Juu niin maksaa mutta miltä ajalta puolet, ei ihan koko vuoden diiseleihin riitä.....Verottajahan maksaa sitten jopa puolet polttoaineesta.
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Juu niin maksaa mutta miltä ajalta puolet, ei ihan koko vuoden diiseleihin riitä.....Verottajahan maksaa sitten jopa puolet polttoaineesta.
Mulla on jo jonkun aikaa ollut tasan nolla.eikös sitä ole huononnettu vuosien varrella, nostamalla omavastuuta?
btw, vuonna -93 yks pankinjohtaja kertoili, miten asuntovelan korkovähennystä pienennetään tulevaisuudessa.
Näin kävi. Viime verotuksessa se oli miulla 0,05 euroa.
Ymmärsin ja siksi se mua naurattikin, kun tulkitsin kommenttisi pieneksi piikkiksi. Mun työmatkavähennys kattaa suurinpiirtein mun Micran pensakulut, joten siksi vähän ihmettelen, jos pitkähkön työmatkan takia ei esim. kannattaisi käydä töissä. Mun työmatka (ennen etätöitä) oli 66 km/suuntaansa ja se mahtui verottajan määrittelemiin raameihin, 31000 km vuodessa. Jos työmatka lähestyy 100 km/suunta, voi polttoainepihilläkin autolla tulla rajoille, kannattaako enää ajaa. Täyssähköautolla kannattaa ajaa aika kauaskin, jos verottaja ei sitä ala jossain vaiheessa erottelemaan.Jarkko ei tätä ymmärrä?![]()
Ei juurikaan tule omaan autoon kilometrejä työajojen päälle. Ehkä kerran tai pari kuukaudessa jotain muuta.Sitten menee vielä huonommin, jos auton tarvii pelkästään työmatkoille.
Velkaa miulla tai meillä sen 25k€ vielä..Mulla on jo jonkun aikaa ollut tasan nolla.
Ei ihan paha punnerrus. Joillain helposti se nolla tuolla perässä.Velkaa miulla tai meillä sen 25k€ vielä..
Mulla on korko ollu jo toista vuotta nollassa.. vaiko jo yli kaks vuotta.. pankkiin taannoin yhdestä kysymyksestä soittelin ja samalla luonnollisesti kysäsin jotta jos vaihettas korko 6kk->12kk euriboriin.. Onnistuis kyllä mut kuulemma pankin marginaali tarkistettais samalla ylöspäin.. totesin jotta mennään nykyisellä..sen 150 tonnia oli parhaillaan....mut sitten myimmä toisen talon pois.
On lipsahtanu, eh, nimittäin semmonen lainasopimus, että voi pankkia kirveltää. Siksi sitä vain maksellaan, sen muutama vuosi pois.
Korkokulut senverran pienet, ettei missään.
juu, ei kosketa tuohonkaan lainaan, ei.Mulla on korko ollu jo toista vuotta nollassa.. vaiko jo yli kaks vuotta.. pankkiin taannoin yhdestä kysymyksestä soittelin ja samalla luonnollisesti kysäsin jotta jos vaihettas korko 6kk->12kk euriboriin.. Onnistuis kyllä mut kuulemma pankin marginaali tarkistettais samalla ylöspäin.. totesin jotta mennään nykyisellä..![]()
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/36fc542c-78e8-4c3e-bea1-a01aae46ca5cPurkukuntoinen talo (jota ei saa purkaa) vuokratontilla. Ostaja korotellut omia tarjouksiaan...
Asuinkelvoton rintamamiestalo, jota ei saa purkaa, huudettiin 145 500 eurolla – huutaja huusi itseään vastaan
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/1832dbcc-e95b-401b-86a1-f25536cd2bbe
Ilmestyyköhän oven päälle kyltti, Herttoniemen Pesula...
Sitten olis tyhjä rakennuskiellossa oleva vuokratontti. Keskeneräisen kaavan takia ei tontille saanut muuta rakentaa.Ei saa purkaa. Entä jos jotkut vandaalit sattuu polttamaan sen?
Et kysynyt milloin ja missä on seuraava lestojen hartaustilaisuus?- Joku putkikartoittaja soitteli ja kyseli olenko siinä ja siinä osoitteessa olevan talon omistaja.
- Kysyin mitä sellaisella tiedolla tehdään.
- Kertoi, että asioita hoidetaan omistajan - ei vuokralaisten kanssa.
- Kysyin mikä mahtaa olla asia, jota ollaan hoitamassa.
- Kertoi, että ovat tekemässä putkistokartoituksia täällä suunnalla.
- Kerroin ettei meillä ole tarvetta palvelulle.
- Jatkoi kyselyä siitä minkä ikäiset ja minkälaiset putket talossa on.
- Kerroin, että ei yritys tee sillä tiedolla mitään, koska ei ole tarvetta heidän palvelulleen.
- Hermostui ja syytti harvinaisen hankalaksi.
- Sanoin, että minä en ole soittanut mihinkään.
- Löi luurin korvaan.
Miksi tämä jankkaus aina jatkuu sen jälkeen kun olen selkeästi ilmoittanut, että tarjotulle palvelulle ei ole tarvetta?
Miksi joku satunnainen soittelija saisi yhtään mitään yksityiskohtaisia tietoja mistään?
Mihin rekisteriin joku putkifirma tietoja kerää ja ymmärtääkö ne edes keräävänsä tietoja rekisteriin?
En. Tuo oli Renoa Putkipalvelut ja Kotisun.Et kysynyt milloin ja missä on seuraava lestojen hartaustilaisuus?
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.