TÄRKEÄÄ AJANKOHTAISTA Tukea Ukrainaan - mitä kautta ja miten?

Mä seison edelleen vanhan mielipiteeni kannalla, että pojat @borg ja @MaxiSami johonkin A-Studioon kertoilemaan hankkeesta. Etenkin kun tuo tuhannen toimitetun virstanpylväs on saavutettu ja vissiin melkolailla hyvin todisteltavissa.
 
Laitanpa tämän twiitin tähän. Joku voi saada oivalluksen. Tuki ei välttämättä vaadi taloudellista panosta.


"Vastatakseni yhteen yleisimmistä ulkomailla asuvien tavallisten kansalaisten esittämistä kysymyksistä siitä, kuinka he voivat osallistua Ukrainan tukemiseen, olen koonnut tämän oppaan."
.
.
.
 
Siitä nyt huutamaan taidetta seinälle, vaikka rouvalle synttärilahjaksi ja tuotot suoraan ukrainaan. Ainakin väitetysti.
 
Taiteesta pidän ja seinillä roikkuu hyvin eri tyyppisiäkin tauluja, mutta noita en seinälleni laittaisi.
 
Taas pari päivää sitten pari tuttua tuli Ukrainasta bussilastillinen lapsiperheitä, etupäässä äitejä ja lapsia, mukanaan. Monia reissuja ovat ajaneet sodan alusta asti. Menomatkalla vievät avustustarvikkeita ja tullessa tuovat pakolaisia. Myös paketti-/kuorma-autoilla vievät avustuskuormia. Eräs tuttu oli viime reissulla kuskina pitkä Transitti täynnä pyörätuoleja. Oman perheen avustukset on suuntautuneet pääosin tätä reittiä. Ihan Suomeen tulleille pakolaisille tarvikkeita käytetyistä vaatteista koulutarvikkeisiin ja leluihin sen mukaan mistä on tarve. Iso osa tavaroista luonnollisesti menee myös Ukrainaan. Rahalle on tarvetta tottakai, nytkin ei kaikilla ollut edes rahaa laivalippuun Tallinnasta Helsinkiin, niin avustusvaroin maksoivat ne.


Tuolla sivulla on joku bugi, ettei facebookki linkki toimi. Facessa on tietoa reissuista ja tarpeista. Rouva on tuossa facebookryhmässä. Ryhmän nimi on APUA UKRAINAAN ETELÄ-SAVO.
 
Viimeksi muokattu:
Olen seurannut YouTubessa amerikkalaisen Jake Broen kanavaa. Broe on hyödyntänyt kertynyttä näkyvyyttä ohjaamalla yleisön auttamishalua rahankeräyskampanjoihin, joilla on hankittu avolavamaastureita ja drooneja Ukrainan joukoille.

Organisoijana näissä toimituksissa on ”NAFO 69th Sniffing Brigade” https://www.help99.co/about-us

Nyt alkoi uusi ”Jake Broe Christmas Convoy” ja tavoitteena on kerätä miljoona dollaria. https://www.help99.co/patches/jake-broe-broe-christmas-convoy

 
Olen seurannut YouTubessa amerikkalaisen Jake Broen kanavaa. Broe on hyödyntänyt kertynyttä näkyvyyttä ohjaamalla yleisön auttamishalua rahankeräyskampanjoihin, joilla on hankittu avolavamaastureita ja drooneja Ukrainan joukoille.

Organisoijana näissä toimituksissa on ”NAFO 69th Sniffing Brigade” https://www.help99.co/about-us

Nyt alkoi uusi ”Jake Broe Christmas Convoy” ja tavoitteena on kerätä miljoona dollaria. https://www.help99.co/patches/jake-broe-broe-christmas-convoy


Meidän porukka on saanut tänä vuonna ostettua ja vietyä 29 autoa, yksi vielä niin saadaan tuo 30 auton vuositavoite täyteen. Samalla tieten mennyt mukana kaikkea 160kW generaattorista, kaminoihin, työkaluihin, maastorenkaisiin, aggregaatteihin sairaalatarvikkeisiin, varaosiin, ruokaan, vaatteisiin, droneihin, jne. Ja homma jatkuu niin kauan kuin tarvii.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös