Jos olen Tampesterissa taikka Riihimäessä, hakisin suosiolla parkkipaikkaa jossa selkeempi pysäköinti merkki
Kuopio
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Jos olen Tampesterissa taikka Riihimäessä, hakisin suosiolla parkkipaikkaa jossa selkeempi pysäköinti merkki
Näin minäkin ymmärsin tämän, mutta tuota talvikuukausien logiikkaa en ymmärrä. Eli kieltomerkkiä lievennetään lisäkilvillä.
Minä ymmärtäisin merkin niin että talvella 1.12-31.3 saa pysäköidä kiekolla 2h viikolla 8-17 ja lauantaisin 8-15, muina aikoina pysäköinti vapaata.
-ymmärtämykseni perustuu sivulla
https://www.liikenneturva.fi/fi/liikenteessa/pysakointi#a137fda0
-olevaan esimerkkikuvaan ja sen selitykseen jossa pysäköintikieltomerkin alla parkkiekkokyltti 30min ja sen alla 8-17 kyltti ja lisäksi vielä ko.asiassamme merkityksetön nuolikilpi.
Tälle merkkiyhdistelmälle sivulla selityksenä:
"Tämän kuvan tapauksessa pysäköintikieltomerkin ja lisäkilpien merkitys on se, että sekä merkkiyhdistelmän etu- että takapuolella saa pysäköidä arkisin klo 8-17 parkkikiekolla maksimissaan 30 minuutin ajan. Muina aikoina pysäköinti on vapaata."

Noin määkin sen jo ensalkuun ajattelin olevan.
Ilmoitettuina aikoina vain kiekolla, muulloin vapaasti.
Ajattelin tuon järjestyksen niin että kielto on määräävä.
Poikkeuksena vilkkaana aikana sallittu pysäköinti kiekon kanssa.
Muina aikoina väylä vapaana viedä lunta pois tai tuoda lisää.
Lyhyesti sanottuna: Voe helevetti.Entäs tämä?
Näytä liitetiedosto 68878
Oon taipuvainen muistelemaan että yhtä päämerkkiä kohden saisi olla vain 2 lisäkilpeä?Lapset kasvaa ja kyselevät vaikeita. Saanko pysäköidä ja koska?
Näytä liitetiedosto 68778
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.