Jawa mopot

ihmehitsari

vapaa ajattelija
Kuopus vinkunut mopoa. Skootteri ei käy, joku enduromallinen olis mieleen, mutta käypi jalat lyhyeksi niillä ja tytön käsiteltäväksi arveluttava.
Ns pappamallin vehkeitä kans mieluisiksi maininnut.
No ne nämä Tunturit sun muut Soliferit ovat hinnan ja varustetason osalta kovin omaperäisiä kapistuksia. Siksipä kysynkin, että onko kellään kokemusta näistä uudemman ajan pappamopoista? Silmiin tökkäysi Jawa Pionyr.
Siinä lie joku mankin kopiokone. Muotoilultaan hyvinkin retro.
 
Miellyttää Jawa meikäläisenkin silmää. Takalokasuojassa jotain tuttuja piirteitä vanhasta Soliferin Export mallista. Minulla myös tytär hankkimassa mopokorttia ja toiveena myöskin joku enduromalli tai sitten sellainen skootteri, jossa ei ole avonainen keskiosa Tuli sitten hankittua käytettynä tuollainen Derbi.

25706_0_2_4_gp1%20racing%2050_Image%20credits%20-%20Derbi.jpg
 
Itsellä tällainen vähän tuoreempi pappa, eli Tunturi City variaattorivaihteistolla. Uusimmat taitavat olla 90-luvun puolelta, mutta käytettyjä siistejäkin liikkuu myynnissä puolella hintaa siitä mitä vanhoista papoista pyytävät. Mainio mopo moneen käyttöön ;)

13087920_1041278715943076_2002705281698284191_n.jpg
 
Kotikylän kyläkauppiaalla oli vielä 80-luvun alussa bensan myyntiä. Kaksitahtibensaa ei huvittanut ostaa. Äijä teki ihan oikeasta vihreästä 2-tahtiöljystä 5% seosta. o_O

Ei kuulemma halunnut ottaa mitään riskiä, että jonkun mopeti leikkaa kiinni. Oli aika tummanpuhuvaa mehua siinä pumpun lasissa.
 
Nelitahtisen ottaisin ehdottomasti.
Nykyään, kaikelle kemikaalille altistuneena, olen myös nelitahtisten kannalla. Ja varsinkin tyttölapsen "tuoksuminen" kakstahtikatkulle on jotenkin semmoinen ajatus jota en millään osaa mihinkään positiiviseen viitekehykseen passaavaksi mieltää.
Ja onhanse niiden öljyjenkin kanssa lotrautuminenkin sottasta puuhaa, monta asiaa meikkipussin lisäksi mopoilun yhteydessä muistettava
 
Näyttää Hondan koneelta tuos Jawas. Onkohan originaali, ainakii polttoainetankin suuruus kielii hyvästä polttoainetaloudesta
 
Tosiaan Hondan kopiokone lienee, eli sama mikä monessa kiinan mopossa. Ei ainakaan moottorin osalta tule varaosapulmia, kun tuohon löytyy osaa edullisesti pilvin pimein. Kannattaa ehkä selvittää, miten Jawaan saa muita osia. lähinnä tulee mieleen aloittelevan motoristin kyseessä ollessa esim. kahvat ja vivut ohjaustangossa.
Mites iskisi tytölle tuollainen soliferin pappa. Hintaa uutena 1390€. Esim Iisalmesta löytyy mustana ja punaisena.
http://www.soliferpyorat.fi/epages/soloi.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/2014121103/Products/216000
 
Viimeksi muokattu:

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös