Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Ihan asiallinen varuste varmaan. Nykyään omat venereissut melko lyhyitä, mutta toisinaan, jos sen 12h auringonpaahteessa itseään kärventää, alkaa sitä varjoakin kaipaamaan...Juurikin äskön, hommasin daycrucerin avotilan katokseksi Biminin. On vielä asentamatta ja hankinnan perimmäinen syy oli nuppiin käyvän auringon paahteen ehkäisy.


Kunhan ennen kuivamistaa vetää sen kiinni niin nou problemos! Jos kuomuja pesee niin täytyy asentaa märkänä takasin ja laittaa kiinni.Mitäs se kastuttuaan tekee, kutistuu vai venyy?
Nyt katsoin tuota kiinnitystä, niin ruuvien reiät on paljon ylempänä. Tuollahan se kiristyy, muta hieman outo homma. Luulis, että kuuluis tuon putken olla pohjassa?
Pohjassahan sen olis hyvä olla. Usein, varsinkin uudemmissa veneissä, tuo alakiinnike on liukukiskolla veneessä kiinni. Sitä liu'uttamalla saadaan kuomu kiristettyä.
Onko sulla ollut rantakirppu?Tuo on tommonen yleismallin kiinnike, jossa säätövara, sano rantakirpun kuomun tekijä aikoinaan, siistimpähän tuo toki jos putken hieroo kohilleen.
Enemmänki osallinen, siittä on autoa monelle samana kesänäOnko sulla ollut rantakirppu?
Rakensin joskus -81 tai -82 naapurin kavereiden kanssa keltaisen rantakirpun. Se jäi vähän kesken kun kaverit muuttivat pois. Ostin sitten kaverit ulos siitä ja rakensin loppuun ja katsastin sen. Sitten joskus -85 myin sen pois. Ja nyt harmittaaEnemmänki osallinen, siittä on autoa monelle samana kesänä![]()
Ei muistaakseni ollut. Jos joku viittis pestä ja puleerata, tulis pal nätimpi. Erityisesti tuo yläkansi aika liituuntunut.Olisiko ollut rungon sävyistä kangasta - keltaista? Nätti on kyllä punainenkin.
Rakensin joskus -81 tai -82 naapurin kavereiden kanssa keltaisen rantakirpun. Se jäi vähän kesken kun kaverit muuttivat pois. Ostin sitten kaverit ulos siitä ja rakensin loppuun ja katsastin sen. Sitten joskus -85 myin sen pois. Ja nyt harmittaa![]()
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.