Pakettiautojen kuskit kuurouruu

Autovastaavan vastaus:
"Onpa kova melutaso. Jos on katsastuksessa hyväksytty auto ja tyyppihyväksytyt renkaat, niin ei suoranaista vaaratilannetta itse ajoneuvosta muodostu."

Muutin autossa profiilin nimen: "Pyörät huutaa!"
 
"Jos on katsastuksessa hyväksytty auto ja tyyppihyväksytyt renkaat, niin ei suoranaista vaaratilannetta itse ajoneuvosta muodostu."
Katsastus tai tyyppihyväksyntä ei mittaa sisämelua. Onko autovastaavalla välttämättä hyvää käsitystä työsuojelusta, vai onko käsitys vain että katsatettu = turvallinen?
 
Autovastaavahan vain päällekatsoo ja varmaan vahtii, missä autot lymyää, siis liisarit.

Hankkii sopimuksia yms, varmaan välittää käyttäjälle tietoa katsastuksestakin.


Koneistahan vahtii työsuojelutahot, ei saa möykätä liikaa, mut eipä näitä työautoja.
 
Autoihin voidaan liimata tarra "sallittu ajonopeus 50km/h". Melutaso saadaan alas ja kaikki vastuu siirrettyä kuljettajalle, jos ajonopeus ylitetään.
 
Vastamelukuulokkeet päässä kun ajelee parisataa kilometriä ja sitten pistää ne pois, niin hetken on aivan tööt :vipottaa: siitä metelistä. Jota ei muuten huomaa juuri ollenkaan.
Itse ajelen paljon töihin pakettiautolla. Töistä lähtiessä monesti ihmetellyt, että miksi radio huutaa noin isolla.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös