Ei lähde.Lyödäänkö vetoa lähteekö Vinkeri II Mikkelin rittvalan laiturista Ke 7.5 mennessä kun vuokrasopimus silloin päättyy?
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Ei lähde.Lyödäänkö vetoa lähteekö Vinkeri II Mikkelin rittvalan laiturista Ke 7.5 mennessä kun vuokrasopimus silloin päättyy?
Tuolla meren puolella on ylämäkiä ja alamäkin vuoronperään. Ja niitä voi hyödyntää jos osaa. Vaikkapa surffarit ottaa melko hyvät vauhdit alamäestä.
Nyt kun mainitsit, muistui elävästi mieleen tuo ominaisuusVanha Bernard keskimoottori myötä aallossa sillon ku aalto saa kiinni putoaa kierrokset puoleen ja sitten ku aalto kerkiää alta myötäselle menee ylikierroksille että heilahtaa. Päpäpäpä ja sitte pppppppp
![]()
Semmostakin koulukuntaa on että olis litteä...Aloin miettimään että kun maapallo on kuulemma pyöreä, ja kuvissakin näyttää siltä.
Niin eikö pitkällä merimatkalla tule väkisinkin alamäkeä vastaan?
Vai osaako tämä pallo pyöriä niin keljusti jottei merenkulkijalle helpotusta suoda milloinkaan, vaan pelkkää ylämäkeä aina?
Joo, nuo kumiköydet estää ettei esimerkiksi hypyissä kone kippaa pystyyn.Onko tuo naru tuossa (videossa) turvana, jos moottori osuisi johonkin? Muistelen joskus lukeneeni tapauksesta, jossa perämoottori osui uppotukkiin tai kiveen. Se pyörähti ympäri ja osui kuskia takaraivoon.
Yritin etsiä yhtä videota, jossa oli hyvin kuvattu yksirunkoveneessä cleaver ja koneen asennuskorkeus, mutta en sitä nyt löytänyt.
Tässä videossa potkuri on cleaver, mutta vene on katti. Kuitenkin koneen asennuskorkeus käy hyvin esille, potkuriakseli on vedenpinnan yläpuolella, kun kovaa menään.
Veneen omistaja on tuolta @LPR :n naapurustosta, isällä tais olla 100 solmun vene aikoinaan.
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.