Kuituverkkoprojekti 2017

niin, mutta tuliko nyt säännkestävää betonia kun on muan sisässä? Näyttää fimissä että tuo kaappikin menee maanpinnantason alapuolelle? Ruostuu heinäkuunloppuun mennessä.
Niin tuo vihreä teräsasia jonka laatalle laskin ei ole kaappi vaan kaapin sokkeli, ja se menee noin puoliksi maansisään.
 
Hiljalleen..
IMG_20230707_195727_HDR.webp
 
Mutta nyt mä en ymmärrä....jos tuo laatta joutuupi +puolimetriä tai enempikin maan alle niin ei se silloin juuri sään kanssa tekemisiin joudu...... :Häh:
 
Mutta nyt mä en ymmärrä....jos tuo laatta joutuupi +puolimetriä tai enempikin maan alle niin ei se silloin juuri sään kanssa tekemisiin joudu...... :Häh:
Jotain 70cm syvälle se jää. Mutta tuo S100 nyt sattuu olemaan valmistajan mukaan säänkestävä =D.

Tuossa uusimmassa kuvassani isoimmat pointit oli että kanto lyheni, ja kaapilla on jonkinlainen maadoitus..
 
Mitäpä se tyroksi siellä auttaa ?
Pitäsi sitä olla metri-pari sivuillekkin päin ?
Kyllä se auttaa, maasta nousee kokoajan lämpöä ylöspäin ja se styrox hidastaa sen karkaamista/pakkasen etenemistä.
Ei se toki riitä jos Inarin korkeudella heittää suojattavan kohteen kokoisen 5cm styroksin auratulle alueelle 10cm maakerroksen alle.
Mutta 100mm paksu kohdetta suurempi palanen kohtuu syvällä jossain Huittisen korkeudella pitää roudan poissa.
 
Viimeksi muokattu:
Noista kaapelitikkaista tuli mieleen näky erään vaneritehtaan kaapelitikkaasta.
Siellä oli mitä ilmeisemmin sähköasennusvirman kesäpoikaa jallitettu oikein kunnolla.
Noin 80 senttiä leveä tikas, korkeutta sellaset 11-12 metriä. Piuhoja oli kokolailla toinen puoli ihan täynnä ja toisella puolella muutama.
Jokainen piuha oli jokaiseen tikkaan "askelmaan" vedetty kahdella ristiin vedetyllä nippusiteellä kiinni. Paksuimmat piuhat siinä oli jotain 5x25mm2, hyllyillähän sitten meni sellasia reilusti aikamienhen ranteen vahvuisia piuhoja.
Mutta siis toi oli ainoa tikas jossa piuhat oli noin kiinnitetty...
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös