Rc osista kiinteäksi 12v vipuihin

traktori-754

Kansalainen
KK Plus pack
Aina silloin tällöin tullu vastaan hieoja ihan nää harraste rc servopalikoista muunettuja vaikkapa nosturin ohjaukseen vakio rc lähettimellä. Siinähän ihan tuiki tavalisia rc servoja kääntää vipuvarrtta ja on propo ominaisuuttakin. Siinä se sähkö on melko simppeli plugg in ja toimii.

Mutta jos semmonen toimiva 6 vipuinen haluais servoillla kääntää kiinteällä vivuilla ja säädettävyys kuin usevoltin? Joo, voisin soitta ja kun servot siinä hän laittaa ne toimii, mutta oisko joku joka ite, ostaa ja säätää kohaleen?

Siis tämmönen servo

Siinä semmonen



<Siinä kuvaa vilä servot asennettuna

1681036072_20230408_133629.webp
 
Ekana tuli mieleen, että pienemmilläkin (halvemmilla) servoilla varmasti pärjäis, kun ottaisi lohkoista palautusjouset pois. Vaan eipä tuokaan servo kovin kallis ole.
 
Joo, ja kun se on kiintänä koneessa, sähkön saatavuus ei ongelma. Tai noh, mahdolliset säätöjutut pitää olla järempii.


Siis tiktokissa ja tuubissa on ollut näitä langaton rinnakais käyttö suoraan lohkon vipuun pultattuna. Se langattomana suht selkee miten, mutta kiinteät vivut ja sen ympäri on hieman hämärää mulle, nyt toistaiseksi.
 
Juu toki jos manuaalikäyttö jää rinnalle, niin se palautusjousien poisto ei silloin ole vaihtoehto. Olisko se vivusto ihan mekaanisesti toteutettu, että nolla asennossa vipuja voi käyttää käsin, servolla kun liikuttaa, tarraa vivusta kiinni? Tai näin itse lähtisin tekemään, kun muuta ei äkkiseltään keksi.
 
Kun en nyt videoo tähän nyt tietty löydä, mutta jos servot ei saa sähköö, pystyt käyttää kepit kuin ei ois servoo. Kun servot käytössä ne käytää ja on raskaita taistella vastaan

Eikö noissa on sijainti anturi? ja jos niin ohjelmoi se menee "kotiin" kun ko servoa ei komennoi. Virratomana se jää just siihen.
 
Tarkkuutta, mulla tommonen joka piti vinssin köyttä kiskoo.

Et muuten väännä toi vipu käsin.....

IMG20260405100420.webp


Niin seuraava kysymys,

Mikä servoa sitten on ne jotka on sileen että voit vielä kun ne on kiinni ja virratomana tai ne ei tee töitä, voit kiskoo normisti käsin?
 
Joo niitä on koko julmatehoisia servoja, yhdessä autotallin oviparissa on servototeutus, samoin auton katolla olevan pyörätuolin kuljetuslaatikon kannen avauksessa...
 
Tietty nyt kun ihan hakee, en vaan törmää niihin, ja ei todnäköisesti ole servo nimeltään, niisähän on läjä hammasrattaita ja vääntää ne toisinpäin liki mahdotonta. Kai joku 5kg ja 12v vähemillä rattailla vois rikkomatta jaksasi vääntää. Toi video ja kuva, niin siinä topikissa muistaaksen hän väänsi käsin ne vivut?
 
RC-servona har varit ett projekt i sig. De fungerar bra.

Det är styrservon för lite större RC-bilar i skala 1:5. DS5160 heter de. 60kg/cm vid 8,4 volt.
https://www.banggood.com/DSSERVO-DS...p-1542157.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Servona kopplas direkt i mottagaren som följer med sändaren. Jag kör med FS-i6x. De ska normalt ha uppåt 1km räckvidd, men jag har inte antennen optimalt placerad. Så räckvidden är drygt 100 meter.
https://www.banggood.com/FlySky-FS-...ehouse=CN&ID=42481&trace_id=616c1673377224709

Sedan en 8,4 volts spänningsregulator (BEC/UBEC) mellan mottagaren och batteriet. Batteriet är lånat ifrån skruvdragaren, 18 v.

Sändaren och mottagaren har 10 kanaler. Sex kanaler kan mjukköras, fyra är på eller av. Jag stänga och öppna gripen, höja och sänka drivrullarna och stödbenen. Kranen, rotatorn, drift och styrning mjukkörs. Sista vippströmbrytaren har jag som avstängningsknapp för motorn. Ett slags nödstopp.

Mottagaren har ett "failsafe"-läge. Jag har ställt in den så att motorn stängs av om radiokontakten bryts. Det fungerar vid signalförlust, men inte strömavbrott. Då har jag istället ett relä som automatiskt stänger av motorn.

Man kan även slå av strömmen och köra som vanligt med spakarna.

Video:


Pahoitan varmasti jonkun mielen, mutta translaattorit on keksitty ja tossa täydelinen selitys miten tavismekaaninen 6vipu pöydän hän sai täys rc.
Linkit mistä osti. Ja se minkä mä hain on punaisella, vapaasti Suomennettuna, sähköttä vivut voi käyttää normaalisti, eli ne pienemät (tossa 60kg/cm)
Jaksaa vääntää toieen suuntaan virratomana. Lähde skogsforum.se


Eli takaisin alkuperäiseen, mitkä 12v propovipuja käsinojiin tarttis?
 
Auttaako tämä yhtään, en tiedä?

Servomoottoria, jota voi liikuttaa käsin silloin kun se ei ole aktiivisesti ohjattu, kutsutaan yleensä:


🔧 Takaisinkytkettävä servomoottori


tai englanniksi backdrivable servo


Mitä se tarkoittaa?


  • Moottoria voi liikuttaa ulkoisella voimalla (käsin) ilman että se vastustaa liikaa
  • Kun ohjaus ei ole päällä, akseli ei ole “lukittuna”
  • Tätä ominaisuutta kutsutaan backdrivabilityksi
 
miståän en mitään tiedä, mutta arduinolla onnistuu servojen ohjaus ja vivuiksi mikä vaan joysticki jossa potentiometrit, tuskin kannattaa kaivelukoneiden keppejä mutta jos romikselta saa.. en tiedä miten niissä on ohjaus. itsehän siinä joutuu ohjelmointihommiin

mutta esm jotain tämmösiä on kehitelty
 
Auttaa,

Mutta mitkä vivut ja ohjelmat että sais kiinteäksi penkiin 12v? Se tässä nyt kyse.
Ku en tiedä mitä tässä halutaan, niin linkkaan randomilla halvahkon sinnepäin samaa tekevän(?) tuotteen
alipertiltä(joo tässä vain neljä, eikä 6):

Näyttäis toimivalta, vaikka huonosti kiinalaisissa säädöissä(vivut ottaa toisiinsa):
 
Just toi video, kiitos.


Se mikä haen on ne servojen ohjaus kiinteällä piuhoilla ja vivut kuten kourakuormaajassa kaksvipuisuus ja loput napeilla, sen haen.
Rc on kaikki selvää, mutta ei kiinteänä niin varma, andruodi yksi keino. Siis kaksi akselisia propokahvoja ja ohjelmaa niille ettåä voi käskyttää sevoja vanhaa kuusivipuinen ventiilistö
 
Nyt kuuklanu 2axis potentiometer joystick ja tulee kyll niinpaljon epäasilista jolla ei oo mitään asiaa edelämainituun, miten sen tietää että on kuin kaivuri tai kuormaajaa, että voi käyttää kaksi samaa aikaa siirtyen toisesta toiseen käymättä "nollassa" , siis etei on semmonen yhden toiminnon kerralla?
 
Onkos se siis PWM mitä tässä haetaan? Eli miten saada joystickiltä sopivat signaalit suoraan servoille johdoissa
ilman lähetintä/vastaanotinta? Riippuu toki mitä niissä tikuissa kiinni on(esim. ne potikat), että mitä se vaatii,
mutta äkkiseltään arpoisin, ettei ihan mikrokontrollerin investointi hommaan olisi mikään hullumpi temppu, ja
sille kylkeen tarpeeks monelle kanavalle sopivilla volteilla toteutettu ohjainlevy servoille.

Täällä tais olla ihan hyvin kuvattu, miten se ton keskikohdan "tietää": https://en.wikipedia.org/wiki/Servo_control
edit: täs oli linkki .svg-kuvaan, joka tässä editorissa chromella konekansaa selatessa toimii, mutta postattuna ei.
 
Viimeksi muokattu:

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös