan joudu.

Vaikka tuo hajuton pitäisi ollakin, niin ilmeisesti varastorasvan käry hieman häiritsi tunnelmaa. Sydänkin saattoi olla liikaa ulkona.

Sammutin puhaltamalla ja sydän kyti hetken aikaa, mutta pitää huomenna kokeilla muita tekniikoita.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös