Jula

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mika 82
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Silloin ku HongKong muuttu Rustaksi, olen käyny sen jälkeen kaks kertaa, enää ei tartte käydä.
Lahden honkkarissa oli tosi hyvä ja iso kalastustarvikeosasto, siellä oli ilo asioida, se katos kokonaan muutoksen yhteydessä..
Silloin, kun oli Honkkari, niin emäntä inhosi sitä ja mulle se oli kantakauppa. Kun se muuttui Rustaksi, niin tilanne muuttui päinvastaiseksi. Rusta tuntuu kamalalta krääsäkaupalta, mutta sen tavoite olikin naisasiakkaat, omien sanojensakin mukaan. Ikeaa en vertaisi ikipäivänä Rustaan. Ero on kuin yöllä ja päivällä. Ikea on sellainen siisti ja steriili naisille. Biltema on samantyyppinen vastine miehille. Biltemassa on vielä halpa kahvila. Ikean lihapullat maistuu Ruotsille, eli ei hyviä.
Julasta löytyy joskus jotain halvemmalla, mutta harvoin. Tarjoukset yleensä sellaisia, ettei nappaa.
 
Kyllä likimain jokaisella kaupunkireisulla tuli siellä käytyä, poislukien ku keskussairaalassa polvee ronkittiin ja oli kotiin tullessa vielä perse puuduksissa....
 
Ostin Julasta hyllyjä konttiin viime syksynä. Kaikesta päätellen ihan samanlaisia kuin IKH:n myymät, mutta halvemmat.
 
Silloin ku HongKong muuttu Rustaksi, olen käyny sen jälkeen kaks kertaa, enää ei tartte käydä.
Lahden honkkarissa oli tosi hyvä ja iso kalastustarvikeosasto, siellä oli ilo asioida, se katos kokonaan muutoksen yhteydessä..
Honkkarista sai joskus ihan laatutyökalujakin. Sinisen boschin pikkurälläkän ostin 15 vuotta sitten ja pelaa edelleen. Ja kaksi lattialämmitystä on honkkarista ostettu. Mutta muuttui jo honkkari aikana, pelkkää halpista tarjolla. 10 vuotta sitten piti ostaa iso rälläkkä, kaveri oli myyjänä siellä. Ei meil oo ku tota deuzeria, ja sellasta en sulle myy. Myi kumisaappat 😅
 
Vielä ei o ollu sellane Pula mistään, että tonne ois eksyny(tais täällä vasta loppuvuodesta aueta mr.tokmannin naapuriin).
 
Keikkakäyttöön hain tuolta pöydän ja tuolin. Vähänkin pidempi käyttöönotto jossain asiakkaan nurkissa, niin paljon selvempää kun vie omat kalusteet. Nuo kulkee kartanovolvon rahtitilassa mukavasti.

 
Pikkasen kun ois zoomannut, niin ois saanut mukaan vielä Hammerin ja Motonetin.
Hammerin vieressä on vielä Onninen. Ei myy yksityisille, mutta Hammerin kautta onnistuu. Käyt Hammerin myyjän kanssa hakemassa tavarat Onniselta ja maksat Hammerin kassalle. Tosin silloin mennään listahinnoilla.
 
Mielummin enemmän :autoilee:
Hyvinkäällä vanhassa motonetin paikassa on jula. Örrö on sen pihassa jo käynnykki et se osaa sut sinne viiä (joudut kyl inan kävelee jos se vie samaan ruutuun mitä aikaisemmin ku sille on opetettu paikka Aatun valinnan eestä)
 
Hyvinkäällä vanhassa motonetin paikassa on jula. Örrö on sen pihassa jo käynnykki et se osaa sut sinne viiä (joudut kyl inan kävelee jos se vie samaan ruutuun mitä aikaisemmin ku sille on opetettu paikka Aatun valinnan eestä)
Se oli sit kolmas kerta sille aatun edessä, yritän välttää julaa ja rustaa ja eilenkin onnistuin, romut löyty lopulta puuilosta jossa holkkipolven ei tarvii mennä siksakkia nivelet paukkuen vaan hyllyt on normisti rivissä läpikuljettavissa :peukku:
 
Eipä näytä tämäkä ketju menneisyyttä saavuttaneen :paranoia:

1737708339191.webp
 
Toi tollanen tuoli tai itseasiassa neljä ostin jostain joskus vuostuhannen alkupuolella oli silloin tarjouksessa 4 kpl viiskymppiä, euroaikaa kummiski oli jo.
Edelleen käytössä eli yks kulkee autossa mukana koko ajan, loput on kotosalla ellei oo jossain sukujuhlissa lainassa.
Tosi näppärä.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös