Ryssän laite, kerran surahtaa ja sitten se jää siihen. Ei sen enää tuosta mihkään tarvii lähtee.Mites tuosta jatketaan matkaa...nousuvettä odotellessa![]()
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Ryssän laite, kerran surahtaa ja sitten se jää siihen. Ei sen enää tuosta mihkään tarvii lähtee.Mites tuosta jatketaan matkaa...nousuvettä odotellessa![]()
Paukkeilla härnäävät käyntiin tuota joskus 10 v. kuluttua..Ryssän laite, kerran surahtaa ja sitten se jää siihen. Ei sen enää tuosta mihkään tarvii lähtee.
Varmasti pidentää ikää joku käsittely. Vaan kun ilman mitään käsittelyjä osa kestää vuosikausia, niin on laaduissakin isot erot. Bauhaussin vaneri oli tosiaan tuo mainittu aamukasteen jälkeen itsensä purkava, ja keskeltä levyä vielä viilut kuprulla.Reunasta sen veden sisään imee, joten sen käsittely ratkaisee.
Kait noissakin on liimat huonontuneet. Peräkärrin pohja on ainakin 30 v. vanha, eikä yhtään pehmeä edes reunoilta. Sitten on näitä uudempia, mitkä murenee jo 10 vuodessa.Varmasti pidentää ikää joku käsittely. Vaan kun ilman mitään käsittelyjä osa kestää vuosikausia, niin on laaduissakin isot erot. Bauhaussin vaneri oli tosiaan tuo mainittu aamukasteen jälkeen itsensä purkava, ja keskeltä levyä vielä viilut kuprulla.
Taidan luottaa levykaupan ammattitaitoon, josko osaisivat myydä passelia tavaraa.
Levy-jaatissa meinasin asioida ja näkyi olevan tuon mainitsemasi Koskisen jälleenmyyjä. Että josko sieltä sais kunnon tavaraa..Se vanerin mureneminen johtuu hyvin usein saituudesta kun pitää halavalla saada.
Tokihan se on että jotain puuhuusin (bauhaus) kilovaneria saapi nipun sillä hinnalla kun ammattivirmasta Koskisen merivaneria levyn....
No joko Crow tai Diamond filmivaneria pyydät, site muotosahauksen jälkeen sahauspinnoille imeytät puusuojaa pari kolme kertaa ja sen jälkeen voi vielä maalata jos haluaa nereunat.Levy-jaatissa meinasin asioida ja näkyi olevan tuon mainitsemasi Koskisen jälleenmyyjä. Että josko sieltä sais kunnon tavaraa..
Onko teak-vaneria? En kyllä sellaiseen ole muistaakseni törmännyt. Yleensä ovat koivuvaneria, missä päällimmäinen viilu on teakia. Yleensä teakinen pintaviilu on hyvin ohut, jopa vain 0,5 mm. Säänkesto ei ulkopinnoissa ole mikään erityisen hyvä, eikä ole mahdollista ikääntyessä hioa kuin hyvin kevyesti, ettei pintaviilu mene puhki. Sisustuksessa oivallista tavaraa. Mullakin on ovissa kehykset massiivitiikkiä ja peilit vaneria. Ei saa siistiksi millään, kun pitäisi hioa sen verran reilusti tasaisen värin saamiseksi, että voi mennä puhki.Omassa venessäni vaneripinnat on teak vaneria, on tyyristä mutta kestää kun muistaa vain uuraasti öljytä.
Kyllä se 12 mm ajaa asiansa näin pienessä veneessä. Tiedä kenen valmistamaa tuo lattiavaneri on, mutta jo venettä ostaessa katsoin, että nuo nyt hapantuneet osat vaikutti aika tuoreilta ja nämä kuluneilta/vanhoilta. Vaikka aivan reunasta hieman pehmeämpi kohta voi löytyäkin, ei pelkoa, että jalka menis läpi.No joko Crow tai Diamond filmivaneria pyydät, site muotosahauksen jälkeen sahauspinnoille imeytät puusuojaa pari kolme kertaa ja sen jälkeen voi vielä maalata jos haluaa nereunat.
Ei varmaan tällä eikä välttämättä ens vuoskymmenelläkään tartte huolehtia että jalka läpi menee, kun jollan 18-20 milli vahvuudella otat.
No sellaista sitten ei ainakaan, jos kerran huoltoa kaipaa.Omassa venessäni vaneripinnat on teak vaneria, on tyyristä mutta kestää kun muistaa vain uuraasti öljytä.
Varmaan oliski, mut ei puoliksi kalutulla kroksilla ja pätkällä verkkoaitaaKai senkin tarkempi kaveri olis jo korjannut.
Kannattaa maalata ettei lahoo . Ehotan pinkkiä väriä .Hukkapaloista vielä uusi laatikon kansi. Vielä vanha kärsi seistä päällä, mutta oli jo ehtoopuolella. Lattiastakin löytyi reikä. Tuossa oli lihalaatikko ostaessa ja nyt parin vuoden jälkeen otin sen poissieltähän se oli muhinut reiän. Peiteltiin nätisti.
Näytä liitetiedosto 133771Näytä liitetiedosto 133772Näytä liitetiedosto 133773Näytä liitetiedosto 133774
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.