Jumikoneen elvytys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mika 82
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Koko sylinterin-renkaiden-männän rakenne on sellainen, että jos sulla a) mäntä liikkuu pytyssä ja b) koneen saa vieläpä käyntiin, niin se männänrengas alkaa elää melko pakotetusti. Tuo toki voi saada ruostemujua/hapettumia irti erinäisistä paikoista, joka taas ei välttämättä ole täysin optimi tilanne.
 
Kolmannen kerran otin kaasarin auki ja pillillä lämpöjä, niin sain viimeisenkin osan irti ja putsattua. Olis pitänyt heti alkuunsa tuokin avata. Vaan vieläkään ei käy tyhjää kunnolla. Kaikenmoisia paskoja ne mulle lykkää :kiroaa:
Vai olisko vika siinä läppärungossa, kun tiiviste oli hieman heikkona. Vaiko stefat. Vaiko moottorissa itsessään :rolleyes:

Helpoimmalla ehkä pääsis, kun lainais tuosta toimivasta koneesta kaasuttimen ja testais sillä. Nooh, nypitään taas joskus kun viittii.
IMG_20230507_152055595.webp
IMG_20230507_152224064.webp
IMG_20230507_152217717.webp
 
Kone ei käy tyhjää, se käy joutavaa. Jos se kävisi tyhjää, ei se tarvitsisi lainkaan ulkopuolista energiaa, vaikkapa bensaa. Näin mulle koulussa opetettiin hyvin voimakkaasti.
 
Neljäs kerta kaasari irti, sellaista joutavaa kanavien rassausta, tiedä auttoiko. Bensanpintaa nostin lisää.
Mutta parantaa käyntiään, kuin sika juoksuaan. Nyt se jo menis kategoriaan "luotto yamaha, kaasutin vaatii putsauksen" :rolleyes:
Sellaista hyvin lievää yskänkohtausta jossainkohtaa havaittavissa. Mutta enempää en taida tälläerää tätä nyppiä. Jos oikein innostuisi, enintään yäpään stefa voisi olla sellainen, jonka viittis vaihtaa, josko käynti paranis.
Tulpat vaihdoin piruuttaan, vaikka oli max puoli tuntia ajetut.
Ja noista männänrenkaiden kohtalosta, puristukset ainakin on parantuneet.
Ylimmäinen oli alle 9, nyt yli. Alimmainen 7, nyt melkein 9bar.

Nyt pitää kattoo joku paatti jostain, että pääsee vesille. Kestääkö vartin, tunnin vai koko kesän :D
Video käynnistä: https://photos.app.goo.gl/RNSqbmATrVFCHv7t5
IMG_20230508_183901763.webp
IMG_20230508_183733029.webp
IMG_20230508_184020615_HDR.webp
 
Hauska video...lapsetkin pyörii jaloissa :peukku:aika kuppasesta koneesta sait savut.
Neo aina jaloissa. Paljon piti raakata pois videota, kun ovat kuvissa. Tossakin yhdessä kohti näkyy, mutta kasvot ei niin hyvin sentään. Kai nekin sais jotenki blurrattua pois, jos osais.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös