( WAGNER) SCOOPMOBILE Type HP -53

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja jusape
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Weteraaneissa vähän aikaa ilmaiseksi luettavissa, laitan kokonaan tähän jutun härvelistä:


Kolmipyöräinen Model H oli Scoopmobilen menestynein malli. Koneen omapaino on 4 600–4 800 kg. Moottori on Chryslerin valmistama suora 6-sylinterinen bensiinimoottori. Aluksi koneissa oli nestekytkin, mutta jo 1950-luvun alussa saataville tuli momentinmuunnin. Viimeinen kolmipyöräinen Scoopmobile valmistettiin vuonna 1989. Suomessa tänne 1950-luvulla tuotuja kolmipyöräisiä koneita on vielä jäljellä pari kappaletta.

Scoopmobile -pyöräkuormain on nykyihmisille mitä todennäköisimmin täysin tuntematon. Monet tämän päivän koneet ovat kuitenkin paljosta velkaa alkuaikojen Scoopmobile-pyöräkuormaimille. Eräät oleelliset nykyisin kuormauskoneissa käytetyt tekniset ratkaisut ovat peräisin varhaisista Scoopmobileista, esimerkiksi runko-ohjaus.

Vuonna 1953 oli Scoopmobilen suurin malli runko-ohjattu LD10. Yksi sen mallinen kone tuli Suomeen heti vuonna 1953. Ostaja oli Oy Alkoholiliike Ab, joka sijoitti koneen Rajamäen tehtaiden voimalaitokselle. Se oli tuolloin ensimmäinen pyörillä liikkunut lastauskone, jossa oli momentinmuunninvaihteisto. Oheinen mainos on painettu vuonna 1958 ja sen kuvassa on tuolloin suurin malli LD20AD, joka painaa 23 tonnia.

Vuonna 1953 oli Scoopmobilen suurin malli runko-ohjattu LD10. Yksi sen mallinen kone tuli Suomeen heti vuonna 1953. Ostaja oli Oy Alkoholiliike Ab, joka sijoitti koneen Rajamäen tehtaiden voimalaitokselle. Se oli tuolloin ensimmäinen pyörillä liikkunut lastauskone, jossa oli momentinmuunninvaihteisto. Oheinen mainos on painettu vuonna 1958 ja sen kuvassa on tuolloin suurin malli LD20AD, joka painaa 23 tonnia. Kuva: Jussi Laukkanen
Scoopmobile-pyöräkuormain syntyi oikeastaan sattumalta. Kaikki lähti liikkeelle 1930-luvun alussa USA:n luoteisnurkassa, kun Oregonilainen betoniyritys Ed Wagner & Sons Concrete Contractors of Portland halusi tehdä betoninsekoittimen, jota voisi siirtää työmaalta toiselle.

Tuohon aikaan valmisbetonin kuljettaminen betonisekoittamolta työmaille ei ollut tarpeeksi tehokasta, sillä kuorma-autot olivat kevytrakenteisia. Yrityksessä kehitettiin siirrettävä sekoituskone, joka asennettiin kuorma-auton alustalle.

Auton edessä oli vaijereilla ylös nouseva kuuppa, jolla sora kipattiin auton hytin yli sekoittimen rumpuun. Keksintö nimettiin Mixermobileksi.

Nopeasti huomattiin, että kuupan täyttäminen oli hankalaa ja tarvittaisiin apukone, jolla soraa haetaan varastokasoista. Ratkaisuksi kehitettiin kolmipyöräinen laite, jossa oli edessä trukkimastoa muistuttava kehikko, johon laitteen kauha oli kiinnitetty. Toimintatapa oli samanlainen kuin alkuaikojen telakuormaimissa, joissa kauha nousi vaijerin avulla pystysuoran kehikon ohjaamana.

Koneen ohjaaminen tapahtui kääntelemällä takapyörää pitkän tangon avulla samaan tapaan kuin purjeveneen peräsintä. Työmaalta toiselle laite siirtyi Mixermobilen perässä puomilla hinaamalla. Tästä syystä laitteen myyntinimi oli aluksi Mixermobile-Scoopmobile.

Ensimmäinen runko-ohjattu kuormain​

Konetta parannettiin myöhemmin vaihtamalla kauhan vaijeritoiminen nostolaite hydraulisesti liikuteltavaan puomiin. Tässäkin asiassa Scoopmobile oli edelläkävijä, sillä yksivartinen puomi oli sijoitettu epäkeskisesti hytin sivulle samaan tapaan kuin nykyisin kurottajissa.

Kolmipyöräisiä malleja valmistettiin 1970-luvulle saakka. Ne olivat suosittuja läntisessä USA:ssa, varsinkin betonitöissä, erinomaisen ketteryytensä takia.

Tärkein Scoopmobilessa käyttöön otettu keksintö on kuitenkin runko-ohjaus. Ensimmäiset runko-ohjatut mallit tulivat myyntiin 1953 ja ne olivat samalla ensimmäiset pyöräkuormaimet maailmassa, jotka käyttivät kyseistä ohjaustapaa.


Wagner myi Scoopmobilen valmistuksen Wabcolle vuonna 1968, joka lopetti tuotannon muutaman vuoden päästä. Kolmipyöräiten Scoopmobileiden valmistus kuitenkin jatkui Oregonissa, jossa niitä valmistettiin ainakin kahdessa konepajassa vuoteen 1989 saakka.

Suomeen Scoopmobilea alettiin tuoda 1950- luvun alussa. Maahantuojana toimi Oy Hans Palsbo Ab. Viisikymmenluvun aikana Scoopmobileja myytiin Suomeen yli 50 kappaletta. Myynti hiipui seuraavan vuosikymmenen alussa, kun amerikkalaiset suuret valmistajat valtasivat markkinat.
 
Viimeksi muokattu:
Kumpaan suuntaan prosentti kehittyy?
Tuleeko tietoa muista lisää nopeammin mitä uusia koneita tontille? Vai päinvastoin?
 
näkeekös joku montakos triump tr6:sta on täällä ajossa?
Kyllä jostain Traficomin avoimesta datasta löytyy, ei ole salattua tietoa. Saattaa olla, että ei suoraan netistä löydy, vaan pitää tehdä maksullinen kysely.
 
Kyllä jostain Traficomin avoimesta datasta löytyy, ei ole salattua tietoa. Saattaa olla, että ei suoraan netistä löydy, vaan pitää tehdä maksullinen kysely.
sillä aattelin että jos jollain on joku könttä maksettuna, niin vois vilkasta. Rekisterinumerolla voi haeskella tietoja yhestä autosta, mutta se ei tässä auta :(
 
Uudestakartanosta..... Rekoa vastapäätä....
4jän-tien risteyksestä puolkilsaa Korkeakosken suuntaan....
Roudatkaa nyt joku Kapakaankulmalle kuorma-auton etuakseli, että Jussi saa sen sinisen pyörilleen. Ja vaikka ei edes ole pyörillään, niin vois @jusape sen neloskaanimon täräyttää tulille, ettei jumitu. Dona oli romiksella kuitenkin ajanut sillä, ettei ihan paskeena pitäis olla.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös