International McCormick B414 vuosimalli 1963

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja DF120
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

DF120

Kansalainen
Moi
Vaihdelaatikosta tuli kahdesta propusta ulos yhteensä n. 17 litraa. Täyttöaukosta katsottuna vanha öljyn pinta oli aika matalalla ja paljon rattaita kuivannäköisenä.( PTO juuresta tiputtanut vuosia, siitä lähti öljyn määrän tarkistus) Öljyn ylärajan ruuvia en löytänyt ellei se ole jarrupolkimen vieressä astinlaudan tasalla. Tuntuu olevan aika alhaalla? Tekoäly ehdottaa tilavuudeksi kaikkea 18,9 l ja 27 litran väliltä. Ei oikein luottoa enää siihen. Imperial ja jenkki gallonoita arvailtu monesti. Vakovan testausraportissa sanotaan 17 litraa (valmistajan ilmoittamana). Mikähän olisi oikea arvaus. Löytyykö tietoa. Onko ehdotuksia öljyksi. Mobil GX 80w-90 API GL 4?
 
En muista oliko näissä eroa uudempaan sarjaan, mutta 434 ohjekirja sanoo 21,6 litraa. Jossain lattian tienoilla se tarkistusroppu muistaakseni on 434:ssa. Olikohan jopa niin että sellainen löytyy molemmilta puolilta. Muistaakseni taisin viimeksi laittaa just Mobilube GX 80W-90 tuohon 434:n voimansiirtoon.

PXL_20260711_155958148.webp


@Jammu varmaan osaa kertoa, hän on enemmän seonnut.
 
Joo seonnut olen sekä britteihin että sakemanneihin...

Roppu on tosiaan siinä oikealla astutuslaudan tasalla suurin pyörtein.

Itte en oo koskaan niin nökönnuukaa pitänyt öljymäärässä. Kun ostan 20 litran lekoja öljyä niin sellaisen kaataa tuonne sisälle. Muistikuva on että silloin tarkistusropusta alkaa valua ulos kun on 20 litraa.

Mitään mystisiä osia laatikossa ei ole joten kaikki nykypäivän öljyt menee jokka täyttää tuon taulukon speksit. Itse olen kyllä aavistuklsen ohuempia käyttänyt ehkä enemmän sitä Hy-Trania mukaillen eli tavallisia peräöljyjä laittanut. Nyt on 40l UTTO öljyä ostettuna niin jakka saa tuota koottua niin sitä sinne menee. GL4 täyttyminen nykypäivänä ei kummoista öljyä vaadi eikä sen ylittämisestä ole hyötyä.
 
PTO tumpin juureen laitoin tavallisen stefan kun vuoti myös siitä. Helppo ja halpa korjaus.

Laatikko- ja peräöljyt tässä on samaa, eli sieltä perämurikan pohjasta myös proppu auki kun vaihtaa. Määrää en minäkään muista tiedä tarkkaan, 20l kannun laittanut sinne myös.
 
PTO tumpin juureen laitoin tavallisen stefan kun vuoti myös siitä. Helppo ja halpa korjaus.

Laatikko- ja peräöljyt tässä on samaa, eli sieltä perämurikan pohjasta myös proppu auki kun vaihtaa. Määrää en minäkään muista tiedä tarkkaan, 20l kannun laittanut sinne myös.

pituussuunnassa siinä on aika paljon tilaa kun alunperin stefan ulkopuolella erillinen huopatiiviste

mulla 276 vuoti tuosta niin otin huovan pois niin loppui vuoto, ajastaan uusin stefankin ja stefan voi panna hiukka eri kohtaan jos kalvanut paikkansa akseliin
 
Juu otin ropun kyljestä auki ja 15 litran kohdalla rupesi tulemaan ulos. Laitoin ropun kiinni ja kaadoin vielä 2 litraa. Pois otetut öljyt oli sen verran hyvännäköiset ja vähän ajetut (vuosia toki on), että päätin säästää ne. Kaadoin öljyt trpla maalinsuodattimien ja tripla magneettien läpi pönttöön. Hieman oli kultaista hilettä ja hilettä ylipäätään sankojen pohjalla, mutta ei pahasti siihen nähden että 3 ja 4 vaihde on koko historian ajan mennyt päälle melkoisen täryytyksen saattelemana. 1 ja 2 aina nätisti ilman ääniefektejä. Hieman harmillisempi löydös oli viimeisellä kaadolla magneettiin jäänyt kaveri (ks liite)... Paksuus 4,77 mm ja pituus katkeamiskohdasta n. 17,5 mm. Päässä lukko sokka/prikka. Pitänee hieman tutkia räjäytyskuvia mistä moinen puuttuu ennen pidempiä ajoja.

IH 414.webp
 
Aika pieni on. En oo koskaan laatikkoa avannut, mutta arvaan että joku kytkentäholkin siirtotappi? VOA tai aluevaihde? Vai voiko nekään noin ohkasia olla?
 
Nostolaitteesta ei tietääkseni ole yhteyttä vaihdelaatikon/perän puolelle. Vaihdekepissä vois olla jotain pieniä tappeja, mutta luulis ettei se toimi jos tappi puuttuu?
 
Tappi on saattanut olla poikki vuosia. Vasta nyt tuli ulos. Ja voihan olla, että uusikin on jo asennettu. Tuo puolikas on vain jäänyt jonnekin piiloon ja nyt vasta tuli esiin.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös