Kelkkareissuja ja muuta kelkka-aiheista tarinaa

Ei ihan joka päivä tule vastaan tuollaista Lynssiä. Hinnasta en osaa sanoa mitään, kun vertailukohteita on vähän.

 
Montako niitä on? Jos on enemmän kuin yksi, niin on varmaan kone vaihtunut joskus jonkun urheilukelkan koneeseen. Tai ainakin kaasarit ja imusarja.
En nyt kyllä muista, jotenkin jääny semmonen kuva että kaks Mikunia siellä oli, en nyt oo varma. Tsekataan ku keretään.
 
20260302_113333.webp
Tuli pikkunen kiirus ajaa puukasat pois ku tarkistin lähipäivien sääennusteet.Sattupas hieno keli tänään aamupäivällä. Muuten homma sujui hyvin mut viimestä kuormaa ku vein, viimesessä nousussa jäi suttaamaan. Polanne oli alkanu murenemaan ku aurinko paahto. Reki irti niin kelkka nous mäen ylös. Sit pistin köyden reen ja kelkan väliin ni sain vajaalla kuormalla puut perille.Tuossa okkelissa on aika tihee ykkösvaihde ni 447 rotax päräyttää helposti telan suttaamaan. Mut tykkään tuosta ku on melkosen ketterä.
 
Näytä liitetiedosto 164536Tuli pikkunen kiirus ajaa puukasat pois ku tarkistin lähipäivien sääennusteet.Sattupas hieno keli tänään aamupäivällä. Muuten homma sujui hyvin mut viimestä kuormaa ku vein, viimesessä nousussa jäi suttaamaan. Polanne oli alkanu murenemaan ku aurinko paahto. Reki irti niin kelkka nous mäen ylös. Sit pistin köyden reen ja kelkan väliin ni sain vajaalla kuormalla puut perille.Tuossa okkelissa on aika tihee ykkösvaihde ni 447 rotax päräyttää helposti telan suttaamaan. Mut tykkään tuosta ku on melkosen ketterä.
Tuo taitaa olla Ookkeleista parhaimpia nalleja. Juuri kun alkoivat päivittämään malleja 70-lukuisista, loppui tuotanto. Oli silloin jo sama omistaja Lynssin kanssa, niin liikaa oli päällekkäisiä malleja. Jos olisivat pysyneet ajan hermoilla ja kehittäneet mallejaan ajoissa, saattaisi koko kelkkamarkkinat olla nykyään erilaiset. Olisiko sitten pinnalla pysynyt Ookkeli vai Lynssi, sitä emme koskaan saa tietää.
 
Tuo on Okkelin 25 vuotis-juhlamalli. Sama vaihteisto (kuulemma) kuin Fighterissä. Jousitus on (jotenkin) kaksitoiminen), niin luki vanhassa mainoksessa (muistaakseni). Jossain vanhassa testissä oli tuon aikakauden kelkkoja vertailussa. Reittiajossa kehuivat näitä kiikkeriksi, suorastaan vaaralliseksi ajaa. Joo, kapee wanhan liiton keula, latijouset. Keulaa parantelemalla matkamukavuus varmaankin paranisi. Paksussa hötölumessa tuo kallistelee puolelta toiselle. Suksissa on aika kapeet suksimuovit. Umpihankeen kaipais varmaan lisää leveyttä muoveihin. Telassa on jonkin verran räpylää, mutta ei mahottomasti. Ehkä kelkka sitte kääntyy paremmin. Ny on hyvät suksiraudat niin kääntyi jäisellä tielläkin todella hyvin. Luin jostain et tämmönen 38 cm leveellä pitkällä telalla oleva olisi hyvä tiheikössä ajeluun. Saman kokoluokan tela kuin Lynx 3900 ym.

Tässä on pakki ja on se tarpeen. Ennen ajoin vaihteettomalla 3500:lla puut. Ahtaassa paikassa aika tympee olla repimässä keulaa tai perää sivulle et saa kääntymään.

Okkelin 5000-malli olisi mielenkiintoinen kokeilla. Vaikka Fighteri. Melkein ostin viime talvena semmosen ku oli evullisesti tarjolla, mut mut. Naapurin kaa välillä tuumaillaan et ostaminen on hyvin helppoa, myyminen on monesti huomattavasti hankalampaa.

M. Tuo pikakiinnitteinen "kaks ahkiota vastakkain" poksi on muutens melkosen hyvä. Humpsahdin uria polkiessa kyljelleen ojaan. Ei muuta ku poksi irti ja vinssaamaan. Joku kiinni pultattu korkee vaneripoksi voisi olla nuissa tapauksissa vähä haitoilla. Tommosissa työhommissa tilava, avara säilytystila on kyl hyvä apu. Saap tarvittaessa vaikka moottorisahan helposti kulkemaan suojassa. Kattelin yhtä kapeeta syvää vaneripoksia et semmosessa ois sitte tarvittava kampe monesti alimmaisena.
 
Viimeksi muokattu:
Va
20260304_113227.webp
En o ajellu reiteillä. Tänään kävin vähä kahtomassa uusia paikkoja. Räntälumi ja pelto- oja ni siihe se kokemattomalta kuskilta istahti. Onneks oli lapio ni siitä se sitte lähti. Jos on oja jonka pohjalle kelkka just mahtuu niin et tela on ilmassa ni osaa olla hankala saaha yksin irti. Ku perä tökkää penkkaan.
 
Kuusamossa keskiviikosta asti loikoteltu patilta toiselle. Mahtavaa luomubaanaakin miltei ajamattomana oli sateiden jälkeen tarjolla. :tosicool: Turbokin ihan lämminnä oli kun hohkasi ihan konehuone punaisena kun vähän enemmän raotteli.:kouhoti:

24569.webp

24536.webp

24515.webp


Sen verran poltetta iski että ens talvena lähdetään taas Giantin kaatoon.:yesey:
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös