Moottoritilan näennäinen puhdistaminen on yllättävän helppoa ja tehokasta noin myyntimielessä. Tässä kesällä möin vaimon vanhan Corollan. Käytin muutaman tunnin sen puhdistamiseen ja se epäilemättä kannatti. Putsasin moottoritilasta kaikki näkyvät pinnat rätillä ja suihkupullolla. Irtoavat peitemuovit pesin irrallaan painepesurilla.
Ostaja oli ihan asiantunteva tapaus, mutta tuo putsaus selvästi vaikutti mielikuvaan auton kunnosta. Katselin muutaman saman hintaluokan auton kuvia Nettiautosta. Pölyinen moottoritila tipauttaa heti käsitystä auton kunnosta.
Oleellista tässä on se, että koko moottoritilaa ei tarvitse putsata. Ainoastaan isot pinnat ja valossa näkyvät kohteet. Varjoissa saa olla pölyä ja kuraa.