ILLANVIETTOA JA TÄYSIN JOUTAVAA TURINAA ( osa II )

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja jusape
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Muista pestä kylmällä vedellä ennen loppusijoitusta.

Pimu ne enneskin pessy lämpöösellä kielellä.. Kaikki ruokapurkit.. Peltipurkkeja en anna nuoltaviks.. Valion 2dl kermatölkin kun normiavattuna heittää eteen niin 5 sekunttia on tölkki auki.. Tassulla pitää kiinni ja nuolee jämät. Tölkkipahvit jää siihen hellin viereen sytykkeiks..
 
Ei hartikaisella silti hommat vähissä ole, jonkun melko suuren urakan sai hiljattain.
Ei varmasti, Terramare pitää siitä huolen.

Tuolta siilinjärveltä Hartikainen on ponkaissut. Taisi olla ihan jopa Siilinjärvellä kaivoksen aloituksesta lähtien näihin päiviin. Se vähän yllättää.
 
Kaveri kerto että 25tn kuskeista pulaa.. Siis ympäri pyörivien telakoneittenn.. Nuoria ei hakeudu alalle. Jos oisin yli 10v nuorempi niin voisin lähteä.Nyt vaan jo jokapaikka nivelistä ym rikki.. Ei kiinosta yhtään lähtee painimaan koneitten kanssa..Onhan koneet kehitttynny mutta mieluummiin teen remppahommia. Leipä ei oo leviä mut Koirra ja kissi ei oo nälkää nähnny..
 
Kuskeista ei ole pulaa niitä on vaikka kuinka mutta ne joilla on jonkinlaista taitoa on taas kiven alla. Mutta löytyy niitäkin kun vain on valmis maksamaan.
 
Ei varmasti, Terramare pitää siitä huolen.

Tuolta siilinjärveltä Hartikainen on ponkaissut. Taisi olla ihan jopa Siilinjärvellä kaivoksen aloituksesta lähtien näihin päiviin. Se vähän yllättää.
yhdellä kaivurilla aikoinaan alotti ja tiukassa oli senkin hommaaminen mikäli puheita uskominen samassa yhteydessä yleensä mainitaan että catti olis se eka ollu ja sen perusteella pitkään niitä osteli.
 
Kuskeista ei ole pulaa niitä on vaikka kuinka mutta ne joilla on jonkinlaista taitoa on taas kiven alla. Mutta löytyy niitäkin kun vain on valmis maksamaan.
Kaverilla ollu kuskeja vähä pidemmältäkin koittamassa Oulu, Kuopio Rovaniemi mutta eipä kauaa töissä olleet puheet ja todellisuus ei oikein kohdannu sitten vielä kun eräskin vanhempi kuski sai työmaapäällikön suututettua niin lopputulos oli että kone sekä kuski ulos työmaalta niin oli samalla kuskin viimenen työpäivä.
Tohon työmaapäällikön suututtamiseen ei kylläkään kaupungin hommissa paljoo tartte, ennemmin kannattaa kaivaa päin peetä kuin mennä sanoon että ei hyvä homma tuo.
Mutta tällä suunnalla osaavat kuskit tiukassa.
 
Ei ne taitavat kuskit lisäänny maksamalla, ne vaan vaihtaa paikkaa ja pula siirtyy toiseen kohtaan.


Noh, se yleensä paremmin tarjoavalla ja paremmalla työnantajalla on aina yksi työntekijä lisää.

yhdellä kaivurilla aikoinaan alotti ja tiukassa oli senkin hommaaminen mikäli puheita uskominen samassa yhteydessä yleensä mainitaan että catti olis se eka ollu ja sen perusteella pitkään niitä osteli.

Joo, niinhän se teki. Viimeksi kun kuulin hääri vieläkin haalarit päällä rasvarässi kädessä. Saa samanlaista johtajaa hakea, eikä muuten aivan hevillä löydy.
 
Joo, niinhän se teki. Viimeksi kun kuulin hääri vieläkin haalarit päällä rasvarässi kädessä. Saa samanlaista johtajaa hakea, eikä muuten aivan hevillä löydy.[/QUOTE]
Juu ja jos vähänkin kiire niin hyppää niillä samoilla haalareilla siihen reilun satkun meseen.
Onhan tuo siinä mielessä vanhanliiton päällikkö että työntekijöitä ei välttämäti hirveästi kuuntele ja kalusto hankitaan perusvarusteilla tyyliin parempi istuin koneessa turha luulo tyyliin kestä tai lähde.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös