Säätila tänään eripuolilla Suomea

Kasvihuoneen sisämittari näyttää 16.2°c ja ulkolämpömittari 8.5°c, äskön oli sadekuuro jonka mukana tuli myös valkoista tavaraa. Kirkastuu joten pakkasyö on tulossa, rasvakynttilät on sytytetty kasvilavojen hallapeitteen alle kuin kasvihuoneen patterin toimintaa varmisteltu.
 
Aamulla oli maa valkoisena.

IMG_1923.webp
 
Viileää ja aurinkoista, mutta väliin lyhyitä vesi- ja raekuuroja. Toki tietysti just silloin kun olen rannalla selällään veneen pohjalla tekemässä sähkökytkentöjä ohjauspulpetin alle.
 
Alla tulevan yön hallanvaara alueet, itämeren rannat sekä ihmeellisesti sisämaan Lappeenranta - Savonranta säästyisivät.
Screenshot_2026-05-06-17-00-33-556.webp
 
Äitee puhu (kun se tekee ilmatieteenlaitokselle havaintoja) että vuotuinen sademäärä on noin 650 milliä. Tänä vuonna vettä on osunu näille main 84 milliä, ja kolmannes vuodesta kuitenkin kulunut..
 
Nollassa oli yön aikana käynyt ja maassa oli aamulla pientä kuuraa siellä täällä.
 
Viimeksi muokattu:
Pohjois - Karjala vaaran alla aamulla klo 5 -4°c. Yöpakkaset kuuluu kevääseen ja niiden on ennustettu jatkuvan ainakin Äitienpäivään asti, ei siinä mitään kuuluu vuoden kiertokulkuun. Mitätöntä Itseäni vähän ne haittaa kun kasvatuskausi aloitettiin perinteisesti vappuna, kasvilavojen hallaharsojen alle on sytytelty joka ilta kynttilälyhtyjä. Kun kiima on kasvattaa mahdollisimman isoja kurpitsoja, ne kun täytyy saada komposti multaan mahdollisimman aikaisin.
 
Luadokalla kehittyy mukamas ukkosia jotka vyöryvät kohti, ennusteenn mukaan sateet alkaa klo 15,00 jatkuen Lauantai iltaan?
Ennusteen mukaan ei pitänyt olla hallanvaaraa männä yönä mutta halla kuitenkin kävi, se niistä foregan povailuista.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös