Toyota Camry -98 maalausprojekti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nuhvi63
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Isolohko sai vuoden lisää tieliikennekelpoisuutta.

IMG_20260908_134803_450.webp
 
Emännän pikkulohkon otin tänään pajalle. Etualatukivarsiin uudet puslat, uudet koiranluut ja korikumit vakaajatankoon.
Mikään ei vielä rikki, mutta kumiosat jo melko haperoa. Puol miljoonaa kohta täynnä niin uusitaan nyt...
Jarrupalat uusiksi, yks pala jo melkein raudoilla. 40 tonnia tullu jo koneen vaihdon jälkeen, joten täys suodatinhuolto, ja uudet tulpat jo syytä vaihtaa. Öljyt toki myös, ne vaihdetaan meillä kymppitonnin välein.
 
Pikkusen koitti vastustaa kuskin puolen tukivarren kiinnitys.
Yhden kiinnityspultin vastapuoli otti jostain syystä hiukan kipiää apurungossa.
Pulttien kierre on 14x1,5. Semmonen pakka löytyi kyllä, mutta ei tappia,jolla olisi saanut putsattua jengat sieltä apurungosta.
Naapurikylän pajallakaan ei ollut, joten oli hypättävä autoon ja kaupungista hakemaan. Onneksi löytyi heti ekasta kaupasta.
Kaakon Pultti palvelee tämmösissä jutuissa yleensä hienosti :peukku:
 
Kaakon Pultti palvelee tämmösissä jutuissa yleensä hienosti :peukku:
Kuten myös Marskin Pultti Mikkelissä, samaa firmaa, KPT Group nykyään. Löytyy kyllä työkalut ja erikoisetkin tuumapultit, ym. hyllystä. Ja jos ei ole kiire, niin tuovat omatkin ostokset käteen kannettuna samalla keikalla kun hyllyttävät pulttitavaran töissä.
 
Kuten myös Marskin Pultti Mikkelissä, samaa firmaa, KPT Group nykyään. Löytyy kyllä työkalut ja erikoisetkin tuumapultit, ym. hyllystä. Ja jos ei ole kiire, niin tuovat omatkin ostokset käteen kannettuna samalla keikalla kun hyllyttävät pulttitavaran töissä.
Jep. Ostin samalla M6x10 pultteja, joita tarvii usein esim jarrukilpien kiinnityksessä. Wituttaa lyhentää niitä pitemmistä. Kilopulteissa 16mm on useasti lyhin pituus
 
Tota 6*10 kokoa pitäis kans lisää hankkia, alkaa olla niiden lokero jo aika tyhjän oloinen.
Ja toki M14*1.5 pakka ja tappi kuuluu täällä "perusvarustukseen", sitä kierrettä kun nois joissain dieselpuolen jutuissa on aika paljon...
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös