Ihmettelyn aihetta taas

autokauppias muuten harrastaa samoja asioita mitä ite tulee harrastettua, koita vaikka
Tuon olen jo aika kauan huomannut. Erään kerran kun olin isomman liikkeen viikonloppunäyttelyssä niin yliaktiivinen myyjä otti minut uhrikseen ja alkoi jutella ummet lammet harrastuksista alkaen. Mulla sattui olemaan autourheiluseuran takki päällä niin kovasti oli myyjäkin oli autourheilun harrastaja. Totesin että takki on kaverin kun omani kastelin. Vielä kun harrastuksista kyseli niin kerroin että pitsin nypläys. Taisi tajuta missä mennään ja jätti vähin äänin rauhassa autoja katselemaan ja minut kakkukahveja nauttimaan.
 
Sopivasti sojottava skootterin lokari tms repaleinen pelti leikkaa kyllä syvän haavan.

Minusta aika epäuskottavaa, että tulee puukotetuksi jalkaan 30cm korkeudelle maasta.
 
Osaa ne hyppiä.
Aikanaan oli sellainen pieni musta possu lemmikkinä, ja vaikkei se ollut pienenä kuin ehken 20cm korkea, hyppäs kyllä sohvalle nukkumaan.
 
Paikkakunnan yksi työllistävä taho on antanut työntekijöilleen mahdollisuuden valita. Ottaako potkut vai suostuuko 10% palkan alennukseen pysyvästi. En tiedä enempää kun sivusta kuulin, mutta onko ihan laillinen juttu? Ei ainakaan hyvältä tuntuisi omalla kohdalla, ja jäin miettimään mitä kaikkea negatiivista tuo voi aiheuttaa työn suorittamisessa yms.
 
Paikkakunnan yksi työllistävä taho on antanut työntekijöilleen mahdollisuuden valita. Ottaako potkut vai suostuuko 10% palkan alennukseen pysyvästi. En tiedä enempää kun sivusta kuulin, mutta onko ihan laillinen juttu? Ei ainakaan hyvältä tuntuisi omalla kohdalla, ja jäin miettimään mitä kaikkea negatiivista tuo voi aiheuttaa työn suorittamisessa yms.
Tossa kun olisi porukka täysin yksimielistä, ilmoittaisi firman johdolle että kiitos, lopputili ja lomarahat maksuun, pidämme lomaa irtisanomisajan, morjens, sekä lähtisivät kaikki pihalle heti, ilman mitään neuvotteluja tiputtaen työkalut käsistän just siihen paikkaan.
 
Mitäköhän työnantaja on aikonut kirjoittaa työtodistukseen työsuhteen päättymisen syyksi? Pääseekö heti korvauksille? Jos ei pääse, niin sitten ainakin on joku sellainen syy, joka rikkoo jotain lakia.
 
Mainittakoon että jarzi nimenomaan korosti ettei tiedä asiasta muuta.
Koska keskustelu käy selvästikin yleisellä tasolla eikä koske sitä nimenomaista työnantajaa.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös