Kun kohdallesi sattuu epäilyttävän halpa traktori netissä
lue tämä
Nettikone.com ynnämuut konemyyntipalstat ovat alkaneet vilistä huijareita helpon rahan (lähinnä käsiraha, tai erityisen halvassa koneessa jopa maksettu koko kauppasumma) takia. Kun näet halvan koneen INTERNETISSÄ, tulee sinulla herätyskellot soida. Internetissä sattuu kohdalle erittäin harvoin tosi edullisia koneita!
Huijausilmoituksiin kuvat on useimmiten otettu jostakin muualta internetistä, esim. konegallerioista tai ulkomaisilta konemyyntisivuilta, tai jo myytyjen koneiden kuvista.
Helppo ja nopea tapa tarkastaa löytyykö jo tuo myyntikuva netistä, on googlen näköishaku -palvelu.
Kun katselet koneita, ja koneilmoitusta, avaa kuva uudessa ikkunassa selaimeesi. Nettikoneessa on palvelussa esto, ettei ilmoituksessa näkyvää isoa kuvaa saa klikattua auki erikseen (estää hieman kuvien kopiointia, mutta toisaalta taas haittaa kuvien näköishakua). Siispä joutuu hieman keplottelemaan, ja klikkaamaan hiiren oikealla namiskalla ilmoituskuvan alapuolella näkyvästä kuvapalkista pikkukuvaa, ja napsautuksella esiintulevasta valikosta valitsemaan kohdan "avaa uuteen välilehteen".
Näköishaettavan kuvan tulee siis näkyä uudessa välilehdessä sinulla näin:
http://image.nettix.fi/extra/machineimg/775901_776000/traktorit-valmet-775947_b_d07354ee8efd2042.jpg
Linkin takana oleva myynti-ilmoitus on takuuvarmasti oikea, eikä huijaus, mutta otettu esimerkiksi tässä tapauksessa opetustarkoitukseen. Minunkin Leylandin syöttöpumpussa on Samin myymät roippeet sisällä!!
Kopioi osoite osoitesarakkeesta näköishaettavan kuvan kohdalta kokonaisuudessaan.
Nyt aukaise google.fi ja kuvahaku
lisää tuo kuvan osoite googlen hakusarakkeeseen ja paina enter tai hae. Näköishaku ei ole oletus, vaan hakutulosten kohtaan tulee teksti "Hae kuvia tekemällä näköishaku". Paina sitä.
Nyt näet missä kaikkialla kuvia on netissä käytössä. Useimmiten tällä pärjää jo pitkälle.
Esimerkkitulos: LINKKI NÄKÖISHAUN NÄYTTEESEEN
muiden palstojen käyttäjille annan luvan viestittää tätä viestiä eteenpäin, kunhan viestin alkuperä http://www.nuhvi.net foorumi ilmoitetaan!
_________________
Kylmäkoskenkertoja -nuffi on satsaus elämän laatuun.
Made in Scotland for the world farmers -Leyland tractors-
[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD="class: gensmall, align: right"][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Näin kirjoitti NUFFIELDMASTER nuhvisivulla, lienee hyvä huomioida myös täällä tämä asia, tuskin on haitaksikaan.
Borg keksinee paremman osion tarvittaessa, mutta laitoin tähän nyt suoran sivunlainauksen tuoltapuolelta, kun lupa viimeisellä rivillä kerran on