Vanhan Savotan Tapahtumia

Vanhan ajan metsäperinnepäivät
XIV Vanha Savotta
Kone Savotta
7.-8.3.2015 klo 10 alkaen ja savotta hiljenee kun jätkät lähtevät

Tervetuloa vanhan ajan ainutlaatuiseen savotta tunnelmaan!
- Metsäkuljetuksien koneellistuminen
- Metsätraktoreita, koneita, moottorisahoja, kuorma-autoja
- Metsä- ja uittoperinnettä, työnäytöksiä
- Savotalla mukana myös Pirunpellon Asseri
- Otavan kaarihallissa remontoi Arto Haapakorpi
- Timo Lehmunen ja Olli Lehto puhuvat uitosta
- Olli J Ojanen ja konekuskit kertovat savotoiden koneellistumisesta
- Hevoset savotoilla Työhevosmestari Napsukka, Eeva-Liisa Pitkänen, Reijo Nieminen ja Sakari Myllymäki esittelevät hevostyöaikaa
- Enso kusetti solistinaan Severi sekä muut pelimannit musisoivat kämpällä ja kotuksella
- Tarinointia vanhan savotan kotuksella ja tulilla.
- Kämppä tunnelmaa ja vanhaa savotta esineistöä.
- Elämänluukusta ja kämpältä purtavaa.
- Kämppäkaupalta perinnevaatteita ja - jalkineita ym.
- Ja paljon muuta...

Kaikki ohjelmat jatkuvat pitkin päivää
Ohjelman muutokset mahdollisia, tarkempi ohjelma päivittyy lähempänä tapahtumaa.

Liput aikuiset 10€ ja lapset 3€ (7-15v)
(Huomioi, että Vanhan Savotan kaikissa myyntipisteissä käy vain käteinen.)

Tapahtuma järjestetään osoitteessa Pimiäntie 1, 36910 Rautajärvi (Pälkäne)

Lisätietoa paikasta sekä tarkempi ohjelma päivittyy sivuillemme www.vanhasavotta.yrittaa.fi

Mikäli omistat vanhan ajan metsäkoneita, traktoreita, laitteita ja olet halukas tulemaan esittelemään koneita, työtapoja ym. metsäperinnettä tapahtumaan, ota yhteyttä Hartsuherra Jouko Vilkmanniin 040 5068536

Tapahtuman mainosvideo tuossa


https://www.facebook.com/events/369403286565274/
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
IMG_0154.JPG


Tässä kuvalinkki ja pari videota näin aluksi. Sitten kun kerkiän ja saa vähä levättyäkin niin tulee jotain lisää... :ilo:
https://plus.google.com/u/0/photos/107516063848313579817/albums/6124129834163412449




 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vanhan Savotan Vanhan Ajan Metsä- ja Maatalousnäyttely jälleen 11.-12.7.2015 klo 10 alkaen Pälkäneen Rautajärvellä. Liput aikuiset 8€, lapset (7-12v) 2€. Lisätietoa tapahtumasta tulee myöhemmin tänne ja sivuillemme www.vanhasavotta.yrittaa.fi

Jos täältä löytyy innokkaita esittelemään/tuomaan koneita, niin ilmotelkaa Joukolle 040 5068536 tai minulle inkamilla.kekki@gmail.com, myöskin muut kyselyt Joukolle tai minulle. :ilo:
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vanhan Savotan Vanhan Ajan
15. Metsäperinnepäivät/Kone Savotta
Juhla Savotta 15v
12.-13.3. 2016 klo 10 alk.



Tervetuloa vanhan ajan savotta tunnelmaan!
Tapahtuma järjestetään osoitteessa Pimiäntie 1, 36910 Rautajärvi (Pälkäne)

Liput aikuiset 10€ ja lapset 3€ (7-12v)

Tarkempi ohjelma päivittyy lähempänä tapahtumaa tänne ja sivuillemme www.vanhasavotta.yrittaa.fi

Mikäli omistat vanhoja metsäkoneita, traktoreita, autoja, laitteita yms. ja haluat tuoda esille juhla savottaan ota yhteyttä Hartsuherra Jouko Vilkmanniin 040 5068536 tai lähetä sähköpostia savotalle yhteystietojesi kera osoitteeseen perinnelikat@gmail.com :peuk:
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Ei taaskaan pääse tuonne, kun sattuu eräs kaakkoissuomen turnee just samalle viikonlopulle .....
 
On tuolla käyty jonai lähivuonna kun ostettiin samal reissul maastorenkaat yhteen "vakioTojotaan. Kyl ol käymisen arvonen reissu kun porukat vaalii vanhoja perinteitä, joit itellä on pihat *******aan eli piukkanaan.

Ei kaiken tarvii sitä rikkainta rosenttia tukea, ite kallistun tukemaan sitä köyhempää puoliskoo ja Majuril ja Nuhvil hommat hoidan niin, et siin ei pisnesmiehii tarvita välistävetäjinä
 
Savotan ohjelmaa...

* Tule aistimaan aika jolloin puuta kuljettivat Suomen metsissä hevoset, traktorit, valmetit, volvot, lokomot, kockumit, ponsset, kärpät ym.
* Kuormausnäytöksiä eri aikakausien koneilla, Terra juontotraktorista 80-luvun kuormaa-kantaviin metsätraktoreihin.
* Vanhoja traktoreita, kuorma-autoja, koneita, moottorisahoja ym.
* Metsäperinnettä, erilaisia työnäytöksiä mm. puun kuorintaa eri aikakausilta, halon hakkuuta, päreenhöyläystä, uppotukin nostoa, Otavan kaarihallissa remontointia.
* Mahdollisuus maistaa aitoa pula-ajan leipää ja hankkia Puolet petäjäistä -kirja.
* Savotan menossa mukana ”Pirunpellon Asseri”
* Hevoset savotoilla puun kuljetuksessa, Vanhan Savotan halonajomestari Napsukka ja Eeva-Liisa Pitkänen, luokin painantaa.
* Musiikkia Enso Kusetti ja muut pelimannit, solistina Severi.
* Kämppä tunnelmaa ja vanhaa savotta esineistöä.
* 15v metsäperinnettä valokuva näyttely.
* Elämänluukulta ja kämpältä purtavaa.
* Kämppäkaupalta perinnevaatteita, -jalkineita ym. ym.

Vanhan Savotan kämppä/kämppäkauppa järjestää perinteisen tunnelmallisen vanhan ajan Kone Savotan. Ainutlaatuinen tilaisuus nähdä ja kokea kaikin aistein vanhan ajan savotointia ja koneiden polttoöljyn tuoksuista voimaa. Erilaisia työnäytöksiä eri aikakausilta, aina hevosaikakaudelta 80-luvun alun kuormatraktoreihin. Nähtävää ja koettavaa koko perheelle.

Tänä vuonna juhlistamme 15. Vanhan Savotan Metsäperinnepäivää, muistelemalla
aikaisempia savotoitamme ja esittelemällä puukuljetuksen kehitystä 1900-luvun alun hevos- ja höyryajasta aina maataloustraktorit ja isännät syrjäyttäneisiin kuormatraktoreihin ja metsäkoneyrittäjien uuteen ammattiryhmään. Savotan ukkoherrana on ”Pirunpellon Asseri” Erkki Kauppinen. Ennen kuormatraktorien kehittymistä, maataloustraktoreita käytettiin yleisesti myös metsätöissä, siksi näihin kehiteltiin myös monenlaisia vinssejä, rekiä ja muita metsävarusteita. Otavan kaarihallissa tehdään remonttia Arto Haapakorven johdolla.

Metsäkone alueella nähtävissä ja koettavissa on aika jolloin Suomen metsistä puuta kuljettivat Valmetit, Volvot, Lokomot, Kockumit, Ponsset, Kärpät ym.. Näytösalueella puu kulkee, kuormausnäytöksissä on nähtävissä kalustoa Valmet Terra juontotraktorista 80-luvun kuormaa-kantaviin metsätraktoreihin.

Tukkijätkien töitä, uppotukin nostosta puun kuorintaan Metsätyöosastolta löytyy monenlaista vanhemman työtavan taitajaa. Yleisökin voi kokeilla justeerisahausta ja massankuorintaa. Massan kuorintaa on nähtävissä petkele ajasta, Yrjö Lähdeahon esittelemään traktorikäyttöiseen kuorimakoneeseen. Lisäksi on perinteistä halonhakkuuta, riukuaidan tekoa, päreenhöyläystä 1800-luvun käsipuomilla ja Timo Lehmunen esittelee kirveitä.

Moottorisahat syrjäyttivät jätkän ja justeerin yleisesti 50- luvulla ja 70- luvulla metsätyömiehestä tuli metsuri. Nähtävillä ja kuultavilla onkin kattava kokoelma eri aikakausien moottorisahoja Matti Iivosen kokoelmista, katseltavissa on myös useiden muidenkin harrastajien vanhoja moottorisahoja.
Olli Lehto ja Pirkka Hämeen Jätkäperinne esittelevät mm. uppotukin nostoa ja muita savottatöitä musisoinnin kera. Sepät takovat ahjossa.

Työnäytöksiä hevosaikakaudelta
Hevosaikakautta on esittelemässä Vanhan Savotan 3-kertainen Halonajon ja Hevoskynnön 4-kertainen Suomenmestaripari suomenhevonen Napsukka ja Eeva-Liisa Pitkänen, Reijo Nieminen, Matti Partio ja Sakari Myllymäki. He myös painavat luokkeja.

15. Vanha Savotta - Tukkijätkän Lauantai
Tänä vuonna juhlistamme 15. savottaa valokuvanäyttelyllä, johon olemme koonneet kuvia, esitteitä, lehtijuttuja ym. materiaalia 15 vuodelta. Ajatus savotoista sai alkunsa kunnianosoituksesta metsätyömiehille, hevosille ja kämppäemännille. Ensimmäinen Vanha Savotta – Tukkijätkän Lauantai järjestettiin 2001, joka oli vielä pieni verrattuna nykyiseen tapahtumaan.

Paljon on näihin vuosiin mahtunut ihmisiä, koneita, työnäytöksiä ja muuta ohjelmaa. Vuosi vuodelta on aina löytynyt kiinnostuneita ja uusia kokeilijoita ottamaan tuntumaa jätkän arkeen ja siihen kuinka kovassa leipä silloin oli.

Hevoset ovat olleet tärkeä osa savottaa. Vuosina 2006-2010 savotalla kamppailtiin Vanhan Savotan metsätyömestaruuksista halonajo kisoissa, jonka säännöistä ja kisajärjestelyistä Vanha Savotta vastasi. Parhaimmillaan kisassa oli kymmenen valjakkoa.

Vuonna 2012 savotat muuttuivat Kone Savotaksi, mutta olemme silti säilyttäneet vanhatkin näytökset ja hevosen mukana. Nyt metsässä nähdään yli 100-vuoden ajan jakso Suomen metsähistoriaa, joka on mahdollistanut Suomen elintason nousun ja kehityksen.

Kämpällä ja pihassa
Kämpän piha-alueella on nähtävissä mm. vanhoja kuorma-autoja, työkoneita ja museoesineistöä. Vanhan Savotan kämpällä on myynnissä lisäksi perinneasuja ja -saappaita sekä nähtävillä savottaesineistöä. Enso Kusetti ja muut pelimannit solistinaan Severi soittelevat ja tunnelmoivat kämpällä ja kotuksella. Kämpän ja savotta-alueen parin kilometrin matkan voi kulkea traktorikuljetuksessa, joka kulkee kämpän ja savotan väliä koko päivän. Nälän yllättäessä löytyy emänniltä evästä niin kotukselta kuin kämpän puolelta.

Metsän kahvipisteessä on mahdollisuus maistaa pettuleipää ja tutustua Lilja Järvisen kirjoittamaan kirjaan Puolet petäjäistä. Kirjaa on myös myynnissä. Kaikissa myyntipisteissä on käteismaksu, joten huomioithan sen, sekä ulkoiluun sopivan vaatetuksen.

Tapahtuman järjestää Hartsuherra Jouko Vilkman, jolta voi kysellä lisää tietoa mm. ohjelmasta, järjestelyistä yms. 040-5068536. Näytöksissä on säävarauksia ja muutokset mahdollisia. Liput aikuiset 10 euroa, lapset (7-12v) 3 euroa
Isommat ryhmät ilmoittakaa mieluiten tulostanne etukäteen Joukolle tai sähköpostiimme perinnelikat@gmail.com

Valmistelu kuvia löytää tuolta https://photos.google.com/share/AF1...?key=b0NsbGlqOW9ocXZsNGxZVG1yWFZDa2hKRzhWdTNB
 
Vanhan Savotan kesätapahtuma lähenee taas... :nojopas:

23.-24.7 klo 10 alk. Pälkäneen Rautajärvellä Vanhan Savotan Vanhan Ajan Metsä- ja Maatalousnäyttely
lisätietoa www.vanhasavotta.yrittaa.fi



Kutsu koneharrastajalle! :yesey:
Omistatko vanhan traktorin, kuorma-auton, maamoottorin, metsäkoneen tms? Omaatko perinnetyötaidon, jota voisit tulla esittelemään?
Vanha Savotta toivottaa esiintyjät ja kaluston tervetulleeksi tapahtumaan.
Lisätiedot, kyselyt, ilmoittautumiset Jouko Vilkmannille
040 5068536 tai Inka-Milla Kekille perinnelikat@gmail.com
 
Viimeksi muokannut moderaattori:
Vanhalla Savotalla tapahtuu taas 24.9 ;)

Syksy on jälleen saapunut Vanhalle Savotalle ja on aika aloittaa pelloilla syystyöt. Kauramaalla nähdään traktori vetoinen AROS puimuri ja punainen JF pellon reunalla. Monelle lapsuus muistoja tuo puimakoneen ujellus kun vanhan ajan ESA puimakone ahmii kauraa sisuksiinsa. Myös ruista puidaan varsta/kepakko puintina. Lopuksi oljet paalataan käsinpaalaimella suuriksi paaleiksi.

Kun puintityöt on pellolla tehty, pelto kynnetään.

Myös metsähistoriaa tarjotaan monessa muodossa ja eri aikakausilta. Massan kuorintaa on petkele ajasta koneelliseen kuorintaan. Pärehöylä ja sirkkelisaha pyörivät pitkin päivää ja puu taipuu luokiksi. Talon nuori emäntä näyttää kuinka puuta kuormataan Valmet 872:lla. Museon tiloissa on nähtävillä laajasti käsityö-, uitto- ja tieurakalustoa, sekä muun muassa vanhoja moottorisahoja.

Ennen vanhaan syksy toi pikku hiljaa mukanaan myös puhdetyöt. Puintipäivässä pääsee seuraamaan kuinka pärekoppa syntyy ja kuinka tuohta on käytetty erilaisiin käyttö- ja koriste- esineisiin. Samalla voi hankkia itselleen vaikkapa kopat syksyn sieni- sekä marjaretkiin tai antaa heilalle tuohisen ruusun.

Yleisöä viihdyttää Vanhan Savotan yhtye Enso Kusetti, joka takaa syksyisen latotanssi tunnelman.

Vanhan ajan tunnelmaa voi myös kokea 1924 vuoden TT Fordin kyydissä savotta matkoilla. Unohtamatta gramofoni musiikkia.

Piha-alueella tulee olemaan vaihtuvaa kalustoa, muun muassa vanhoja henkilö- ja kuorma-autoja. Pellolta löytyy isompaa maanrakennus kalustoa ja metsäkoneita sekä tietenkin erilaisia maatalous traktoreita. Talli pihalla on nähtävissä hevosia, kaneja sekä Nestori kukko kanojensa kanssa. Työhevos perinnettä on edustamassa Suomenhevonen Napsukka.

Kahviossa voi maistaa pettuleipää ja tutustua petun valmistukseen ja Puolet Petäjäistä kirjaan. Kämppäemänniltä ostettavissa evästä, nokipannukahvia, soppaa ym. Myymälästä voi hankkia ajan henkeen sopivat perinnevaatteet ja – jalkineet tai laittaa suut makiaksi vanhan ajan karamelleillä.

Liput 5€ aikuiset, lapset 2€ (7-12v) Alueella käy vain käteinen. Lisätietoa www.vanhasavotta.yrittaa.fi tai Jouko Vilkman 040 5068536 Ohjelman muutokset mahdollisia, näytöksissä säävarauksia.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös