Magneettien toimittajia

borg

administi
Ylläpitäjä
Hyvin monen muotoisia ja tehokkaita magneetteja saa Supermagnete.de -verkkokaupasta Saksasta.

Suuri osa varmaan hankitaan ihmettely- ja hupailukäyttöön, mutta jotkut mallit ovat hyvin käytännöllisiä esim. kiinnittämään huoltoluukkuja, yms. paikoilleen.

Itse ostin tällaisia ruuvikiinnitteisiä voimakkaita magneetteja, jotka tarttuvat kiinni useamman kilon voimalla. Noilla tulee mm. kylpyhuoneen kattoon peltiluukku kiinni.

magneetteja.webp
 
Toimii oikean kokoisena porteissa ja vaikka roskakatosten ovissa.
Päiväkodeilla monesti porteissa noita, lapsi ei saa auki ja normaali aikuinen saa sen auki sitten helposti...kaikki ei saa....uusavuton...vetelä...hienohelma...jne mallit aikuisista jää ulkopuolelle.
 
Mulle on noita kerääntynyt jostain ihmeen syystä...olis se vika notta hajoittaminen on sydäntä lähellä jota äiti vainaja paheksui. Eivät kyllä pysy paskasen vanerin pinnassa iliman hyvää liimaa.
konttuurin pöytä.webp
 
Kierrätysmielessä:

Ennenhän magneetteja keräiltiin putkiradioiden kaiuttimista. Mikroaaltouunien magnetroneista löytyy astetta voimakkaampia, renkaanmuotoisia magneetteja. Vanhat tietokoneen kovalevyt kannattaa myös tutkia, niissä on kokoonsa nähden melkoisen vahvat magneetit kirjoitus/lukupään heiluttelumekanismissa.
 
Noita nyt viime keväänä kertyi. Näytelmään hääty saada posetiivi ja minä suuressa neroudessa notta nauharatio on se oikia mekaanisen musiikin väline. Olis ollut helepompi pistää se kevytr ratio ja cd limppu laulamaan (varastettua posetiivimusiikkia). Viidessä nauha sotkeentui ja toi viimonen oli kuin se poliisi pari toinen osapuoli.. ei pyykinyt nauhasta entistä nauhoitusta poikkeen kirijootti vaan. Juu kaikkia sitä pitää tehä notta tyttöystävä on tyytyväinen (minä heidän lavastaja). Niin yhestä ratiosta se moottori sitä sitten veivattiin helevetin suurella huimapyörällä(?) jännitettä tuli 1,5v . . siitä sitten Bebekin myymällä hipaisukytkin jutulla ratio laulamaan.
http://wainanjutut.blogspot.fi/2013/04/posetiivi.html

Voi perekele pilasivat sen julkisivun tekemällä jostakin heleveti suuresta hevosvetoisesta posetiivin kuvasta ... kyseessä oli kaulassa kannetavasta.toivat esille oman erinomaisuuttaan meillä on (työnantajan) välineet . (kiittivätkö edes)

Niistä moottoreista en sitten vaan kyöräsin hävityksen kauhistukseen loput.
 
Hauska masiina. Ekosähköä täsmäkäyttöön. :D

Ekoa oli vai se herätyssrömberi, mutta sain kyllä isoja pattereita läjän teatterin kustanuksella ku kerroin pehemolelulle notta varaa sitten niitä isoja sinne ration sisälle sillä imasee virtasta reippaasti. Niin noi lavasteet eivät saa olla esityksen magneetti vaan sellaasia kesäteatteriromattisia viittauksia sinne jonnekkin..

Nyt peijakas senthän pitäis ohjaajalle esittää "vahava ajatusmagneetti" notta ei sellainen vaan ... tilattu ratasmylly vaikka todellisuudessa härkinmylly. Kyseessä ensi esitys näytelmään Pietar Makkosen ja Hanno Kokin kilpalulaulantaan.

ps anteeksi menee magneeteista kauaksi.
 
Eipä tuo haittaa, kyllä tällainen viestiketju aina pientä lisäväriä kaipaa.

Kiitosta vuan sallivuudesta, mutta nää myllyt on ensteksmäisiä konheita myös Suomessa ja veroituksen kohteita. Eli siitä voipi olla paikallaan uus ketju... pitäis olla Konekansan sydäntä lähellä. Ottakaan kuvia vesjmyllyistä sitten niin suan sen magneetin millä ohjaajan ajatus käännetään... suuntaan notta soon härkinmylly teatteriromanttinen tyylisuunta näyttävämpi.
 
Ennen kun nauhoitettiin ääntä, sanottiin laita se Magnetofooni päälle. Tuolla verstaan äijäluolassa on ha-auton pyörän kokoiset basso kaiuttimet, elementti liikuu ehken 50mm,ä ja sitä liikuttava magneetti on iso/painava. Nämä on niin vanhat että niissä ei ole päätevahvistinta, vahvistimen pitää olla tehokas sekä tosipaksut johdot siitä kaiuttimille että ylipäätänsä elementti lähtee liikeelle. Mutta kun lähtee niin taka tukkakin lepattaa ilmanpaineen vaihteluista :heko:
 
Ennen kun nauhoitettiin ääntä, sanottiin laita se Magnetofooni päälle. Tuolla verstaan äijäluolassa on ha-auton pyörän kokoiset basso kaiuttimet, elementti liikuu ehken 50mm,ä ja sitä liikuttava magneetti on iso/painava. Nämä on niin vanhat että niissä ei ole päätevahvistinta, vahvistimen pitää olla tehokas sekä tosipaksut johdot siitä kaiuttimille että ylipäätänsä elementti lähtee liikeelle. Mutta kun lähtee niin taka tukkakin lepattaa ilmanpaineen vaihteluista :heko:

Jotain vanhempaa pa-kalustoa ?
 
Jotain vanhempaa pa-kalustoa ?
80 luvun Dj hommien jäämistöä, ei ole raaskinut ser kierrätykseen viedä. Eihän niillä arvoa ole, äänentoisto tekniikka on kehittynyt noista ajoista. Mutta ihan toimivat pelit ovat ja palkeita on öljytty joten eivät repeäkkään.
 
Joo, sillo -70-80-90 lukujen DJ kamoissa ei tarvinnu olla mitään subbareita antamaan bassoa, joissain paikossa jout toisen kaiutinparin laittamaan lattialle tanssilavan kulmiin niin porukka kerto että lahkeet lepatti kun Nighlight to Venuksen ja Rasputinin välinen rumpusoolo pyöri hieman bassoväritettynä.... tai Ma Baker....:D
Mullakin erään yrityksen keikkakamat joilla soittelin, kajarit oli sellanen 60-70 kg per kpl, mikseripöytä levareineen vahvistimineen saman verran.
Levylaatikossa kun oli 50-60 LP levyä, on siinäkin painoa kun niitä kolme-neljä oli. Piuhat ym.kamat päälle...
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös