Vesijetti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Josva
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kuivahjärvessä ei ole hiekkasärkkiä, Kankarilla on Häpyniemi, mutta maata viis kilsaa välissä, ei taida jaksaa hyppööttää niin kauas.
 
Jos vesistöön laskee ojia on todennäköistä että myös löytyy kohteita missä on hiekkaa sopevalla tarjottimella.
 
Joo se jetin turbiini imee kyllä varsin voimakkaasti ja jos vedessä on kiviainesta, varmasti ilmaisee turbiinin kuluttaen imblerin siivikkoa! Muta ei kai ole niin vaarallista? Eli en suosittelisi kurauttelemaan matalassa pikkukiviä olevassa rantavedessä.
 
Saattaa olla, että pikkukivet ei niin vaarallisia, kuin hiekka. Siellä on tosi pieni välys "potkurin" ja turbiinitunnelin välissä. Luokkaa 0-jonkun kympin. Ja se hyötysuhde tippuu rajusti, jos iso välys.
Pikkukivi ei sinne väliin pääse kuluttamaan, mutta hiekka pääsee.

Tai näin olen ymmärtänyt, koskaan en ole jettiä omistanut taikka huoltanut.
 
Toissa kesänä pääsin kokeileen vanhaa retro 2t seadoo gtx vesijettiä.Ilmeisesti oli kulutus rengas aika horo kun tuntui,että olis ns kytkin luistanut.Toki vaihtia kelas suoralla mutta ympyrää suttaessa efektin huomas.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös