Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Onko jollain kokemusta noista h4 polttimoiden tilalle ruuvattavista led-polttimoista? Jotta kannattaako alkaa millekään?
Jos täältä ei apua löydy
soitan kansan radioon ja haukun saateri kaikki ransitit maan päällä.
Olen perinteisesti ollut samaa mieltä, eivätkä kaasupurkaus-konversiotkaan ole hyviä. Ne sentään ovat parhaimmillaan erittäin tehokkaita, mutta häikäisy kohtuuton.Jyrkkä ei. Kokemusta varsinaisesti ei ole, mutta en näe edellytyksiä toiminnalle kun se led on sormen kynnen kokoinen tasopinta ja H4 hehkulanka hehkuvalta osin muutamia millejä pelkkä lanka. Heijastimet ja optiikka ei oikein tuppaa toimimaan. Muistat varmaan lapsuudesta kun suurennuslasilla poltit lehtiä. Sekin homma toimii vain kun linssin kulma ja sijainti on optimaalinen auringon ja lehden suhteen.
Siellä se on etupuskurissa tai etupuskurin takana.Osaisko joku kansalainen sanoa että mistä vedän piuhan poikki tai että mistä vois alkaa anturia ettimään. Jos täältä ei apua löydy niin soitan kansan radioon ja haukun saateri kaikki ransitit maan päällä.
Tätä just itekin pohtinu että jos tommoset polttimot ruuvaa kiinni niin häikäseekö niillä toisia? Noh antaa himon vielä yltyäLähinnä tuo hajavalo onkin vastaantulijan ongelma.
Toisaalta sellaisia joulukuusia tulee vastaan, että eipä se oma hajavalo enään paljoa kiinnosta.
Thnx pitää tutkailla jos sais ruuvattua irti.Siellä se on etupuskurissa tai etupuskurin takana.
Sitä on ainakin syytä kenttäkokeissa testata ajamalla vastaan omaa autoa, eri paikoissa tarpeeksi kurjassa näkyvyydessä ja mielellään apuhavainnoitsija mukana, verraten muuhun vastaantulevaan liikenteeseen. Ihmisten valoherkkyys ja samalla pimeänäkö vaihtelee, ja jotkuthan eivät muka lainkaan häikäisty vastaantulijoiden etusumuvaloista sateella jne.Tätä just itekin pohtinu että jos tommoset polttimot ruuvaa kiinni niin häikäseekö niillä toisia? Noh antaa himon vielä yltyä![]()
Ainakin laadukkaassa ledisarjassa voisi olettaa olevan enemmän yritystä oikeaan optiseen geometriaan kuin muinaisessa amis 5000 -ksenonkonversiosarjassani.Onhan tuossa kyllä järkeä, joskus olis hyvä vähän katsella miltä ne omat valot näyttää. Minä hylkäsin Xenonit ja led skenaariot ja sijoitin vähät roponi kirkkaampiin h4 polttimoihin. Eipähän muutu valokuvio eikä pitäis häikiä kettään.Sitä on ainakin syytä kenttäkokeissa testata ajamalla vastaan omaa autoa, eri paikoissa tarpeeksi kurjassa näkyvyydessä ja mielellään apuhavainnoitsija mukana, verraten muuhun vastaantulevaan liikenteeseen. Ihmisten valoherkkyys ja samalla pimeänäkö vaihtelee, ja jotkuthan eivät muka lainkaan häikäisty vastaantulijoiden etusumuvaloista sateella jne.
Sillä minäkin luovuin joskus toissa(vai viime) vuosikymmenellä testaamistani jälkiasennus-ksenoneista. Ensin olin hirveän tyytyväinen kun toisen polttimon hajottua melkein heti oli yhdellä valonheittimellä hurjasti parempi teho kuin normaalisti kahdella halogeenilla, ja vaihdettuna alkoi toimia. Sitten hoksasin että vastaantulijat alkoivat syksyn pimetessä räpsytellä valoja. Hajavalon määrä oli niin hurja, että luultavasti ajattelivat minun ajavan pitkillä vastaan. Omaa autoa vastaan ajaessa havainto vahvistui. Heitin niillä lintua ja kärsin volkkarin huonoista lähivaloista aikani.
Toki ledikonversiolla ei ehkä saa aivan niin pahaa häikäisyä aikaan, koska epäilen että lämpöteknisesti mahdollisilla wateilla ei valovirta voi olla yhtä suuri kuin ties miten monen watin melkein norminmukaisissa purkausvaloissa. Toisaalta ledin optinen pinta lienee vielä 2020 pakosta leveämpi kuin hehkulanka tai kaasupurkaus, mutta ehkä ksenonpolttimo on silti pahemmin virheasemoitu lyhyen halogeenin hehkulangan tilalle muka sijoitettuna.Ainakin laadukkaassa ledisarjassa voisi olettaa olevan enemmän yritystä oikeaan optiseen geometriaan kuin muinaisessa amis 5000 -ksenonkonversiosarjassani.
amis 5000
Olin jo unohtanut...Ei helv. Kiitos muistoista. Tuli revettyä ihan täysin kun luin.
Jonnet ei muista.
Retrohenkinen viittaushan se oli jo aikanaan, eli täysin 80-luvun noppatojotan hengessä. Samaahan ne vieläkin tekee. Mopoautojen valotkin miten sattuu jne.Mää sit taas noist, ja tuosta nuorisotouhusta en tiijä mitään .....

Mää sit taas noist, ja tuosta nuorisotouhusta en tiijä mitään .....
Samalla linjalla minäkin. Varmaan taas ristiinnaulitaan kun kuvat laitan mutta eiköhän siihen ole jo totuttu. Halvat ebay-löydöt kyllä jättäisin kokeilematta vaikka esim. näistä Philipseistä joutuu vähän enemmän maksamaan.Nyt on reilun viikon kokemus H4-Led polttimoista. Ainakin tuossa meikäläisen T4:sää Led toimii vähintään tyydyttävästi. Valo kuvio on melko terävä ja valovoimaa on enemmän kuin halogeenilla. Ainakaan toistaiseksi en näe syytä palata entiseen
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.