Raskaan kaluston kuva- ja videoviestiketju

Juu, oli juttua Iltasanomissa 24.3, pistin lankomiehelle viestiä että koska lähdetään katsomaan.
Tarttee toikin käydä vilkasemassa milanen on siihe Tiikeriin verrattuna.
 
Tuossa viikonloppuna tuli käytyä tuolla panssarimuseolla ja olihan siellä taas nähtävää pariksi tunniksi. Olikohan neljäs kerta kun vävin tuolla.
 
Tämän ajoneuvon koko yllätti.
IMG_0891.webp
 
IMG_20260402_143700.webp

En nyt raskaasta kalustosta tiä, mutta onkohan tämmösellä muuta arvoa ku romumieheltä kilohinta? Ajamalla tuohon tuotu joitain vuosia sitte.

En oo koittanut käyntiin. 20v sitte tolla vielä puitiin 😅
 
Aika harvassa leikkuupuimurin keräilijät...

Irtomoottorista saattaa saada saman kuin koko puimurista.
Jep jos on diesel. Tossa jonkin matkan päässä naapurilla oli kaks siistihköä sisällä pidettyä Fahria, oisko se ollut M66? Aikoi irrottaa moottorin ja laittaa loput romulaan kun kenellekään ei kelpaa. En tiiä onko vielä toteutunut
 
Aika harvassa leikkuupuimurin keräilijät...

Irtomoottorista saattaa saada saman kuin koko puimurista.
Kaveri noita vanhoja ostelee satasilla. Riippuu sitten merkistä ja mallista mitä tapahtuu kun saa pihaansa.
Esimerkiksi deutsin koneella olevat ekana moottori pois ja muutama muu osa jonka jälkeen loput metalliromuun.
Pelkästä moottorista saa paremman hinnan kuin koko puimurista.
Toinen paikka mistä hain vanhat renkaat metsäkärryyn jotka hajos heti. Totes että ulkomaille saa helposti tonnilla myytyä deutsin koneet.
 
Ei kuitenkaan kuten täällä paikallinen tervaskanto, kun veivät yhdistelmäkortin, siirtyi täysaikaisesti metsäteiden auraukseen ja pöllikuorman tekoon keikkakuskeille. Nyt on toki jo lopettanut, en oo varma liekö enää edes hengissä.
Vähän ylempätä käyny yks autoilija pari kertaa korjuuttamassa nosturia työpaikalla ni isänsä tekee kans kuormia valmiiksi ja jotain muitakin hommia aina välillä. Jotain 80 tais olla herralla ikää.
Ei varmaan lopettane ennen ku oikenee.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös