Suositeltuja kahviloita tien varrelta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kymi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kaikki muut on ihan hyviä, kunhan jättää ABC,t väliin.

Kyllä me ollaan perheen kanssa pysähdelty myös ABC asemilla. Tuollaiset pikkumukulat kun tulevat autossa nälkäisiksi niin se on melkeimpä pysähdyttävä heti kun mahdollista. En ole vielä tavannut ABC:n lounaspöytää jossa olisivat ruoka ja salaattiastiat tyhjillään ja yleinen siisteys on aina ollut kohdallaan. Ei se mitään gourmeetasoa ole mutta eipä ole hintakaan. Helppous viehättää. Lisäksi tuon meidän naisväen mielestä ABC:n hampurilaisateria on parempi kuin Hesen tai Mäkin. Etenkin maalaisranskalaiset ovat kuulemma parempia. Itse monesti syön sen noutopöydän lounaan jos siellä on jotain mikä miellyttää.

Tätä Itä-Suomen ja Hämeen väliä kun tulee jonkun verran ajeltua niin viime vuosina suosikkilounaspaikka on ollut Vierumäen matkakeidas. Siellä on monipuoliset vaihtoehdot ja yleensä hyvä lounas. Reilu viikko sitten meinattiin kotimatkalla käydä mutta se oli parkkipaikan perusteella niin täynnä, että jatkettiin matkaa. Edessäpäin oli vaihtoehtoina Heinolan ABC tai Tähtihovin Teboil. Valittiin Teboil...valitettavasti.

Legendaarinen tähtihovin Teboil, missä en ollut käynyt syömässä varmaan 10 vuoteen. Nyt oli perjantaipäivälle laitettu vain 2 henkilöä lounaspöytää hoitamaan. Toinen oli kassalla ja toinen siivosi pöytiä. Ruoka oli lähes loppu joka astiasta ja leipäkorit. ym. täyttämättä. Pakko oli ottaa nälkäisten muksujen kanssa se mitä saatiin. Lämpötiskillä yksi vanhempi Saksalainen pariskunta seisoskeli melko happaman näköisenä lautasten kanssa ja odotti että lisää ruokaa tuotaisiin. Siinä kesti melkein 15 minuuttia ja me olimme jo lähes syöneet. Koko komeuden kruunasivat todella sotkuiset ja kusenhajuiset wc-tilat. Ei enää koskaan syömään tuonne.
 
Hyviä ajatuksia. Muokkailin tuonne ensimmäiseen viestiin nyt vähän lisää suuntaviittoja tähän ketjuun viestimiseen. Eli linkki (vaikkakin facebook) ja vaiks kuvakin ois kiva. Ja nyt tän kirjoittamisen jälkeen kirjoitan sinne vielä, että arvio raskaamman kaluston paikoituksesta sekä bussilastillisella seurueella kulkemisesta.
 
Kaarinan nesteellä hyvä lounasruoka. Ja on tarjolla 17:30 asti. Tai pitäisikö sanoa, että jos pitää syödä jotain klo 15 jälkeen, sitten ainakin on ykkösvaihtoehto itselle. Harvasta paikasta saa kunnon ruokaa kohtuu hintaan tuon jälkeen.
 
Kupittaan sittari, turku. Hinta laatu kohdillaan. Pieni täytetty patonki 3,50€ ja kahvi 0.50€. Santsi tosin maksaa saman puoli euroa, mutta siltikin edukas. Eikä tietty ole minkään valtaväylän varrella.
IMG_20190807_082136.webp
 
Ähtärissä: https://www.facebook.com/autopirtti/ ja https://www.facebook.com/besthamburgersahtari/ sekä https://www.facebook.com/Leipomo-Kahvila-K%C3%B6rkk%C3%B6-470414439970132/ sekä elukkapuistosta n. 10 kilomeetteriä Saarijärven suuntaan Myllymäen kylällä https://www.facebook.com/Kioski-Kahvio-MYLLY-135547203953292/ (täällä on sairaan hyvät pullat/pöperöt, eikä tule mistään tukusta valmiina, vaan tekevät itse)https://www.facebook.com/Leipomo-Kahvila-Körkkö-470414439970132/

Perhossa ST1, tämä on perinteinen huoltoasema, josta löytyy niin autotarvikkeita kuin korjaamopalveluita (ja sitä kahavia) http://www.st1perho.com/
sekä Kokkolan suuntaan Oksakosken kylällä 13-tien varrella Oksakosken Seo https://kosek.yrityshakemistot.fi/default.asp?op=NaytaYritys&yritysnro=461120 (tarjolla ehkä kahvia tai sitten ei, saniteettitiloihin ei kannata tututustua, näkemisen arvoinen paikka kuitenkin, omistaja saattaa esitellä autokokoelmaansa)
im0914_abc_dsc1347_preview_AYelm.jpg


Alajärvellä https://www.facebook.com/jykangrilliofficial/ (oikiasti hyvät sapuskat) sekä kesäaikaan Salakapakka https://www.facebook.com/kesaravintola/

Kyyjärvellä Shellin baari https://www.facebook.com/pages/Shell-Kyyjärvi/158026724262187
 
https://www.helmisimpukka.fi/asemat/parkano

Maanteiden pysäyttävimpiä kaffetkokemuksia, jos tämä ei pysäytä kuselle , niin vetää vattan vikkelälle.

Kaffeet tosiaan "vähän" vaihtelee, välillä teetä ja välillä kuin olis pari päivää vanhaa. Pöperöt oon tossa jättäny väliin.
Muutenkin harvemmin tossa enään tulee poikettua kun tarttee kierrellä hämppäkyrön suunnasta tullessa.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös