Hauskaa, hupia, ihmettä, kuvia, videoita, juttuja (mutta ei vitsiketju)

Tämmönen tuli vastaan

Screenshot_2026-05-03-15-02-28-06_a23b203fd3aafc6dcb84e438dda678b6.webp
 
Veli soitti joskus vuosia sitten koiralle lääkäriin aikaa, anaaliirauhaset kun ärtyneet ja piti saada tyhjäksi.
Seltti asian, että anaalirauhaset täynnä ja pitäs saada tyhjiksi, oli kumman hiljaista, mutta kun selitti uudestaan niin alkoi naurun remakka kuuluun luurista, ja naisen ääni sanoi vai on anaalirauhaset tyhjennettävä, mutta katoppa numero uusiksi sillä kohtaa veli tajus soittaneensa terveyskeskuksen ajanvaraukseen eläinlääkärin sijasta.
 
Tää on kyllä ihan uskomaton plikka, 10-vuotiaanana aloittanut treenaamaan, ja tän videon alussa, 12 vuotiaanan ekakertaa lähti amerikan junioritalent kisaan karsintojen kautta mukaan, ja tais mennä loppuun asti, ja myös muinakin vuosina.

 
En tiedä joko tämä tieto on saavuttanut Suomen koneista kiinnostuneen kansan.

 
Viimeksi muokattu:
Seurannassa on ollu suurin piirtein alusta lähtien, meno kylläkin huonontunu nykyään. Alkuperäisillä jäsenillä on uusi kanava OG Crew mutta ei sielläkään vitsejä enää juuri kerrota
Noiden jutut on paljolti erilaisia sanaleikkejä joita olisi vaikea kääntää muulle kielelle. Mustaa huumoria on myös paljon...
Tuli mieleen että mitä mahtavat miettiä kun ovat kumminkin sunnuntaisin aina kirkossa ;)

Ja tuo tekoälyn(?) tekemä tekstitys edustaa myös tuollapäin vallalla olevaa kaksinaismoralismia...
 
Viimeksi muokattu:
Aika tyypillistä e-p murteen matkimistao_O Olisi luullut että pystyvät parempaankin kun yksi heistä on kotoisin Karviasta, joka on murrealueen rajalla.
Mutta ei varmaan ole ollut tarkoituskaan kuin ylikorostaa tiettyjä murteenpiirteitä tuossa hupailussa;)
Meikä on kotoisin Jalasjärven Ilvesjoelta joka rajoittuu Satakuntaan eli Karviaan. Tuolla murteen raja on käsittämättömän jyrkkä. Rajalla vajaan kilometrin matkalla murre muuttuu täysin Pohjanmaan ja Satakunnan murteiden välillä. Muutenkin tuntui että pitäjänraja olisi kuin valtakunnan raja. Ei juuri asioitu toiselle puolelle.

Kuitenkin nuorina ollessa -70 luvun lopulla me Ilvesjokiset klopit kuljettiin aktiivisesti Karviassa baareja kiertämässä ja pahennusta herättämässä.
Muistan kun paikallisen ravintola Skanssin vessassa istuin kopissa ja paikallisia kavereita tuli rännille kuselle niin juttelivat että Karvia on mennyt ihan pilalle kun isoista paikoista kuten Jalasjärveltä ja Kankaanpäästä tulevat tänne hillumaan. Jotenkin tunsin ylpeyttä kun meidän pienen kylän porukkaa verrattiin Kankaanpään kaupunkiin.

Toki pitihän sitä joskus Kankaanpääläisiä kloppeja hieman "kouluttaa" etteivät niillä olisi noussut "ison paikan etu" päähän. Yli 20 kilometriä piti perässä ajaa Kankaanpään suuntaan että voitiin kertoa tuolle pikkuporukalle nokkimisjärjestys. Kysehän ei ollut kylän hallinasta vaan että ketkä saivat paikallisia tyttöjä vikitellä. Kuitenkaan meidän porukasta ei yksikään sieltä löytänyt elämänkumppania.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös